لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۴

منصور ارباب سيار کيست؟


منصور ارباب سيار، فردی که دولت آمريکا وی را به همدستی با مقام های دولت ايران در ارتباط با توطئه ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا متهم کرده است، دو دهه در شهر ساحلی کورپوس کريستی در جوار خليج مکزيک در ايالت تگزاس آمريکا سکونت داشت و در سال های اخير به حومه شهر آستين، مرکز همان ايالت، نقل مکان کرده بود.

تعداد کمی او را در شهر آستين می شناسند، اما در کورپوس کريستی، او دوستان نزديک و همکاران قديمی داشت. اما دوستان و همکارانش او را شخصی حواس پرت معرفی می کنند که توانايی انجام چنين توطئه ای را نداشت.

اکنون با توجه به مطرح شدن نام ارباب سيار در رسانه های جهان، مصاحبه با چندين نفر از دوستان و آشنايان دور و نزديک وی در زير می يآيد.

وقتی رسانه های خبری اعلام کردند که ارباب سيار، فرد مظنون به دخالت در توطئه ترور سفير عربستان سعودی در آمريکا، زمانی ساکن ايالت تگزاس بوده و ده ها سال در کورپوس کريستی زندگی می کرده است، سمير جيفی بهلول، رييس انجمن اسلامی جنوب تگزاس، به شدت شگفت زده شده و می گويد: من هيچوقت او را نديده بودم. او نه من را نمايندگی می کند، نه مذهب من را و نه جامعه من را.

خانواده های مذهبی آن شهر بیشتر مسيحی هستند. مسلمانان انگشت شمارند، اما جامعه کوچک آنان بسيار فعال و رو به رشد است.

جيفی بهلول می گويد، بیشتر ايرانيان ساکن اينجا سکولار هستند و ارباب سيار هم بر اساس آنچه که تاکنون در مورد او مطرح شده، به نظر نمی رسد مذهبی بوده باشد. بهلول در توجيه اين نظر می گويد: می گويند مرتب می رفته کلوپ های استريپتيز و دائم مشروب می خورده، به نظر نمی آيد مسلمان يا مذهبی بوده باشد.

بیشتر کسانی که در اين منطقه توريستی زندگی می کنند، تا پيش از اين هرگز اسم ارباب سيار را نشنيده بودند.

آشنايان او اغلب در مرکز شهر، دلالان اتومبيل های دست دوم هستند.

ديويد تامشِی، از شرکای سابق ارباب سيار، می گويد: او آنقدر ساده لوح بود که حتی از پس کارهای ساده هم بر نمی آمد. او هميشه کليدش را گم می کرد، اصلا اهل عدد و رقم نبود. وقتی می خواست ماشين بفروشد مثلا می گفت «مال سال ۱۹۸۹... شايدم ۸۵» است. نمی دانم اين ترفند او بود يا واقعا يادش نمی آمد. تامشی می گويد: ارباب سيار، جدا از طبيعت بی بند و بار و بی مسئوليتش، آدمی دوست داشتنی بود. آدم خوبی بود، دوست داشتنی بود، راحت می شد با او کنار آمد و برخورد دوستانه ای داشت. تامشی پس از کمی تأمل افزود: اما طمع پول ممکن است عوضش کرده باشد. باورم نمی شود اينچنين کاری از دستش بر بيايد. ممکن است کسی به او گفته که اين کار را بکند و پولی بگيرد! اما مطئمنم که اين برنامه ريزی ها کار او نبوده است.

بیشتر کسانی که ارباب سيار را از نزديک می شناسند، معتقدند، او به هيچ وجه قادر به انجام چنين توطئه پيچيده ای نبوده است.

XS
SM
MD
LG