لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

صباح فخری، از اسطوره‌های موسیقی عربی، درگذشت


صباح فخری
صباح فخری

دولت سوریه سه شنبه اعلام کرد که صباح فخری، از مشهورترین خوانندگان جهان عرب که ضمن اجرای آثار سنتی برای چندین نسل انواع منقرض‌ شده موسیقی عربی را حفظ کرده بود، در ۸۸ سالگی درگذشت.

به گزارش آسوشیتدپرس، دلایل مرگ این اسطوره موسیقی عرب هنوز مشخص نیست.

فخری در سال ۱۹۳۳ با نام صباح ابوقوس در شهر حلب سوریه بدنیا آمد، و در نوجوانی نام هنری خود را برگزید.

او به سرعت به شهرت رسید و به یکی از خوانندگان بزرگ «تِنور» جهان عرب، و ستاره‌ای کاریزماتیک برای هنردوستان تبدیل شد.

فخری، یک خواننده «طرب» در سطح جهانی بود که نوعی از موسیقی عربی است که با تداعی عاطفی همراه بود ‌و می‌توانست ساعت‌ها ادامه یابد.

این هنرمند سوری روی صحنه تماشاگران را درگیر می‌کرد و تقریبا در حالت خلسه به سمت موسیقی می‌رفت. او اشعار ترانه‌هایش را که اغلب به زبان عربی کلاسیک هستند، به ترانه‌هایی تبدیل می‌کرد که حاضران می‌توانستنند به راحتی با او همراهی کنند.

فخری یک بار در سال ۱۹۶۸ در کنسرتی در کاراکاس ونزوئلا، برای مدت ده ساعت متوالی و بدون وقفه خواند و به این ترتیب نام او وارد رکوردهای جهانی گینس شد.

او در طول زندگی حرفه‌ای خود انواع سنتی آواز و موسیقی عرب، از جمله «قدود حلبیه» را که متعلق به زادگاهش حلب بود، حفظ کرد و گسترش داد.

فخری در جوانی قرآن را از بر داشت و شروع به تلاوت در مساجد کرد؛ مسیری که برخی دیگر از خوانندگان و نوازندگان مشهور جهان عرب طی کردند.

صباح فخری
صباح فخری


او به دلیل قدرت صدای خود، مدت کوتاهی نیز به عنوان موذن در مسجدی در شهر حلب کار می‌کرد. سپس در حلب و دمشق موسیقی خواند، و فعالیت‌های هنری خود را بصورت جدی آغاز کرد.

صباح فخری رئیس سندیکای هنرمندان سوریه بود و افتخارات بسیاری را در موسیقی جهان عرب به نام خود ثبت کرد.

او چهار پسر دارد که یکی از آنها به نام انس نیز خواننده است.

XS
SM
MD
LG