لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۰

مطبوعات عرب زبان: جمهوری اسلامی و سوريه در سرکوب داخلی همکاری می کنند


مطبوعات عرب زبان: جمهوری اسلامی و سوريه در سرکوب داخلی همکاری می کنند
مطبوعات عرب زبان: جمهوری اسلامی و سوريه در سرکوب داخلی همکاری می کنند

روزنامه های عرب زبان مهمترين عناوين خبری و تحليلی خود را به گسترش تظاهرات ضد دولتی در سوريه اختصاص داده اند.

روزنامه کويتی القبس در مطلبی با عنوان: «رژيم سوريه نگران است، با افزايش تانک ها حداقل کنترل را دارد» به تحصن سکوت شهر درعا (کانون اعتراضات) پرداخته است. القبس در ادامه شرايط وخيم داخلی سوريه را توضيح داده و سپس تاکيد می کند که نيروی نظامی راه حل پايان دادن به تظاهرات مردمی نيست.

روزنامه الاهرام مصر به رغم اوضاع پس از انقلاب در آن کشور از وضعيت سوريه غافل نشده است. الاهرام با تيتر درشت نوشته: «تانک های اسد به طفس حمله برده و ۲۰۰ نفر در شهر بانياس دستگير شده اند.» اين روزنامه مصری، سر سختی دولت بشار اسد در مقابل مخالفانی که خواستار سقوط نظام شده اند را مورد توجه قرار داده و در پايان خاطر نشان کرده که اتحاديه اروپا هم همانند آمريکا ممکن است تحريم هايی را عليه سوريه اعمال کند.

القدس چاپ سرزمين های فلسطينی گزارش حمله به شهر بانياس، شليک گلوله در غرب دمشق و محاصره و قطع برق در حمص را منتشر کرده است. القدس کشته شدن ۸۰۰ نفر در جريان تظاهرات برای سقوط نظام بعثی در سوريه را مورد توجه قرار داده است.

روزنامه الحياة چاپ لندن پس از درج گزارش مربوط به اوضاع وخيم سوريه، حضور نيروهای نظامی و ادامه دستگيری ها در شهرهای جنوبی، گزارش تلويزيون های دولتی سوريه را مورد توجه قرار داده است. تلويزيون دولتی اعترافات برخی دستگير شدگان را تحت عنوان اعضای «گروه های تروريستی» مسلح پخش کرده که ادعا می کنند از خارج سلاح و کمک دريافت کرده اند تا به نيروهای نظامی حمله کنند.

در اين ميان روزنامه لبنانی بيروت، روزنامه القوات لبنانيه و روزنامه الوطن چاپ کاليفرنيا تيتر: «سوريه از ايران سرکوب را می آموزد و شکنجه بيشتر از کشتار، مردم را بيمناک و ناراحت کرده است» را برگزيده اند. به نوشته اين روزنامه ها اپوزيسيون سوريه می گويد: «سرکوب تظاهرات پس از انتخابات اخير ايران نتيجه همکاری سوريه و جمهوری اسلامی بود و اکنون اين ايرانی ها هستند که در سرکوب انقلاب سوريه نقش دارند.»

روزنامه الشرق الاوسط نوشته است: «تانک ها در حال ورود به شهر حمص هستند و بيم از يک فاجعه انسانی در بانياس می رود.» الشرق الاوسط هم تاکيد کرده و می نويسد: «مخالفان دولت سوريه می گويند دمشق سرکوب مخالفان را از تهران می آموزد.»

XS
SM
MD
LG