لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

گری کاسپاروف، قهرمان پیشین شطرنج جهان از شرکت اپل برای تغییر نقشه کریمه انتقاد کرد


گری کاسپاروف قهرمان پیشین شطرنج جهان از اپل انتقاد کرد
گری کاسپاروف قهرمان پیشین شطرنج جهان از اپل انتقاد کرد

اقدام شرکت اپل در تغییر نقشه و نشان دادن کریمه به عنوان بخشی از خاک روسیه با اعتراض بسیاری از بلاگرها، فعالان سیاسی، و چهره های مشهور روبرو شده است.

گری کاسپاروف، قهرمان پیشین شطرنج جهان، به اقدام جدید شرکت اپل که درخواست روسیه را پذیرفته و شبه جزیره کریمه را در اپلیکیشن های خود به عنوان بخشی از خاک این کشور نشان می دهد، اعتراض کرد و آن را «مماشاتی غیر قابل قبول» خواند.

آقای کاسپاروف نوشته است: «نرم افزار، نیروی نرم است. شرکت های فن آوری آمریکایی باید برای ارزش های خود که باعث موفقیت آنها شده بایستند و برای اندکی پول بیشتر، که حتی به آن نیاز ندارند، جلوی دیکتاتور سر خم نکنند.»

اپل هنوز در مورد این تصمیم خود اظهار نظر نکرده است.

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین، نیز در توییتر به اپل گفت به فن آوری و سرگرمی بچسبد و کاری به سیاست جهانی نداشته باشد.

مجلس سفلای پارلمان روسیه در بیانیه ای از تغییرات اپلیکیشن های اپل خبر داد و نوشت «کریمه و سواستوپول در دستگاه های اپل جزو قلمرو روسیه محسوب می شوند.»

روسیه، به شهر بندری سواستوپول به عنوان یک منطقه مستقل می نگرد.

این تغییرات در اپلیکیشن نقشه و هواشناسی اپل اعمال شده اند و تنها محدود به روسیه است.

گوگل، که اپلیکیشن نقشه آن مشهور است، نیز کریمه را وقتی از روسیه به آن بنگرید جزو خاک این کشور نشان می دهد.

بررسی های بی بی سی جهانی نشان می دهد اگر به شبه جزیره کریمه از اوکراین بنگرید، مرز مشخصی میان کریمه و اوکراین دیده نمی شود؛ اما این مسأله در مورد کریمه و روسیه نیز صادق است.

در پی اقدام روسیه در الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود، ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه مسکو اعمال کرد. مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده، شهریور ماه گذشته در این رابطه گفت: «ما در حوزه امنیت و حفظ تمامیت ارضی، از جمله ادعای بر حق اوکراین نسبت به کریمه، در کنار مردم اوکراین خواهیم ماند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG