لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

اعتصاب عمومی در آرژانتین


آرژانتین روز سه شنبه (٢٠ نوامبر) با اعتصاب بیست و چهار ساعته ای روبرو شد که فعالیت وسائل نقلیه عمومی و نیز انتقال غلات از انبارهای کشاورزی کشور را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

در پی اعتراض های گسترده روز ٨ نوامبر به افزایش بیش از حد جرم و جنایت، نرخ بالای تورم و سیاست های کریستینا فرناندز، رئیس جمهوری کشور، آرژانتین روز سه شنبه با اعتصاب رانندگان اتوبوس، لوکوموتیوران ها و کارمندان خطوط هوایی، بندرها و بانک ها مواجه شده است. کشاورزان آرژانتینی نیز به گروه معترضان و اعتصاب کنندگان پیوسته اند. رئیس اتحادیه های کارگری آرژانتین که زمانی متحد دولت بود، هم اکنون برای اعتصاب عمومی در کشور فراخوان داده است.

یک کارشناس امور اقتصادی آرژانتین گفته است «این اعتصاب عمومی ثمره رشد اقتصادی کند و نرخ بالای تورم است که دولت به آن اذعان نمی کند و بنابراین در تنظیم و ارزیابی مالیات بر درآمد شهروندان انعکاس پیدا نمی کند».

این اولین اعتصاب عمومی از پنج سال پیش و از زمان به قدرت رسیدن خانم فرناندز به مقام رئیس جمهوری آرژانتین و اولین اعتصاب سراسری دهه گذشته است که کشور را به حالت فلج درآورده است. محبوبیت خانم فرناندز پس از پیروزی که به انتخاب مجدد وی به مقام رئیس جمهوری کشور منتهی شد، کاهش یافته است.

با وجود کندی رشد اقتصادی در آرژانتین، نرخ تورم به ٢٥ درصد رسیده است و کارشناسان اقتصادی خصوصی معتقدند که دولت اطلاعات مربوط به نرخ تورم را بسیار پایین از سطوح واقعی آن منتشر می کند.

«صندوق بین المللی پول» تا پایان سال جاری به آرژانتین مهلت داده است تا نرخ تورم خود را کاهش دهد و در غیر این صورت با خطر تحریم مواجه خواهد شد.

آرژانتین بزرگترین صادرکننده روغن سویا در جهان و پس از ایالات متحده، دومین صادرکننده ذرت به سراسر دنیا است.
XS
SM
MD
LG