لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۰

اتحادیه عرب ماموریت نظارت در سوریه را متوقف می سازد


اتحادیه عرب می گوید ماموریت نظارت بازرسان خود در سوریه را بدلیل افزایش خشونت ها در این کشور لغو می کند.

نبیل العربی، دبیر کل اتحادیه عرب روز شنبه گفت سازمان متبوعش پس از رایزنی با وزیران امور خارجه عرب تصمیم گرفت کار ناظران را متوقف کند.
او دولت سوریه را مسئول تشدید خشونت ها دانست و گفت قربانیان «شهروندان بی گناه» بوده اند.

هیات نظارتی اتحادیه عرب طی ماه گذشته برای نظارت بر سرکوب مرگبار ناراضیان، توسط حاکمیت بشار اسد در سوریه بوده است. اتحادیه عرب برنامه ای پیشنهاد کرده است که از بشار اسد می خواهد قدرت را به یک معاون واگذار کند و یک دولت وحدت ملی جهت آماده ساختن کشور برای برگزاری انتخابات تشکیل دهد. در روزهای اخیر بیش از ۷۰ تن در سوریه کشته شده اند.

فعالان مخالف حاکمیت دمشق می گویند آتش نبرد روز شنبه در نزدیکی چندین ناحیه در حومه دمشق که در کنترل شورشیان قرار دارد زبانه کشید. آنها می گویند که نیروهای سوریه از تانک و نفربرهای زرهی استفاده کردند.

دبیر کل اتحادیه عرب روز جمعه گفت خشونت از روز سه شنبه در سوریه، بویژه در شهر های حمص و حما، و نیز در منطقه ادلیب، شدت گرفته است.

نبیل العربی و نخست وزیر قطر قصد دارند روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل متحد را از چگونگی ماموریت هیات ناظران در سوریه، که با مشکلات و انتقاد روبرو بوده است، آگاه سازند.

در این میان، رییس منطقه نیمه خود مختار کردستان عراق از کردهای سوریه، که به اعتراض های سراسری علیه حکومت اسد پیوسته اند پشتیبانی کرد. مسعود بارزانی حمایت خود را روز شنبه در کنفرانس کردهای سوریه در اربیل اعلام کرد و از آنها خواست اتحاد خود را ادامه دهند. بیش از دو میلیون کرد در سوریه زندگی می کنند.

سازمان ملل متحد می گوید در خشونت های مرتبط با ناآرامی در سوریه بیش از ۵۴۰۰ تن، از جمله نزدیک به ۴۰۰ کودک، کشته شده اند. سازمان ملل متحد هفته پیش گفت بدلیل دشواری جمع آوری اطلاعات ، تعیین رقم کشته شدگان را متوقف ساخته است.

XS
SM
MD
LG