لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

راهپیمایی حامیان جنبش مبارزه با خشونت علیه زنان در آرژانتین


در یکی از راهپیمایی ها در اعتراض به خشونت علیه زنان، تصویر یکی از قربانیان خشونت روز دیوار انداخته شد.
در یکی از راهپیمایی ها در اعتراض به خشونت علیه زنان، تصویر یکی از قربانیان خشونت روز دیوار انداخته شد.

آرژانتين اين روزها صحنه حرکت‌های اعتراضی به نابرابری‌ها و خشونت‌ علیه زنان است.

جنبشی که از دو سال پیش با شعاری به معنای حتی یک زن هم نباید آزار ببیند، فعالیت می‌کند روز شنبه ۱۳ خرداد با راهپيمايی در بوينس آيرس ادامه پیدا کرد. شرکت کنندگان در آن، بار ديگر زنان را به مبارزه برای حفظ حقوقشان فراخواندند.

معترضان با خود تابلوها و پلاکاردهايی را حمل می‌کردند که بر آنها شعارها و جملاتی در محکوم کردن عملکردها و رفتارهای خشونت آميز عليه زنان نوشته شد.

مانوئلا کاستانرا، فعال سياسی در باره این فعالیت‌ها گفت: «در اين سال ها آگاهی‌های اجتماعی بيشتر شده، زنان از طيف‌های بيشتری در اجتماع به اين جنبش پيوسته اند، اما آنچه تغيير نکرده بی‌تفاوتی و بی‌اعتنايی دولت‌های قبلی و فعلی به دادخواهی زنان است. به همین دلیل هم اين حرکت ها هم هنوز ادامه دارد.»

جنبش، در بيانيۀ اعتراضی خود که در مقابل پارلمان آرژانين توسط اعضای آن قرائت شد، اعلام کرد: «روزی نيست که در آن اندوه و سوگواری نباشد. به رغم استمرار مبارزات ما، خشونت همچنان در حال رشد است، ما بايد به مبارزه ادامه بدهيم.»

جنبش مبارزه با خشونت علیه زنان، خواستار آموزش جوانان عليه نابرابری های جنسيتی و قانونی کردن سقط جنين همراه با مراقبت‌های بهداشتی است.

این جنبش که دو سال پیش در واکنش به قتل يک دختر نوجوان شکل گرفت اکنون از مرزهای آرژانتين گذشته و به جنبشی بين‌المللی تبديل شده است.

آدا بئاتريس ريکو، رهبر کميتۀ محلی این جنبش گفت: «زنانی که در خانه با خشونت با آنها رفتار می‌شود، بدانند که تنها نيستند و اگر قدم اول را بردارند و خودشان را از اين وضعيت رها کنند، تشویق می‌شوند. اين بخشی از تحول فرهنگی است که بايد صورت بگيرد.»

دادگاه عالی آرژانتين هفتۀ پيش تلفات ناشی از خشونت‌های جنسيتی در سال گذشته در آن کشور را در میان زنان ۲۵۴ نفر اعلام کرد. اين آمار نشان می دهد سال گذشته در آرژانتين در هر ۳۵ ساعت يک زن جان خود را از دست داده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG