لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

پارلمان ارمنستان رهبر مخالفان را نخست وزیر کرد؛ پایان یک ماه اعتراض


جشن پیروزی «نیکول پاشینیان» رهبر مخالفان.
جشن پیروزی «نیکول پاشینیان» رهبر مخالفان.

مجلس ارمنستان روز سه شنبه ۱۸ اردیبهشت، نیکول پاشینیان رهبر مخالفان را به نخست وزیری آن کشور انتخاب کرد.

انتخاب آقای پاشینیان به این سمت پس از پنج روز اعتصاب و نافرمانی در ارمنستان انجام شد. این اعتصاب در ادامه یک ماه اعتراض سراسری در ارمنستان بود.

از روز ۲۵ فروردین معترضان به انتخاب رئیس جمهوری سابق ارمنستان به عنوان نخست وزیر جدید، معترض شدند.

بعد از حدود یک ماه، روز سه شنبه پارلمان ارمنستان با ۵۹ رای موافق در برابر ۴۲ رای مخالف به نخست وزیری نیکول پاشینیان رهبر مخالفان آن کشور رای داد.

پیشتر، همین پارلمان با اکثریت آراء با نامزدی آقای پاشینیان برای نخست وزیری مخالفت کرده بود و موافقت چند ساعت پیش آن به معنی تحقق پیش بینی نیکول پاشینیان در مورد تغییر نظر مخالفان است.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر جدید ارمنستان در سخنانی بعد از انتخاب گفت: مقام های حزب جمهوریخواه فکر می کنند که مردم بالاخره خسته می شوند. اما تضمین می کنم که این اتفاق نخواهد افتاد.

ارمنستان کشوری محصور در خشکی است که تا پیش از فروپاشی اتحاد شوروی یکی از جمهوری های تشکیل دهنده آن بود و همواره روابط نزدیکی با مسکو داشته است.

نیکول پاشینیان سردبیر پر تیراژترین نشریه ارمنستان است و می گوید ضروریات استراتژیک کشورش در روابط خارجی را کاملاً درک می کند.

وی گفت: خواستار روابط دوستانه با روسیه هستیم، که همسایه استراتژیک ارمنستان است. انقلاب ما خواستار ادامه دوستی ارمنستان و روسیه است و ما نمی خواهیم از اتحادیه اقتصادی اوراسیا یا سازمان امنیت جمعی خارج شویم.

در جریان رای گیری، طرفداران نیکول پاشینیان در خارج از ساختمان پارلمان ارمنستان در شهر ایروان اجتماع کرده بودند، و پس از رای گیری پارلمان و انتخاب آقای پاشینیان به عنوان نخست وزیر به دست و پایکوبی پرداختند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG