لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۴

روزنامه الاتحاد: «سوریه در میان مقاومت و محور اصولگرایی»


روزنامه الاتحاد: «سوریه در میان مقاومت و محور اصولگرایی»
روزنامه الاتحاد: «سوریه در میان مقاومت و محور اصولگرایی»

روزنامه های عرب زبان، تظاهرات ضد دولتی در سوریه را کماکان بi عنوان مهمترین مطالب خود منتشر می کنند.

الشرق الاوسط مخالفت عبدالعزیز حسن، نماینده سوری و رییس کمیسیون سیاسی پارلمان عرب، با سخنان علی سالم الدقباسی کویتی، رییس پارلمان عرب، را منتشر کرده است. آقای دقباسی بر لزوم محکومیت دولت و ارتش سوریه به دلیل سرکوب شدید تظاهرات مردمی تاکید کرده و گفته است: «پارلمان عرب باید ندای آزادیخواهان عرب را بشنود.»

روزنامه النهار چاپ لبنان در مقاله ای تحت عنوان «زمان بد برای نظام سوریه» پس از اشاره به سخنان هفته گذشته پرزیدنت اوباما که گفت بشار اسد باید اصلاحات را آغاز کند و یا برود، می نويسد: «پایتخت های غربی در حال گفت و گو پیرامون آینده نظام سیاسی در سوریه هستند. در حالیکه نظام سوریه وارد دور باطلی شده و به جای عقب نشینی و پاسخ به خواستهای مردم، سرکوب را تشدید کرده است.»

روزنامه الوطن چاپ قطر به روزنامه یدیعوت آهرونوت اسراییلی استناد کرده و نوشته است: «آمریکا نگران سقوط نظام سوریه است زیرا ممکن است سلاح های شیمیایی موجود در سوریه به دست تروریست ها بیفتد و رژیم بعدی دمشق از آن بهره برداری کند.»

روزنامه الاتحاد چاپ امارات متحده عربی مقاله ای را تحت عنوان «سوریه در میان مقاومت و محور اصولگرایی» به بحران در سوریه، اختصاص داده است. الاتحاد می نويسد: «خشونت دولتی، گسیل ارتش به خیابان ها، کشتار غیرنظامیان، دستگیری و شکنجه مخالفین و باز هم حضور هزاران هزار نفر در خیابان های بیشتر شهرها در روز جمعه آزادی (۳۰ اردیبهشت) و تاکید دوباره آنان بر خواست تغییر نظام در حالی است که رسانه های دولتی سوریه مدعی استقرار آرامش و ثبات کامل در کشور هستند!

روزنامه الجزیره چاپ عربستان سعودی در مطلبی با عنوان «فرار از کشور خود می گويد: «زمان اصلاح است و اسد هم باید برود.» گزارش مراسم تشییع جنازه ۷۳ کشته تظاهرات در دو روز گذشته را منتشر کرده است. الجزیره به نقل از یک فعال سیاسی سوری نوشته است: «بحران کشور در سوريه بدون گفتمان میهنی غیرقابل حل است و اصلاحات غیرسیاسی راه به جایی نخواهد برد.»

XS
SM
MD
LG