لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۶

اتحادیه عرب درباره بحران سوریه بحث می کند


اتحادیه عرب درباره بحران سوریه بحث می کند
اتحادیه عرب درباره بحران سوریه بحث می کند

اتحادیه عرب ممکن است از شورای امنیت سازمان ملل متحد بخواهد پیشنهاد صلح اعراب برای پایان دادن به سرکوب خشونت بار معترضین در سوریه را تصویب کند.
شیخ حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، نخست وزیر قطر، روز شنبه گفت سوریه پاسخگویی به پیشنهاد صلح اعراب را بتاخیر می اندازد.
او گفت وزیران امور خارجه عرب روز چهارشنبه در قاهره جلسه ای تشکیل خواهند داد تا درباره ارائه طرح صلح به سازمان ملل متحد، در صورتی که سوریه آنرا نپذیرد و اجرا نکند، بحث کنند.
نخست وزیر قطر این موضوع را در دوحه عنوان کرد و بنظر می رسد اظهارات او هر اقدام نظامی اتحادیه عرب علیه سوریه را رد می کند.
پیشنهاد اتحادیه از بشار اسد رییس جمهوری سوریه می خواهد نیروهایش را از شهر ها بیرون ببرد، زندانیان را آزاد کند و با اوپوزیسیون اصلاح طلب به گفت و گو بنشیند.
جداگانه، یک هیات عراقی برای گفت و گو با بشار اسد به دمشق رفته است.
خبرگزاری فرانسه به نقل از «فلح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق که سرپرستی هیات را بر عهده دارد، گزارش می دهد مذاکرات «مثبت» بود.
او برای ارائه گزارش یافته های خود به اعضای اتحادیه عرب به قاهره می رود.
مقامات اتحادیه عرب در دیدارهای قبلی با رهبران عراق ابراز امیدواری کردند میانجیگری عراق یا بر اسد نفوذ بگذارد یا او را ترغیب کند برنامه صلح اعراب را بپذیرد. علیرغم افزایش شمار تلقات ناشی از سرکوب معترضین، عراق با وضع هر تحریمی از سوی اتحادیه عراب مخالف است.

روز جمعه، معترضین در یکی از بزرگترین تظاهرات که تاکنون در سوریه برپا شده است به خیابان ها ریختند، بیش از ۲۰۰ هزار نفر در منطقه حمص جمع شدند. فعالان می گویند نیروهای امنیتی سوریه دست کم ۱۷ تن را کشتند.
سازمان ملل متحد تخمین می زند که از آغاز قیام در ماه فوریه، حدود ۵ هزار تن کشته شده اند.
در عراق نگرانی هایی ابراز می شود که ممکن است بی ثباتی در سوریه از مرز بگذرد و وضعیت امنیتی شکننده عراق را برهم بزند.
عراق جدید ترین کشوری است که از آن برای فرونشاندن خشونت در سوریه کمک خواسته می شود. مسکو قطعنامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است که دولت سوریه و اوپوزیسیون را محکوم می کند.

XS
SM
MD
LG