لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۷

وزیر اقتصاد در مجلس؛ انتقاد از ساماندهی موسسات مالی


برخی از نمایندگان مجلس وزیر اقتصاد را برای سوال به مجلس احضار کرده بودند اما پس از توضیحات او ، قانع شدند
برخی از نمایندگان مجلس وزیر اقتصاد را برای سوال به مجلس احضار کرده بودند اما پس از توضیحات او ، قانع شدند

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد در مجلس. اینبار سوال کنندگان سه نماینده تهران بودند: احمد توکلی، الیاس نادران و پرویز سروری؛ سه اصولگرایی که انتقادهایی به عملکرد دولت احمدی نژاد دارند.
موضوع سوال از وزیر اقتصاد، عملکرد دولت در حوزه تعاونی های مالی و اعتباری بود.

تعاونی های مالی-اعتباری، موسسه های محدود مالی هستند که در یک دهه اخیر در ایران شکل گرفته اند. اصلی ترین خدمات این موسسه ها دریافت سپرده های بانکی و اعطای وام با بهره بالا ست.

در سالهای اخیر برخی تخلفات این موسسه ها در استانهای اصفهان و همدان، موجب اعتراض سپرده گذاران شده که دولت در واکنش، طرح ساماندهی تعاونی های مالی-اعتباری را آغاز کرد اما اینک برخی از نمایندگان می گویند دولت موفق نبوده است.

احمد توکلی، امروز در پرسش از وزیر اقتصاد فاش کرد که وجود رانت و امتیاز های پنهان در تاسیس موسسه های اعتباری، موجب شده تا با وجود «علایم رکود اقتصادی در ایران»، همچنان در بین عده ای خاص، اشتیاق برای گشایش موسسه های مالی جدید وجود داشته باشد.

در جلسه امروز مجلس، وزیر اقتصاد بخشی از انتقادها را پذیرفت و گفت تخلف وجود دارد و باید برطرف شود.

شمس الدین حسینی بخشی از انتقادها را هم خارج از حوزه اختیار خود عنوان کرد.

اگر نمایندگان پرسش کننده از پاسخ های وزیر قانع نشوند، وزیر مسیر استیضاح را طی خواهد کرد؛ البته امروز، این اتفاق برای وزیر اقتصاد نیفتاد چون سوال کنندگان رای گیری را لازم ندانستند و به گفته احمد توکلی، تنها خواستند به «دولت مدعی قانونگرایی»، یادآوری کنند که «در جهت قانون شکنی حرکت نکند».

حضور وزیر اقتصاد در مجلس با حاشیه هایی همراه بود. از جمله اینکه سوال کنندگان و وزیر اقتصاد، نام موسسه های مالی متخلف را ذکر نکردند تا «موجب نگرانی مردم نشوند».

همچنین احمد توکلی در بخشی از سخنان اش که به دوران نخست وزیری میرحسین موسوی اشاره می کرد، ترجیح داد با عنوان «بنده ی خدا» به وی اشاره کند.

وزیر اقتصاد پس از این جلسه، در جمع خبرنگاران گفت تنها در سه ماه اول امسال، هدفمندی یارانه ها، ۸ هزار میلیارد تومانی درآمد نصیب دولت کرده. ادعایی که دقایقی بعد از سوی کاظم دلخوش نماینده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مورد تردید قرار گرفت. او گفت درآمد چند هزار ميليارد توماني هدفمندي يارانه ها، غيرواقعي واقعی ست.

با اینکه نمایندگان از پاسخ های وزیر اقتصاد درباره تعاونی های مالی قانع شدند اماهمچنان چالش بین نمایندگان مجلس و تیم اقتصادی دولت بر سر هدفمندی یارانه ها وجود دارد.

XS
SM
MD
LG