لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۶

ايران در تحقيقات بمب گذاری مرکز يهوديان در آرژانتين همکاری می کند


ايران در تحقيقات بمب گذاری مرکز يهوديان در آرژانتين همکاری می کند
ايران در تحقيقات بمب گذاری مرکز يهوديان در آرژانتين همکاری می کند

ايران می گويد: آماده همکاری با دولت آرژانتين در زمينه پرونده انفجار مرکز يهوديان آميا در سال ۱۹۹۴ در بوینس آيرس است.

بيانيه روز شنبه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در اين زمينه منتشر شده ضمن همدردی با بازماندگان اين فاجعه تروريستی و ابراز تاسف از «در هاله ابهام ماندن هويت مرتکبان و عاملان» متهم کردن شماری از شهروندان جمهوری اسلامی به دست داشتن در اين پرونده را «توطئه و بازی های سياسی مقام های قضايی وقت آرژانتين» دانسته است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در بيانيه خود افزوده است: «جمهوری اسلامی ايران آمادگی خود را برای ورود به يک گفتگوی سازنده و همكاری با دولت آرژانتين جهت روشن كردن واقعيت‌ها در چارچوب قانون و با رعايت احترام متقابل اعلام می ‌كند تا بدين ترتيب از ادامه يک مسير اشتباه در تحقيقات قضايی اين پرونده جلوگيری شده و به اجرای عدالت آنگونه كه همگان شايستگی آن را دارند، كمک كند.»

از پی اين اعلام آمادگی، دادستان آرژانتينی مسئول اين پرونده از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است متهمان به دست داشتن در اين انفجار را جهت بازپرسی به دادستانی آرژانتين تحويل دهد.

آلبرتو نيسمان، دادستان آرژانتينی، مسئول اين پرونده در واکنش به بيانيه وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی می گويد: اگر دولت ايران آماده همکاری با اين پرونده است بايد يک بار برای هميشه به عنوان تنها گزينه همگی متهمان ايرانی اين حمله تروريستی را تحويل دادستانی آرژانتين دهد نه اينکه به صدور بيانيه بسنده کنند که راه به جايی نمی برد.

روز دوشنبه هفدهمين سالگرد انفجار ساختمان مرکز يهوديان (آميا) در آرژانتين است که ۸۵ کشته و حدود سيصد زخمی برجای گذاشت.

براساس اعلام دادستانی آرژانتين، شماری از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی از جمله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی، رييس جمهوری وقت و رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ احمد وحيدی، فرمانده وقت نيروی قدس و وزير دفاع کنونی ايران؛ علی فلاحيان، وزير اطلاعات وقت، علی اکبر ولايتی، وزير خارجه وقت و مشاور کنونی رهبرجمهوری اسلامی؛ و محسن رضايی، فرمانده پيشين سپاه پاسداران و دبيرکنونی مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ متهمان اين پرونده جنايی هستند و پليس بين الملل نيز با اعلام وضعيت قرمز از کشورهای عضو خواسته است در زمينه دستگيری متهمان اين پرونده همکاری کنند.

مقام های آرژانتين می گويند طرح اين انفجار توسط سردار پاسدار احمد وحيدی در تهران ريخته شده و توسط حزب الله لبنان به اجرا درآمده است.

نيسمان دادستان اين پرونده می گويد: در ساعت ۹و ۵۳ صبح روز هجدهم ژوييه ۱۹۹۴ يک بمب قوی کارگذاری شده در يک رنو به رانندگی ابراهيم حسين برنو لبنانی، عضو حزب الله لبنان، در نزديکی ساختمان آميا در بوینس آيرس منفجر شد و اين فاجعه را پديد آورد. به گفته دادستان پرونده قربانيان اين رويداد تنها يهوديان نبوده اند و ديگر شهروندان آرژانتينی را نيز شامل شده است.

XS
SM
MD
LG