لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۱

درد و وجد استيو جابز، نيمه ديگر تکنولوژی اپل


درد و وجد استيو جابز، نيمه ديگر تکنولوژی اپل
درد و وجد استيو جابز، نيمه ديگر تکنولوژی اپل

يک نمايشنامه نويس آمريکايی از سرگرم کردن تماشاگران فراتر رفته و در تلاش است شرايط کاری کارگران را بهبود بخشد.

مايک ديزی، نويسنده نمايشنامه «درد و وجد استيو جابز*» اميدوار است بتواند از طريق نمايش خود به کارگران کارخانه های محصولات اپل، کمک کند.

مايک ديزی، هنرپيشه و نمايشنامه نويس که عاشق تمام محصولات اپل است، می گويد: اصلاً نمی دانستم که لپ تاپی لازم دارم که آنقدر نازک باشد که می شود با آن ساندويچ نصف کرد.

آقای ديزی برنامه تک گويی دو ساعته خود را در مورد محصولات اپل در شهر نيويورک اجرا می کند. وی پس از پخش گزارش هايی در مورد شرايط دشوار کاری در کارخانه فاکس کام که يکی از کارخانه های ساخت محصولات اپل در چين است، به آن کشور سفر کرد. مايک ديزی خود را يک تاجر جا زد و توانست به اين کارخانه راه يابد و با کارگران کارخانه صحبت کند.

مايک ديزی می گويد: کار کودکان شايع است. ساعت های کاری باورنکردنيست. روزی ۱۴، ۱۵، ۱۶ ساعت کار می کنند. بعضی ها از خستگی غش می کنند يا در حال کار می ميرند.

فاکس-کام، يک شرکت تايوانی سازنده محصولات برقی، چندين کارخانه در جنوب چين دارد و ميليون ها محصول برای اپل و مارک های ديگر ساخته است. فاکس کام کارخانه های عظيمی دارد. تنها يکی از کارخانه ها ۴٠٠ هزار کارگر دارد.

اپل به درخواست صدای آمريکا برای مصاحبه پاسخ نداد، اما فاکس کان با انتشار بيانيه ای اعلام کرده که به تضمين بالاترين استاندارهای بهداشتی و ايمنی متعهد است و امسال دستمزد کارگران خود را بالا برده است.

بيژو چن، استاد بيزنس در دانشگاه کاليفرنيای جنوبی، می گويد: دستمزد کارگران فاکس کان مناسب است. وقتی در چنگدو کارخانه شان را افتتاح کردند مردم برای کار کردن برای آنها صف می کشيدند چون در مقايسه با بقيه دستمزد بيشتری می دهند.

اما آقای چن می افزايد بسياری از کارفرماها از قوانين کار چين پيروی نمی کنند. مايک ديزی با تاييد اين نظر می گويد بعيد می داند اپل از اين شرايط نامناسب مطلع نباشد.

بيژو چن می گويد: اپل به شکلی وسواسی دقيق است. فلز دقيقاً بايد همانجوری باشد که می خواهند، شيشه بايد دقيق جا بگيرد، فکر می کنيد ممکن است واقعاً از شرايط کاری مطلع نباشند.

نمايش «درد و وجد استيو جابز» مورد تمجيد منتقدان قرار گرفته و به اينگونه اعتراض ها انجاميده است.

مايک ديزی می گويد: ما از اپل می خواهيم بطور اخلاقی محصولات خود را توليد کنند.

آقای ديزی معتقد است نفوذ اپل در حدی است که بهبود شرايط کاری توليدکنندگان محصولات اين شرکت می تواند به بهبود کلی شرايط کاری کارخانه ها در چين بيانجامد.

* The agony and Ecstasy of Steve Jobs

XS
SM
MD
LG