لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۱

گروگانگیری در ایران، موضوع فیلم بن افلک


در شرایطی که طی روزهای اخیر بحران سیاسی بین ایران و کانادا و قطع مناسبات دیپلماتیک بین دو کشور در صدر اخبار رسانه های کانادا و جهان قرار داشته است، اکران فیلم جدیدی که به نقش کانادا در بحران گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران می پردازد، توجه ویژه ای را به خود جلب کرده است.

«آرگو» فیلم جدید ساخته بن افلک، چهره سرشناس سینمای هالیوود برای اولین بار در «جشنواره بین المللی فیلم تورنتو» اکران جهانی شده است. این فیلم داستان حمله به سفارت آمریکا در ایران، گروگانگیری دیپلمات ها و کارمندان این سفارت و نیز نقش کانادا در آزادی این دیپلمات ها را روایت می کند.

فیلمنامه «آرگو» را کریس تریو نوشته و بن افلک کارگردانی آن را به عهده داشته است. این فیلم روایت تاریخی نقش افرادی همچون کنت تایلور، سفیر وقت کانادا در تهران را مرور می کندکه با همکاری همسرش توانسته بود شش دیپلمات آمریکایی را در منزلش در تهران مخفی کند و طی یک عملیات فوق سری آن ها را از ایران فراری دهد.

پس از افشای اطلاعات سیا، سازمان اطلاعات و امنیت ایالات متحده در اواخر سال های ۱۹۹۰ در مورد عملیات نجات گروگان های آمریکایی، به نقش تونی مندز، کارشناس سیا اشاره شده که در واقع چهره کلیدی مسئول این عملیات نجات بوده است. فیلم «آرگو» طرح توطئه بسیار نامحتمل، اما در نهایت موفق این کارشناس را به تصویر می کشد که با مخفی کردن دیپلمات های آمریکایی زیر پوشش کارمندان کانادایی تکمیل می شود که ظاهراً برای تهیه یک فیلم علمی تخیلی به تهران اعزام شده اند.

اولین اکران اصلی این فیلم در کانادا با روز اعلام خبر قطع مناسبات دیپلماتیک تهران و اتاوا از سوی جان برد، وزیر امور خارجه دولت فدرال و اخراج دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران از اتاوا همزمان شد.

بن افلک، کارگردان این فیلم همزمانی اکران رسمی فیلم خود و این تحول سیاسی را ناباورانه خوانده و به خبرنگاران گفته است شرایط کنونی از تنش های دیرینه و جدی بین ایران و کانادا حکایت می کند که در این فیلم نیز منعکس شده اند. وی افزوده است «با وجودی که این رویدادها ۳۰ سال پیش به وقوع پیوسته ا، اما هنوز با شرایط و تحولات کنونی همخوانی دارند و چالش هایی که در آن دوران وجود داشتند هم اکنون نیز بر مناسبات بین دو کشور حاکم است و این برای من تکان دهنده بود».

این بازیگر و کارگردان آمریکایی به خبرنگاران گفته است «ما، کانادایی ها و بریتانیایی ها باید نقش خود در رویدادهای تاریخی و پیامدهای آن، که خود نیز در آن ها موثر و دخیل بوده ایم، را مورد بازبینی قرار دهیم، ببینیم منافع میانجی گری و مداخله در امور دیگران چه بوده اند و من تصور می کنم فیلم آرگو در سطوح سیاسی و جهانی با این تحولات مرتبط است».

آلن آرکین، بازیگر کهنه کار هالیوود در این فیلم در نقش یک چهره سرشناس و غول هالیوود ظاهر می شود که به مندز کمک می کند تا برای مخفی کردن دیپلمات ها و مامور سیا داستانی برای این فیلم بسازد. او در کنفرانس مطبوعاتی که در حاشیه اولین اکران فیلم در «جشنواره بین المللی فیلم تورنتو» برگزار شد، گفت «جنبه مهم این فیلم آن است که شما با شرایط بسیار غیرممکنی روبرو هستید که با راهکاری فوق العاده خلاقانه و مبتکرانه، به دور از هر گونه خشونت و حتی استفاده از سلاح حل و فصل شد، شرایطی که از این احتمال برخوردار بود که نیمی از جهان را با یک رویداد انفجاری روبرو کند و از نظر من این مهمترین جنبه قابل توجه در این فیلم است».

در فیلم «آرگو» ویکتور گاربر، هنرپیشه کانادایی نقش کنت تایلور، سفیر وقت کانادا در تهران را ایفا می کند. این فیلم تولید شرکت برادران وارنر است.

فیلم «آرگو» سومین تولید بلند سینمایی بن افلک است. افلک فارغ التحصیل رشته مطالعات خاورمیانه است.

«جشنواره بین المللی فیلم تورنتو» که هر ساله به مدت ده روز و با اکران صدها فیلم از کارگردان های سرشناس هالیوود و سینمای جهان برگزار می شود، تا ۱۶ سپتامبر ادامه خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG