لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۱

جمهوری آذربایجان پس از درگیری با ارمنستان به طور یکجانبه اعلام آتش بس کرد


بقایای یک هلی کوپتر نیروهای جمهوری آذربایجان که روز شنبه در منطقه قره‌باغ علیا ساقط شد.
بقایای یک هلی کوپتر نیروهای جمهوری آذربایجان که روز شنبه در منطقه قره‌باغ علیا ساقط شد.

جمهوری آذربایجان روز یکشنبه به طور یکجانبه در منطقه قره‌باغ علیا (کوهستانی) اعلام آتش بس کرد. درگیری های روز شنبه میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان باعث کشته شدن دست کم ۳۰ سرباز شد و هر دو طرف از درگیری های بیشتر شبانه خبر دادند.

خشونت های روز شنبه در منطقه جدایی طلب قره‌باغ علیا بدترین درگیری های میان دو طرف از سال ۱۹۹۴ برسر این منطقه به شمار می رود، زمانی که جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان پایان یافت. قره‌باغ علیا بخشی از جمهوری آذربایجان به شمار می رود اما تحت کنترل نیروهای ارمنی است.

دو طرف درگیر از طریق یک منطقه حائل از هم جدا هستند اما نیروهای آذری و ارمنی یکدیگر را به تخلفات متعدد متهم می کنند.

دفتر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه گفت از جمهوری آذربایجان برای "پایان دادن" به اختلافش با ارمنستان حمایت می کنند. او این سخنان را در جریان سفرش به ایالات متحده به یک خبرنگار آذری اعلام کرد. ترکیه مرز خود را با ارمنستان در سال ۱۹۹۳ بست.

ترکیه و ارمنستان بر سر کشتار ارامنه در جریان جنگ جهانی اول اختلاف دارند. ارمنستان می گوید یک میلیون و پانصد هزار ارمنی بدست نیروهای ترک کشته شدند و این کشتار را "نسل کشی" می داند. اما ترکیه این موضوع را رد می کند.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، جان کری وزیر خارجه آمریکا، و فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امورخارجه آلمان همگی خواستار خویشتنداری دو طرف در قره‌باغ علیا شده اند.

XS
SM
MD
LG