لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

روسيه برای تملک سرزمينهای اقيانوس منجمد شمالی تلاش می کند


يک مشاور ارشد کاخ کرملين می گويد روسيه نسبت به متقاعد کردن سازمان ملل متحد برای به دست آوردن سرزمينهای حوزه اقيانوس منجمد شمالی که ادعای مالکيت آنها را دارد، خوش بين است.

روسيه، ايالات متحده، کانادا، دانمارک و نروژ تلاش کرده اند بخشهايی را از قلمرو قطب شمال به دست آورند که گفته می شود تا يک چهارم نفت و گاز کشف نشده زمين را خود نهفته دارد.

روسيه، کانادا و دانمارک قصد دارند مدارک ادعای مالکيت خود را به سازمان ملل بفرستند تا ثابت کنند که يک منطقه کوهستانی به نام لومونوسوو که زيرآب است امتداد جغرافيايی کشور آنهاست.

نخستين کشوری که اين ادعا را مطرح کرد روسيه بود که د رسال ۲۰۰۱ اين کار را انجام داد اما تقاضايش از سوی سازمان ملل با مخالفت مواجه شد وعلت اين مخالفت نبود شواهد کافی عنوان شد.

به دنبال رد سازمان ملل، روسيه ادعای مالکيت خود را با پهن کردن پرچم کشور خود بر کف اقيانوس که درسال دوهزار و هفت درقطب شمال انجام داد، نمادين کرد.

الکسندر بدريتسکی مشاور ارشد کاخ کرملين می گويد طرح روسيه دراين مرحله آن است که مدارک و شواهد بيشتری را به سازمان ملل ارائه کند و اين کار را در سال ۲۰۱۲ يا ۲۰۱۳ به انجام رساند.

کريستين مارکوسن، مشاور ارشد مرکز آمارگيری زمين شناسی دردانمارک و گرينلند، می گويد دانمارک ادعای خود را نسبت به اين سرزمينها تا پايان سال ۲۰۱۴ به سازمان ملل، ارائه خواهد داد.

دميتری مدودف، رييس جمهوری روسيه، هفته گذشته گفت که روسيه قدری نگران حضور کشورهای عضو پيمان آتلانتيک شمالی – ناتو-- درمنطقه اقيانوس منجمد شمالی است و تصور می کند ممکن است حضور آنها بر ميزان مشکلات آن منطقه از جهان بيافزايد.

XS
SM
MD
LG