لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

نشست اضطرارى وزیران خارجه کشورهای عرب درباره دخالت‌هاى ايران در منطقه


وزیران خارجه کشورهای عرب به درخواست عربستان سعودی روز یکشنبه ٢٨ آبان یک نشست اضطراری برگزار کردند تا به آنچه که عربستان «دخالت های مداوم ایران در امور کشورهای عرب همسایه» توصیف کرده رسيدگى کنند و در جستجوی راه هایی باشند که بتوان آن را متوقف ساخت.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که انتظار می رود در پایان مباحثات قطعنامه‌ای علیه ایران برای ارائه به شورای امنیت سازمان ملل به تصویب برسد. درخواست عربستان سعودى برای برگزاری این نشست اضطرارى، از پشتیبانی دولت‌های بحرین، کویت و امارات عربی متحده برخوردار است.

در این گزارش آمده است که اقدام عربستان برای برپایی نشست اضطراری وزیران خارجه عربی، نشان شدت گیری اختلافات بین ایران و عربستان است که از هنگام اعلام کناره گیری سعد حريرى از نخست وزیری لبنان به اوج تازه ای رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه لبنان جبران باسیل از شرکت در این نشست خودداری ورزیده و به حضور آنطوان عزام نماینده دائم لبنان در جامعه عرب بسنده کرده است.

پیش از برگزاری این نشست، کاخ سفید اعلام کرد که پرزیدنت دونالد ترامپ تلفنی با همتای فرانسوی خود امانوئل ماکرون که این روزها ميزبان نخست وزیر مستعفی لبنان بود گفتگو کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که رهبران دو کشور تاکید کرده اند که هم پیمانان آنها باید به اقدامات مشترک علیه فعالیت های مخرب ایران و حزب الله در راه متزلزل ساختن ثبات در منطقه ادامه دهند.

خبرگزاری فرانسه از قول یک دیپلمات عرب که نامش برده نشد گزارش داد که در پیش نویس قطعنامه‌ای که قرار است به نشست ارائه شود تاکید شده که دولت های عرب یکصدا عملیات تعرضی حزب الله لبنان و دیگر سازمان‌هایی را که از ایران دستور می‌گیرند محکوم می‌كنند.

با این همه اين دیپلمات تاکید کرد که هنوز بحث درباره لحن قطعنامه و واژه هایی که قرار است در آن به کار رود ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پیش از آغاز نشست اضطراری، کمیسیون چهارجانبه عربی در جلسه ویژه ای به بررسى ماهیت «مداخلات ایران در امور کشورهای عرب» مى‌پردازد و پیش نویس قطعنامه را برای بررسی و تصویب به نشست وزیران خارجه ارائه مى دهد.

کمیسیون چهارجانبه جامعه عرب بر اساس تصمیم ژانویه ٢٠١٦ جامعه عرب برپا شده و ریاست آن را مصر به عهده دارد و دولت های بحرین، امارات عربی متحده و عربستان سعودی دیگر اعضای آن هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز عربستان سعودی هفته پیش خواهان برگزاری این نشست ویژه شد تا از جمله به شکایت عربستان نسبت به شلیک موشک از جانب حوثی های یمن به سوی خاک عربستان در ٤ اکتبر رسیدگی کند.

عربستان سعودى می‌گوید که این موشک ایرانی بوده و توسط ايران در اختیار حوثی‌ها قرار گرفته بود.

بنا بر این گزارش، بحرین نیز ایران را به مسوولیت انفجار لوله نفت از عربستان به آن سرزمین متهم ساخته است. ایران این اتهام را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری «عرب نیوز» وزیر خارجه عربستان عادل الجبیر اخیرا گفته بود که دولت ریاض حق خود می‌داند در موقع مناسب نسبت به «رفتارتجاورکارانه ایران» در اعطای موشک‌های بالیستیک به حوثی‌ها اقدام کند.

الجبیر در توئیتر خود نوشت: «دخالت‌های حکومت ایران در امور کشورهای همسایه موجب آشوب در منطقه شده و صلح جهانی را بر هم می زند.»

شیخ خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین نیز در توئیتر خود نوشت: «ایران یک تهدید واقعی برای صلح و امنیت منطقه به شمار می‌آید.»

روزنامه عکاظ چاپ عربستان نوشت: هدف درخواست برای برگزاری این نشست اضطراری، «پایان بخشیدن به دخالت های ایران در امور کشورهای همسایه» است.

مفسر شبکه تلویزیونی اسکای نیوز به زبان عربی نیز با تائید این ارزیابی نوشت: عربستان می خواهد توجه کشورهای عرب را متوجه این نکته سازد که باید جلوی دخالت های ایران به صورت عملی گرفته شود.

اسکای نیوز از قول ناظران نوشت: تصور می رود که این بار عربستان تنها به یک نکوهش نامه عربی علیه اقدامات ایران اكتفا کند، زیرا چنین امری موجب تشویق رژیم به ادامه دخالت ها در عراق و سوریه و یمن و نقاط دیگر خواهد شد. به گفته این ناظران، هنگام آن است که کشورهای عرب با اقدامات عملی موجب توقف عملیات تعرضی ایران شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG