لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

دانشمندان ضخامت يخ در اقيانوس منجمد شمالی را اندازه گيری می کنند


دانشمندان ضخامت يخ در اقيانوس منجمد شمالی را اندازه گيری می کنند
دانشمندان ضخامت يخ در اقيانوس منجمد شمالی را اندازه گيری می کنند

در حال حاضر با توجه به فعل و انفعالاتی که در جو کره زمين صورت می گيرد، اين نگرانی وجود دارد که سطح يخی اقيانوس منجمد شمالی بين ۲۰ تا ۳۰ سال آينده کاملاً ذوب شود. اين فرضيه توسط مرکز پژوهش کيتلين در زمينه تغييرات جوی قطب شمال مطرح شده که مسئوليت تحقيق در مورد وضعيت جوی سردترين مناطق قطب شمال را برعهده دارد.

آدرين مک کالوم از دانشمندان مرکز پژوهشهای جوی کِتلين و همکارانش در دور افتاده ترين نقطه قطب شمال، در جايی فرسنگها به دور از تمدن اطراق کرده اند تا در زمينه تأثير پديده گرمايش کره زمين بر روی سردترين نقطه اين منطقه تحقيق کنند.

در اينجا دمای هوا معمولاً پائين تر از ۴۰ درجه سانتيگراد زير صفر است. يکی از وظايف اين گروه حفر يخ سطح دريا با مته دستی و اندازه گيری ضخامت آن است.

مک کالوم می گويد: «ما تازه به اينجا رسيده ايم و در حال حاضر با ايجاد يک حفره در ميان توده برف که ارتفاع آن از ۱۲ سانتی متر بيشتر نيست، سعی می کنيم با مته ضخامت سطح يخ روی دريا را اندازه گيری کنيم. به نظر من سطح يخ از يک متر يا يک متر و نيم بيشتر نيست.»

روند کار و تحقيقات اين گروه در مرکز پژوهشهای کيتلين در لندن به دقت تحت نظارت قرار می گيرد و نتيجه کار آنها هر روز به دفتر لندن گزارش می شود.

در مرکز کيتلين کارکنان اکتشافی و دانشمندان با يکديگر همکاری نزديک دارند.

امسال سومين سالی است که مرکز کيتلين در زمينه تأثير فعل و انفعالات جوی در قطب شمال تحقيق می کند.

امسال يک تيم چهار نفره از کارکنان اکتشاف، برای تحقيق در مورد ار تفاع يخ روی دريای پرينس گوستاو آدولف در جزيره بوردِن عازم اين منطقه شده اند.

اين مأموريتها با وجود خطرات زيادی که به دنبال دارد، در دراز مدت برای نجات کره زمين اهميتی سرنوشت ساز دارد.

اقيانوس منجمد شمالی کوچکترين و کم عمق ترين اقيانوس روی زمين است که اطراف آن کاملاً در خشکی قرار دارد و تنها شريانهای حياتی آن آب باريکه های کوچکی هستند که از درياهای اطراف تغذيه می شوند.

اوضاع جوی کره زمين تحت تأثير مستقيم وضعيت هوا در قطب شمال است. برای مثال، بارانهای موسمی آسيا معلول چگونگی وضعيت هوا در قطب شمال است. و گفته می شود ذوب شدن يخهای اين منطقه ممکن است به گرمايش آب اقيانوسهای جهان و افزايش سطح آب آنها کمک کند.

XS
SM
MD
LG