لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۸

انعکاس انقلاب های تونس و مصر در جشنواره سینمایی «کن»


انعکاس انقلاب های تونس و مصر در جشنواره سینمایی «کن»
انعکاس انقلاب های تونس و مصر در جشنواره سینمایی «کن»

دامنه خیزش های مردمی جهان عرب به سواحل لاجوردی «کوت دازور» و نواحی پرزرق و برق ریویرای فرانسه نیز گسترش پیدا کرده است تا جایی که در جشنواره سینمایی امسال «کن» بخش ویژه ای به نمایش دو فیلم درباره انقلاب های مردمی تونس و مصر و براندازی دو رژیم دیکتاتوری این دوکشور اختصاص داده شده است.

هرچند جشنواره یازده روزه سینمایی «کن» با نمایش فیلم «نیمه شب در پاریس» اثر وودی آلن، کارگردان معروف آمریکایی آغاز شد اما فستیوال امسال مجموعه متنوعی از فیلم های گوناگون با فیلمسازان مختلف از گوشه و کنارجهان می باشد.

وقایع سیاسی اخیر درجهان عرب و به ویژه موج تظاهرات و خیزش های ضد رژیمی که در آفریقای شمالی و خاورمیانه در چند ماه گذشته جریان داشته است ، نقش مهمی در جشنواره کن امسال ایفا خواهد کرد.

امسال برای نخستین بار یک کشوربه جای یک شخصیت یا فرد (کشور مصر) به عنوان «کشور میهمان» مورد ستایش قرار خواهد گرفت. هفته آینده فیلمی به نام «١٨ روز» در این جشنواره به نمایش درخواهد آمد که مجموعه ای است از فیلم های کوتاهی که توسط ١٠ کارگردان مصری در طول ادامه خیزش های مردمی ونهایتا انقلابی که در مصر منجر به فروپاشی رژیم دراز مدت پرزیدنت حسنی مبارک شد ساخته شده است.

وقایع تظاهرات و انقلاب مردم «تونس» که به عنوان «انقلاب یاسمین» شناخته شده نیز در فیلم دیگری به نام «دیگر ترسی نیست» - مستندی که هنگام رخداد وقایع تظاهرات مردم درماه ژانویه گذشته فیلمبرداری شده به نمایش گذاشته خواهد شد. مردم تونس درنتیجه این تظاهرات توانستند «زین العابدین بن علی» را از مسند قدرت پائین بکشند.

فیلم «دیگر ترسی نیست» شخصیت های کلیدی انقلاب تونس از جمله فعالان حقوق بشری که بین آن ها وکیلی به نام «ردهیا نضروئی » می درخشد را به تصویر کشیده است.

نضروئی در ماه ژانویه گذشته دریک گفتگو با صدای آمریکا گفته بود «برکناری «بن علی» تنها آغاز کار و یک پیروزی است اما رسیدن به پیروزی واقعی هنوز مدت ها وقت لازم دارد.»

«مراد شیخ» کارگردان این فیلم به آژانس خبری فرانسه می گوید که عنوان «دیگر ترسی نیست» جمله ای بود که روی دیوارهای تونس درطول دوران انقلاب و در روزهای نزدیک به پیروزی مردم بر رژیم نقش بسته بود. این جمله نمادی است از «دیوار ترسی» که به ناگهان فروپاشید.

XS
SM
MD
LG