لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

وزارت خارجه آمریکا: قطعنامه نسل‌کشی ارامنه سیاست رسمی ایالات متحده نیست


بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت خارجه آمریکا می گوید اقدام اخیر کنگره ایالات متحده در به رسمیت شناختن نسل کشی ارامنه بازتاب سیاست دولت پرزیدنت ترامپ نیست و موضع دولت در این باره تغییری نکرده است.

مجلس سنا هفته پیش در یک رای گیری قاطع قتل عام بیش از یک میلیون نفر از ارامنه به دست ترک های عثمانی در قرن گذشته را نسل کشی اعلام کرد. مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز پیشتر قطعنامه مشابهی را با وجود اعتراض شدید ترکیه، متحد ناتو، تصویب کرده بود.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه ای گفت: «دیدگاه ما در بیانیه قاطع رئیس جمهوری در این باره در ماه آوریل گذشته انعکاس یافته است.»

پرزیدنت ترامپ در ۲۴ آوریل «روز یادبود ارمنستان» را با بیانیه ای این چنین ارج گذاشت: «به یاد آنهایی که در یکی از بدترین قساوت های جمعی قرن بیستم رنج بردند.»

در این بیانیه نیز در ادامه سیاست دیرین آمریکا از واژه «نسل کشی» استفاده نشده است.

مجلس سنا همچنین در یک رای گیری در سطح کمیته تحریم هایی را علیه ترکیه بر سر حمله به سوریه و خرید موشک های اس ۴۰۰ روسیه تصویب کرد.

این اقدامات تازه ترین تلاش کنگره برای اعمال فشار بر پرزیدنت ترامپ به منظور اتخاذ موضعی تند علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، است.

سخنگوی اردوغان گفت تلاش های سنا آینده روابط دوجانبه را به خطر می اندازد.

مورخان می گویند تا یک و نیم میلیون ارمنی در دوره زمانی جنگ جهانی اول کشته شدند و بسیاری از پژوهشگران آن را نخستین نسل کشی قرن بیستم می دانند. ترکیه این توصیف را قبول ندارد و مدعی است در شمار تلفات اغراق شده و کشته شدگان قربانیان یک جنگ داخلی بودند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG