لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

اپل پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار خسارت به دارندگان گوشی‌های قدیمی آیفون را پذیرفت


اپل با پرداخت حداکثر ۵۰۰ میلیون دلار خسارت به صاحبان برخی از گوشی‌های هوشمند خود موافقت کرد تا به این ترتیب پرونده دادرسی شاکیان علیه این شرکت مختومه شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز تعدادی از مشتریان اپل با ارائه یک شکایت گروهی، این شرکت را متهم کردند که برای تشویق دارندگان آیفون به خرید گوشی یا باتری جدید، عملکرد گوشی‌های قدیمی را کند می‌کند.

براساس توافق اپل با وکلای شاکیان، این شرکت به صاحب هر گوشی همراه‌ ۲۵ دلار می‌پردازد؛ البته این رقم با توجه به تعداد شاکیان قابل افزایش یا کاهش است وحداقل جریمه ۳۱۰ میلیون دلار خواهد بود.

این توافق پس از تأیید ادوارد داویلا قاضی منطقه ای در شهر سن خوزه کالیفرنیا رسمی می‌شود.

اپل علی رغم این توافق، اتهامات وارده را نپذیرفته است؛ ولی برای پرهیز از هزینه‌های حقوقی سرسام‌آور شکایت‌های انفرادی در نقاط مختلف آمریکا، حاضر به مصالحه با شاکیان شد.

این توافق شامل دارندگان گوشی های آیفون ۶ ، ۶پلاس، ۶اس، ۶اس پلاس، ۷، ۷پلاس یا اِس اِی با سیستم عامل های «آی‌اُاس ۱۰.۲.۱» یا قدیمی‌تر از آن، و همچنین صاحبان گوشی‌های ۷ و ۷ پلاس دارای سیستم عامل «آی‌اُاس ۱۱.۲» یا قبل از ۲۱ دسامبر ۲۰۱۷ می‌شود.

به عقیده شاکیان، عملکرد گوشی‌های هوشمند آنها پس از به روز رسانی نرم افزار اپل مختل می‌شود و این اختلال این تصور را ایجاد می‌کند که باید آیفون یا باتری جدیدی خرید.

اپل این مشکلات را مربوط به تغییرات دما، استفاده زیاد، و مشکلات فنی دیگری دانست که با تلاش کارشناسان این شرکت در آینده برطرف خواهد شد.

هر چند که وکلای شاکیان در پیشنهاد اولیه خود خواستار غرامت و هزینه‌های دادرسی بیشتری بودند، ولی در نهایت این توافق مالی را عادلانه، منطقی، و مناسب توصیف کردند.

شرکت اپل به دنبال اعتراضات اولیه مبنی بر کند شدن عملکرد گوشی‌های آیفون از مشتریان پوزش خواست و قیمت‌ باتری‌های جایگزین را از ۷۹ دلار به ۲۹ دلار کاهش داد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG