لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۱

ورزش راگبی و زاغه نشينان آرژانتين


ورزش راگبی و زاغه نشينان آرژانتين
ورزش راگبی و زاغه نشينان آرژانتين

زاغه نشينان جوان منطقه «ويلا ۳١» در شهر بوئنس آيرس، يکی از فقير ترين و کثيف ترين مناطق آمريکای جنوبي، هفته ای دو بار و به اميد آينده ای بهتر دور هم جمع ميشوند و با دقت به حرف های «ايگ ناسی يو کورله تو» مربی خود گوش می دهند.

در کنار اتوبانی شلوغ در شهر «بوينس آيرس» تيم آماتور راگبی، تمامی حرفه ای گری ابر قهرمانان ورزشی خود را به نمايش می گذارد. بازيکنان تيم «بوتيناس سالی داری يس،» «اتحاد از طريق چکمه،» از فقيرترين و کثيف ترين مناطق زاغه نشين آمريکای جنوبی موسوم به منطقه «ويلا ۳١» هستند که بازی کردن در اين تيم را افتخاری برای خود می دانند.

در آرژانتين که زادگاه بسياری از بزرگان فوتبال، نظير مارادوناست، راگبی از محبوبيت چندانی برخوردار نيست. اما تيم ملی راگبی آرژانتين «پوماز» با بدست آوردن مقام سوم در مسابقات جهانی راگبی ٢۰۰۷ فرانسه يکی از بهترين تيم های جهان محسوب می شود.

پايه گذار خط دفاعی تيم ملی راگبی آرژانتين و بازيکن پيشين ليگ برتر فرانسه «ايگ ناسی يو کورله تو» انگيزه و الهام تشکيل تيم «چکمه های متحد» را توصيف کرده و می گويد: در بازگشت به وطن نيازهای بسياری را ديدم سعی کردم با آموزش راگبی، کاری را که از همه کارهای ديگر بيشتر ميدانم، انچام دهم و کمک کنم راگبی را از آنچه منحصر به طبقه ممتاز است جدا کنم و به جايی برسانم که قابل تصور نباشد.

در آرژانتين شکاف طبقاتی در حال افزايش است. حلبی آبادها در حومه شهر بوينس ايرس در کنار ريل های راه آهن و در زير پل ها رشد روزافزونی دارد.

بر اساس سرشماری رسمی ٢۰١۰، تعداد ١۶۳۰۰۰ تن در مناطق زاغه نشين شهر ساکن هستند. برخی از ساکنين منطقه «ويلا ۳١» ورزش را گزينه ای برای رهايی از فقر و دوری از جرم وجنابت می دانند.

از تاسيس تيم «بوتيناس سالی داری يس» در سال ٢۰١۰ تا اکنون نزديک به ۳۰ عضو از سنين ١۳ تا ١۹ سال دو بار در هفته برای تمرين و بازی گرد هم در می آيند و با دقت به حرف های مربيشان «ايگ ناسی يو کورله تو» گوش می دهند.

يکی از بازيکنان می گويد: حقيقت اينست اول که او را ديدم، نشناختم و مثل هر شخص ديگری با او برخورد کردم اما وقتی در اينترنت جستجو کردم ديدم چقدر بازيکن مشهوری است. شهرتش برای همه ما تعجب آور بود.

«ايگ ناسی يو» در بدست آوردن حاميان مالی برای تامين بودجه و اداره تيم از درآمد و شهرت خود استفاده می کند و قصد دارد تيم را گسترش داده و در محله های ديگر هم پروژه هايی را آغاز کند.

ديدار تيم ملی راگبی آرژانتين و تمرين با جوانان «بوتيناس سالی داری يس» پيش از سفر به «زلاند نو» برای بازی های جام جهانی راگبی ٢۰١١ نشانگر موفقيت تيم است.

موفقيت جوانان تيم «بوتيناس سالی داری يس» می تواند اميدی باشد برای آينده ای بهتر برای جوانان زاغه نشين و همچنين نويد بخش آينده بهتری باشد برای ورزش راگبی در آرژانتين.

XS
SM
MD
LG