لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۲

تشديد اختلاف آرژانتين و بريتانيا بر سر جزاير فالکلند


تشديد اختلاف آرژانتين و بريتانيا بر سر جزاير فالکلند
تشديد اختلاف آرژانتين و بريتانيا بر سر جزاير فالکلند

رييس جمهوری آرژانتين می گويد از روند نظامی سازی جنوب اقيانوس اطلس و جزاير فالکلند توسط بريتانيا به سازمان ملل شکايت می کند.

حاکميت بر جزاير فالکلند، مستعمره بريتانيا، از قرن نوزدهم توسط دولت آرژانتين که اين جزاير را بخشی از خاک خود می داند، به چالش گرفته شده است.

کريستينا فرناندز، رييس جمهوری آرژانتين، درسخنان روز سه شنبه خود اعلام کرد که رسما از اعزام يک ناو جنگی مدرن بريتانيا به جزاير فالکلند به شورای امنيت سازمان ملل متحد، شکايت خواهد کرد. رييس جمهوری آرژانتين اين حرکت بريتانيا را خطری جدی برای امنيت بين المللی خواند.

خانم فرناندز، بريتانيا را متهم کرد که در جنوب اقيانوس اطلس در اطراف اين جزاير عمليات نظامی سازی، انجام می دهد.

کريستينا فرناندز گفت: آن ها بار ديگر جنوب اقيانوس اطلس را نظامی کرده اند. ما نمی توانيم اعزام يک ناوشکن عظيم و مدرن که شاهزاده بريتانيا را اسکورت می کند، به طريق ديگری تفسير کنيم .

اشاره خانم فرناندز به اعزام يکی از جديدترين ناوشکن های بريتانيا در ماه گذشته به جزاير فالکلند بود. هفته گذشته نيز شاهزاده ويليام، نوه ملکه بريتانيا، برای تمرين عمليات امداد و نجات به آن جزاير سفر کرد.

رييس جمهوری آرژانتين گفت: من فقط از نخست وزير بريتانيا می خواهم به صلح فرصت بدهد. دست کم يکبار به صلح فرصت دهند و نه جنگ.

بريتانيا در سال ۱۸۳۳ کنترل جزاير فالکلند را به دست گرفت. نيروهای آرژانتين در سال ۱۹۸۲ به آن جزاير حمله کردند، ولی شکست خوردند.

اخيرا تنش دو کشور بر سر جزاير فالکلند، که آرژانتينی ها آن را مالويناس می خوانند، افزايش يافته است. خانم فرناندز می گويد آرژانتين می خواهد اختلاف دو کشور با گفتگو حل شود.

XS
SM
MD
LG