لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۶

دولت اوباما منع واردات محصولات شرکت اپل را لغو کرد


فروشگاه اپل در نیویورک
فروشگاه اپل در نیویورک

در ۲۶ سال گذشته، این اولین باری است که یک مقام تجاری دولت دستور منع واردات از سوی کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا را لغو می کند

کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا که به عنوان سازمان شبه قضایی فراحزبی دولت فدرال، کارشناسان تجاری به قوه مجریه و مقننه آمریکا ارائه می کند، در ۴ ژوئن اعلام کرد که از ۴ اوت واردات «آی پدز» و «آی فون» های شرکت اپل به آمریکا را به دلیل آن که شرکت اپل به حقوق رقیب خود «سامسونگ» تجاوز کرده است، منع می کند. ولی دولت اوباما منع واردات اپل از سوی این کمیسون را لغو کرد که شکست بزرگی برای سامسونگ، رقیب تجاری عمده این شرکت محسوب می شود.

مایکل فورمن، نماینده تجاری آمریکا، روز شنبه منع کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا را لغو کرد.

آقای فورمن در نامه ای به «ئروینگ ویلیامسون»، رئیس سازمان تجارت بین المللی آمریکا، گفت که اتخاذ این سیاست، تأیید یا انتقاد از تصمیم و یا تحلیل های کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا نیست. او همچنین گفت که شرکت الکترونیکی ساموسونگ می تواند شکایت و ادعای خود علیه شرکت اپل را از طریق مراجع قضایی دنبال کند.

از سال ۱۹۸۷ تا به حال، یعنی در ۲۶ سال گذشته، این اولین باری ست که یک مقام تجاری دولت دستور منع واردات از سوی کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا را لغو می کند.

شرکت اپل از تصمیم نماینده تجاری آمریکا استقبال، ولی شرکت سامسونگ، که مرکز آن در سئول، پایتخت کره جنوبی است، از این تصمیم ابراز تأسف کرد. شرکتهای اپل آمریکا و سامسونگ کره جنوبی، در بسیار از کشورهای جهان علیه یکدیگر شکایت کرده اند.

در ۲۴ اوت سال ۲۰۱۲ میلادی، هیئت منصفه دادگاهی در شهر «سان خوزه» ایالت کالیفرنیا، شرک سامسونگ را به دلیل تجاوز به حق انحصاری شرکت اپل، ۱ میلیارد دلار جریمه کرد، که قاضی دادگاه دیگری این جریمه را کاهش داد.
XS
SM
MD
LG