لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۲

درگذشت قاضی آرژانتینی که علیه مظنونان سرپوش‌گذاری بر نقش ایران در حمله ۱۹۹۴ به مرکز یهودیان آرژانتین پرونده تشکیل داد


کلادیو بونادیو رئیس دادگاه فدرال کیفری و تادیبی شماره ۱۱ آرژانتین - آرشیو
کلادیو بونادیو رئیس دادگاه فدرال کیفری و تادیبی شماره ۱۱ آرژانتین - آرشیو

بخش انگلیسی صدای آمریکا – مقام قضایی آرژانتینی که یک تلاش حقوقی را برای محاکمه مقام‌های مظنون به سرپوش‌گذاری بر نقش ایران در حمله تروریستی ۱۹۹۴ هدایت می‌کرد، درگذشت.

مرگ قاضی «کلادیو بونادیو» رئیس دادگاه فدرال کیفری و تادیبی شماره ۱۱ آرژانتین، که این دعوای حقوقی را رهبری می‌کرد، ضربه‌ای به تلاش‌های مسئولان قضایی آرژانتینی محسوب می‌شود.

وی که سال پیش به دلیل داشتن تومور مغزی تحت حمل جراحی قرار گرفته بود، روز سه‌شنبه در ۶۴ سالگی از دنیا رفت.

قاضی بونادیو چند سال گذشته را صرف تشکیل پرونده‌ای علیه آن دسته از مقام‌هایی دولتی آرژانتین کرد که یادداشت تفاهم بحث‌برانگیز سال ۲۰۱۳ میلادی با جمهوری اسلامی ایران را تایید کردند.

او مدارکی دارد که ادعا می‌کند آن تفاهم بخشی از توافق غیرقانونی بوئنوس‌آیرس و تهران برای حفاظت از مظنونان ایرانی پرونده حمله سال ۱۹۹۴، در ازای دریافت نفت و مزایای اقتصادی بوده است.

در ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ یک خودروی بمب‌گذاری شده در مرکز یهودیان آرژانتین در پایتخت منفجر شد که جان ۸۵ نفر را گرفت. آن حمله همچنان مرگبارترین حمله تروریستی در آمریکای لاتین است.

مسئولان دستگاه قضایی آرژانتین گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان را – که از حمایت کامل ایران برخوردار است – متهم کرده‌اند که آن حمله را به دستور مقام‌های جمهوری اسلامی انجام داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG