لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۳

آرژانتين بزرگترين شرکت نفتی تحت مالکيت رپسول اسپانيا را ملی اعلام کرد


آرژانتين بزرگترين شرکت نفتی تحت مالکيت رپسول اسپانيا را ملی اعلام کرد
آرژانتين بزرگترين شرکت نفتی تحت مالکيت رپسول اسپانيا را ملی اعلام کرد

در نتيجه تصويب لايحه ای در کنگره آرژانتين، بزرگترين کمپانی نفتی اين کشور از تسلط کمپانی نفت اسپانيا خارج خواهد شد. اين اقدام دولت کريستينا فرناندز، رييس جمهوری آرژانتين، در ملی کردن نفت کشور با استقبال بسياری از سوی اکثريت مردم آرژانتين، روبرو شد.

روز جمعه جمعيت بسياری در بوينوس آيرس، پايتخت آرژانتين، حضور يافتند تا ۹ سال رهبری نستور ميرچتنر، رييس جمهور سابق کشور در کنار همسرش کريستينا فرناندز، رييس جمهور کنونی آرژانتين، را جشن بگيرند.

خانم فرناندز خطاب به جمعيت صدهزار نفری، از کنگره کشورش به خاطر تصويب لايحه سلب مالکيت از کمپانی نفت اسپانيايی رپسول، قدردانی کرد.

کنگره آرژانتين روز پنجشنبه لايحه سلب اجباری مالکيت از رپسول اسپانيا را تصويب کرد. اين اقدام دولت فرناندز در پس گرفتن مالکيت بزرگترين شرکت نفت کشور از کمپانی نفت اسپانيا، با حمايت اکثريت مردم اين کشور روبرو شد.

در همين حال اتحاديه اروپا، آرژانتين را تهديد به عمل متقابل کرده است. کمپانی رپسول که چندی پيش منبع نفتی قابل ملاحظه ای را در آرژانتين کشف کرده بود، دو ماه پيش تخمين زد اين منبع می تواند تا ٢٣ ميليارد بشکه نفت توليد کند که در نتيجه آن توليد نفتی آرژانتين طی يک دهه دو برابر خواهد شد.

اما اسپانيا اعلام کرده بود آرژانتين بايد برای تأمين هزينه لازم برای توسعه و بکارگيری اين منبع جديد، در سياست های کنونی خود در مصرف انرژی، تجديدنظر کند.

با اينهمه دولت فرناندز با تسخير اين کمپانی و ملی کردن نفت آرژانتين، به ميلياردها دلار پول نقد دسترسی پيدا کرد که می تواند به مصرف داخلی کشور و رفع تعهدات مالی آن در آينده، کمک بسياری کند.

XS
SM
MD
LG