لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

«اپل» برای انتقال دارائی خود از خارج به آمریکا، ۳۸ میلیارد دلار مالیات می‌پردازد


فروشگاه اپل در پایانه عظیم «گراند سنترال» در مرکز نیویورک
فروشگاه اپل در پایانه عظیم «گراند سنترال» در مرکز نیویورک

تولیدکننده تلفن‌های هوشمند و کامپیوترهای «مک» اعلام کرد با استفاده از فرصت یک‌بار تخفیف در قانون جدید مالیات، بخشی عمده‌ای از ۲۵۲ میلیارد دلار نقدینگی خود در خارج را به آمریکا منتقل خواهد کرد و ۳۸ میلیارد دلار مالیات به خزانه فدرال واریز خواهد کرد.

«اپل» اعلام کرد با سرمایه‌گذاری در کارخانجات جدید، ۲۰ هزار شغل جدید طی ۵ سال آینده در آمریکا به وجود خواهد آورد.

شرکت اپل، که از نظر ارزش سهام در جهان مقام اول را دارد، چهارشنبه ۱۷ ژانویه اعلام کرد برنامه دارد ۳۰ میلیارد دلار طی ۵ سال آینده در آمریکا سرمایه‌گذاری کند، و بخشی از فعالیت‌های تولیدی خود را به داخل آمریکا منتقل سازد.

سرمایه‌گذاری جدید شامل تاسیس مراکزی برای عرضه خدمات به مصرف‌کنندگان محصولات «اپل» و تاسیس مراکز داده‌داری الکترونیک به ارزش ۱۰ میلیارد دلار، خواهد بود.

اپل همچنین مبلغ یک میلیارد دلاری که سال گذشته به انتقال تولیدبه داخل آمریکا اختصاص داده بود، به ۵ میلیارد دلار افزایش خواهد داد.

ساختمان حلقه مانند تاسیسات جدید اپل در شهر کوپرتینو، کالیفرنیا
ساختمان حلقه مانند تاسیسات جدید اپل در شهر کوپرتینو، کالیفرنیا

بنا به گزارش «نیویورک تایمز» شرکت اپل ۲۶۹ میلیارد دلار ذخیره نقدی دارد که بخش اعظم آن به ارزش ۲۵۲.۳ میلیارد دلار، تاکنون در خارج از کشور نگهداری می‌شد.

روزنامه «وال استریت جورنال» گزارش داد که تعهد مالیاتی ۳۸ میلیارد دلاری «اپل» بزرگترین پاسخی است که تاکنون در آمریکا نسبت به تخفیف مالیاتی در قانون جدید، اعلام شده است.

قانون جدید مالیات که در روزهای پایانی سال ۲۰۱۷، بعد از تصویب در کنگره آمریکا به توشیح دونالد ترامپ، ریاست جمهوری آمریکا رسید، مالیات بازگرداندن دارائی خارجی شرکت‌های آمریکائی به داخل کشور را ۱۵ و نیم درصد تعیین کرده است که فقط یک‌بار قابل استفاده است.

در دهه‌های گذشته، شرکت‌های آمریکائی برای پرهیز از پرداخت ۳۵ درصد مالیات بر سود، درآمدهای خود را در بانکهای خارج نگاه می‌داشتند، و بعضی حتی محل ثبت شرکت‌های خود را از طریق ادغام در شرکت‌های خارجی، به خارج از آمریکا منتقل ساخته بودند.

بازگرداندن هزاران میلیارد دلار دارائی‌های شرکت‌ها از خارج به آمریکا، یکی از وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بود، و یکی از خواسته‌های عمده لابی‌گران شرکت‌های بزرگ، که نرخ بالای مالیات سود را مانع انتقال دارائی‌های خود به داخل کشور می‌دانستند.

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل
تیم کوک، مدیرعامل شرکت اپل

«تیم کوک» مدیرعامل شرکت «اپل» چهارشنبه‌شب در مصاحبه با بخش خبر شبکه تلویزیونی «ای.بی.سی» گفت: «ما مسئولیت عمیقی نسبت به کشور و مردم آمریکا احساس می‌کنیم که موفقیت خود را به حمایت آنها مدیون هستیم.»

تیم کوک رقم دقیقی که «اپل» می‌خواهد از ۲۵۲.۳ میلیارد دلار دارائی خارجی خود به داخل کشور منتقل کند را اعلام نکرد.

بنا به گزارش رسانه‌ها، «اپل» محاسبه کرده است که طی ۵ سال آینده، مبلغ ۳۵۰ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا تزریق خواهد کرد که ۵۵ میلیارد دلار آن در سال جاری انجام خواهد گرفت، و بیشتر آن، برای خرید قطعات و خدمات از شرکتهای آمریکائی، صرف خواهد شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با انتشار پیامی در «توئیتر» از تصمیم شرکت «اپل» استقبال کرد و نوشت سیاست‌های او سبب شده است که این غول تکنولوژی، منابع نقدی عظیم خود را به آمریکا منتقل کند. آقای ترامپ نوشت اقدام اپل، «یک پیروزی بزرگ برای کارگران آمریکائی و برای ایالات متحده» است.

«نیویورک تایمز» به نقل از «ای. ام. ساکوناگی»، تحلیل‌گر مالی شرکت «استنفورد سی برنستاین» نوشت تصمیم جدید اپل هر چند نشان‌گر استقبال این شرکت از فراخوان‌های رئیس جمهوری آمریکا است، اما تغییر زیادی در تعهدهای سرمایه‌گذاری اپل که هر سال میلیاردها دلار برای پرداخت دستمزدها و توسعه تاسیسات هزینه می‌کند، نخواهد داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG