لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

نشريات عرب زبان اوضاع سوريه را بازتاب می دهند


نشريات عرب زبان اوضاع سوريه را بازتاب می دهند
نشريات عرب زبان اوضاع سوريه را بازتاب می دهند

حملات اخير نيروهای نظامی و امنيتی حکومت سوريه به معترضان در چند شهر اين کشور از جمله بانياس، درعا، حمص و حماه در مطبوعات دنيای عرب بازتاب نسبتا گسترده ای يافته است.

در اين عمليات که از تانک های ارتش سوريه نيز استقاده شده است دهها تن کشته يا مجروح شدند.

الحيات به نقل از مخالفان بشار اسد می نويسد اقدامات سرکوبگرانه حکومت او را در حمص، درعا و بانياس مسابقه با زمان از سوی اين حکومت توصيف کرده است که به گفته همين مخالفان در مقابله با خواسته های مردم نتيجه ای برای بشار اسد نخواهد داشت.

همزمان نشريه مصری روز اليوسف به نقل از رامی مخلوف، پسر دائی بشار اسد، که هم پيمان او نيز هست می نويسد بشار اسد تصميم گرفته است تا به آخر با نا آرامی ها در سوريه مقابله کند چرا که به گفته او در صورت سقوط حکومت اسد مسلمانان افراطی جايگزين اين حکومت خواهند شد.

اين در حاليست که الشرق الوسط اظهارات اخير کاترين اشتون مسؤل سياست خارجی اتحاديه اروپا را بازتاب داده که گفته است: «اين اتحاديه حد اکثر فشار سياسی را بر حکومت بشار اسد وارد خواهد آورد و هيچ چشم پوشی در اين زمينه وجود ندارد.»

در لبنان روزنامه السفير خبر تصميم بشار اسد برای تشکيل کميته اصلاح قانون انتخابات سوريه را منتشر ساخته است. اين کميته ماموريت دارد ظرف دو ماه قانون انتخابات سوريه را در جهت خواست مخالفان سياسی حکومت سوريه اصلاح کند.

مطبوعات کشورهای عرب خليج فارس از جمله روزنامه اماراتی الاتحاد، اخبار مربوط به به سرکوب مردم در بانياس، درعا و حمص را در روزهای اخير بازتاب داده اند. الاتحاد می نويسد نيروهای امنيتی در اين مناطق دهها نفر را نيز در روزهای اخير بازداشت کرده اند.

تشرين از روزنامه های دولتی در سوريه آنچه را در اين کشور می گذرد خطرناکترين توطئه عليه سوريه دانسته و به نقل از رهبری حزب بعث سوريه اظهار اطمينان کرده است که سرانجام حکومت سوريه بر اين توطئه پيروز خواهد شد.

روزنامه کويتی السياسه با گزارش رويدادهای اخير در شهر های سوريه می نويسد سرکوب خونين هيچ مشکلی را در سوريه حل نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG