لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ایران ۰۲:۵۸

سرخط خبرها

کارآموز ناسا فیلم نخستین انسان روی کره ماه را ۲۰۰ دلار خرید و حالا ۲ میلیون دلار ارزش دارد

در بیستم ژوئیه سال ۱۹۶۹، سازمان هوا فضای آمریکا «ناسا» نخستین انسان را به کره ماه فرستاد و از این لحظه تاریخی فیلم گرفت.

فیلم‌ها، هفت سال بعد نادانسته به قیمت ۲۱۷ دلار به یکی از کارآموزان ناسا فروخته شد و او نیز سال‌ها آنها را نگه داشت.

حالا، این سه ویدئوی باقی مانده از مأموریت «آپولو ۱۱» زیر چوب حراج می رود و قیمت پایه آن ۷۰۰ هزار دلار است. حراجخانه ساتبی می گوید این فیلم‌ها تا ۲ میلیون دلار ارزش دارند.

این فیلم‌ها که دو ساعت و نیم هستند، از نخستین گام‌های «نیل آرمسترانگ» بر سطح ماه تا مکالمه با «ریچارد نیکسون» رئیس جمهور وقت آمریکا در مورد برافراشتن پرچم آمریکا روی ماه را در بر می گیرد.

گفته می شود کارآموزی که مجموعه آرشیو ناسا را به صورت اتفاقی خریده بود، برخی از تصاویر را به تلویزیون های محلی می فروخت و پول می گرفت. او به پیشنهاد پدرش این سه فیلم را نگه داشت، اما از محتوای ارزشمند آن بی خبر بود.

این فیلم‌ها، شفاف ترین تصاویری است که از فرود انسان بر کره ماه در دست است و در پنجاهمین سالگرد این رویداد تاریخی به حراج گذاشته خواهند شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

مایک پمپئو پرتاب موفقیت‌آمیز فضاپیمای درگن از داخل خاک آمریکا را یک فرصت تاریخی نامید

وزیر خارحه ایالات متحده در واکنش به پرتاب موفقیت‌آمیز درگن به فضا در عصر روز شنبه، در پیامی در توئیتر برای دو فضانورد آمریکایی این فضاپیما آرزوی موفقیت کرد.

مایک پمپئو در توئیتی، عملیات امروز را یک «فرصت تاریخی برای مشاهده نخستین اعزام فضانوردان از خاک ایالات متحده به ایستگاه فضایی بین‌المللی از سال ۲۰۱۱» خواند.

وی در ادامه بهترین آرزوها را برای ماموریت باب بنکن و داگ هرلی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در توئیتی به این دو فضانورد آمریکایی بابت «گشودن فصل جدید در سفرهای فضایی» از مرکز کندی با مشارکت اسپیس اکس تبریک گفت.

مورگان اورتگاس در ادامه این پیام نوشت، «وزارت خارجه (ایالات متحده) به حمایت از ناسا و فضانوردان آمریکایی آن، که الهام‌بخش جهانیان هستند، افتخار می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اعزام تاریخی فضانوردان از خاک آمریکا انجام شد؛ سفینه «درگن» در راه ایستگاه فضایی بین‌المللی

پرزیدنت ترامپ و مایک پنس معاون او در این رویداد تاریخی حضور داشتند

عملیات مشترک ناسا و اسپیس‌اکس، برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به فضا با موفقیت درحال پیگیری است.

پرتاب موشک فلکن ۹ اسپیس اکس عصر روز شنبه ۱۰ خرداد از مرکز فضایی کندی در فلوریدا با موفقیت انجام شد و درگن(به معنی اژدها) در مسیر ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین قرار گرفت.

اهمیت این عملیات در آن است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند. پرزیدنت ترامپ به همراه مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا در این رویداد تاریخی حضور داشت.

پرزیدنت ترامپ در مراسمی که ساعتی پس از پرتاب برگزار شد حضور یافت و در سخنرانی خود گفت: پرتاب تاریخی امروز نشانه‌ای از تعهد به آینده‌ای درخشان‌تر برای همه شهروندان ما روی کره زمین است.

او تاکید کرد: وقتی آمریکایی‌ها متحد باشند، هیچ ناممکنی وجود ندارد.

پرزیدنت ترامپ این عملیات موفقیت‌آمیز را بازگشت شجاعانه و پیروزمندانه آمریکا به فضا توصیف کرد.

مایک پنس نیز با اشاره به توجه ویژه دولت دونالد ترامپ به افزایش توان فضایی ایالات متحده گفت که آمریکا بار دیگر پیشتاز فضا است.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده این عملیات موفقیت آمیز را تبریک گفت و آن را فرصتی تاریخی نامید. مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه نیز پیام تبریکی در توئیتر نوشت.

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده هم در پیام تبریک خود نوشت: برگشتیم. فضانوردان آمریکایی یک بار دیگر با راکت‌های ایالات متحده آمریکا، نبوغ آمریکایی، و با نظام سرمایه‌داری آمریکایی که هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، در فضا هستند.

پرتاب فضاپیمای ناسا و اسپیس اکس بعد از نه سال از خاک آمریکا به فضا از فیسبوک صدای آمریکا به طور زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا ببینید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: ارتش آمریکا می‌تواند سریعا برای کمک به مسئولان مینه‌سوتا در جریان اعتراضات فرا خوانده شود

پرزیدنت ترامپ روز شنبه دهم خرداد از مسئولان در مینه‌سوتا خواست هنگام بازگرداندن نظم و قانون در مینه‌سوتا در پی اعتراضات اخلالگرانه، «قاطع‌تر» باشند و گفت که ارتش ایالات متحده می‌تواند سریعا برای ارائه کمک فرا خوانده شود.

ترامپ پیش از سوار شدن بر هلیکوپتر برای پرواز به مقصد فلوریدا، برای حضور در محل پرتاب برنامه‌ریزی شده راکت به فضا در عصر شنبه، به خبرنگاران در کاخ سفید گفت، «آنها باید قاطع‌تر باشند. باید قدرتمندتر باشند. یاد جرج فلوید را گرامی بدارند. و برای گرامیداشت یاد او قاطع‌تر باشند.»

ترامپ همچنین گفت، ارتش ایالات متحده برای کمک به مسئولان در مینه‌سوتا، در صورتی که کمک لازم باشد، آماده است.

او گفت «اگر آنها هر وقت بخواهند که ارتش ما فراخوانده شود، ارتش‌مان را آماده، مشتاق و توانا داریم، و هر زمان که ارتش‌مان را بخواهند، می‌توانیم نیروها را خیلی سریع در محل داشته باشیم.»

ترامپ گفت «ما می‌توانیم ارتش مان را خیلی سریع داشته باشیم. آنها باید قاطع باشند، آنها باید نیرومند باشند، آنها باید محترم شمرده شوند.» وی افزود فعالان «افراطی چپ» در میان معترضان هستند.

ترامپ با استفاده از اصطلاح سیاسی «آنتیفا» که کوتاه شده عبارت ضدفاشیست است و در مورد گروه‌های جامعی از فعالانی که اعتقادات سیاسی آن به سمت چپ افراطی تمایل دارد به کار می‌رود، تاکید کرد که «به خاطر این جماعت، این آنتیفا، و افراد بد، آنها باید قاطع باشند تا آنها نتوانند این کارها را بکنند.»

در اعتراض به مرگ جرج فلوید در روز دوشنبه، راهپیمایی‌های خشونت‌بار اعتراضی در مینیاپولیس و در بیش از سی شهر دیگر آمریکا به راه افتاده است. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آفریقایی آمریکایی است که یک مامور پلیس سفیدپوست هنگام بازداشت او به ظن کلاهبرداری، که یک جرم غیرخشن است، برای چند دقیقه با زانو روی گردن او نشست و مدتی بعد در بازداشت جان سپرد. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا از اقدام پارلمان اتریش در شناسایی تهدید حزب‌الله علیه اروپا استقبال کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده روز شنبه ۱۰ خرداد از اقدام پارلمان اتریش در شناسایی تهدید حزب‌الله علیه اروپا استقبال کرد.

مورگان اورتگاس در پیامی در توئیتر نوشت، «ما پارلمان اتریش را بابت شناسایی تهدید ناشی از حزب‌الله علیه اروپا تحسین می‌کنیم.»

وی در ادامه این توئیت خود همچنین خواستار اقدامات بیشتر اروپا علیه این «عامل نیابتی خطرناک» رژیم جمهوری اسلامی ایران شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ساعتی تا تلاش مجدد برای اعزام تاریخی فضانوردان از خاک آمریکا به فضا؛ پرزیدنت ترامپ عازم فلوریدا شد

پرزیدنت ترامپ برای حضور در عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی از خاک ایالات متحده، عازم فلوریدا شد.

این دومین تلاش ناسا و اسپیس‌اکس برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به ایستگاه بین‌المللی فضایی است.

پرزیدنت ترامپ پیش از ترک پایتخت به خبرنگاران گفت: به خاطر وضعیت هوا احتمال [پرتاب امروز] ۵۰-۵۰ است. اما در دیگر موارد همه چیز عالی و فوق‌العاده است.

پیش از این عملیات اعزام دو فضانورد آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی که قرار بود عصر چهارشنبه انجام شود، به دلیل شرایط نامناسب جوی به تاخیر افتاد. هنوز مشخص نیست که شرایط آب و هوایی برای اعزام امروز آماده است یا نه و درصورت لغو دوباره عملیات، فردا (یکشنبه) برای تلاش مجدد درنظر گرفته شده است.

لغو فرستادن موشک به فضا در لحظه آخر در دنیای فضانوردی یک امر عادی است. ناسا و اسپیس اکس بسیار محتاط هستند تا تحت هیچ شرایطی جان دو فضانورد آمریکایی را به خطر نیاندازند.

اهمیت این مراسم در آن است که برای نخستین بار در نزدیک به ۱۰ سال گذشته که فضانوردان از خاک آمریکا به فضا می‌روند.

در روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده و ملانیا ترامپ بانوی اول و مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش نیز برای حضور در این مراسم تاریخی به فلوریدا رفته بودند.

پرزیدنت ترامپ در توئیتی از تلاش‌های ناسا و اسپیس‌اکس تقدیر کرد و گفت که مشتاق است تا روز شنبه دوباره در مراسم حاضر شود.


عملیات روز چهارشنبه از فیسبوک صدای آمریکا به صورت زنده پخش شد که می‌توانید آن را اینجا مرور کنید:

پرزیدنت ترامپ با وعده اولویت اول برای آمریکا در انتخابات پیروز شد و برای او بازگشت این عملیات به خاک آمریکا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

این عملیات با همکاری شرکت «اسپیس‌اکس»، که یک شرکت بخش خصوصی است، برگزار می‌شود. سازمان هوا فضای آمریکا، ناسا، پیش از این سفرهای باربری به فضا را به اسپیس‌اکس سپرده بود و حالا با انتقال فضانوردان، ناسا می‌تواند روی اهداف خود در اعماق فضا، متمرکز شود.

پرزیدنت ترامپ در سه سال گذشته و از زمان شروع دولت خود از حامیان جدی عملیات فضایی بوده و از پروژه سفر به مریخ حمایت کرده است. ناسا اعلام کرده است که تا سال ۲۰۲۴ بار دیگر فضانوردانی را به ماه می‌فرستد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ عملکرد سرویس مخفی را در مقابل اعتراضات نزدیک کاخ سفید ستود

پرزیدنت ترامپ روز شنبه از پاسخ سرویس مخفی ایالات متحده به تظاهرات شبانه در محوطه خارج از کاخ سفید ستایش کرد.

پرزیدنت ترامپ در یکی از چند توئیت خود درباره تظاهرات نزدیک اقامتگاه رسمی او گفت، «سرویس مخفی ایالات متحده شب گذشته در کاخ سفید عالی کار کرد. آنها نه تنها کاملا حرفه‌ای هستند، بلکه خیلی خونسرد هستند. من داخل بودم، هر حرکتی را دیدم و نمی‌توانستم بیش از آن احساس امنیت کنم.»

ترامپ تاکید کرد افسران سرویس مخفی، که وظیفه‌شان محافظت از کاخ سفید است، اجازه دادند تا معترضان «هر چه می‌خواهند فریاد بزنند و رجزخوانی کنند،» اما «هرگز نگذاشتند (کنترل) از دستشان خارج شود.»

ترامپ نوشت، این «به اصطلاح معترضان که بطور ماهرانه‌ای در کاخ سفید مدیریت شدند کمترین ارتباطی با یاد و خاطره جرج فلوید نداشتند. آنها فقط آمدند که مشکل درست کنند. سرویس مخفی آنها را به سادگی جمع و جور کرد.»

تظاهرات اعتراضی نزدیک کاخ سفید در ادامه اعتراضات و راهپیمایی‌های متعدد دیگری است که در بیش از ۳۰ شهر در سراسر ایالات متحده، در واکنش به مرگ جرج فلوید در روز دوشنبه در مینه‌سوتا رخ داد. جرج فلوید یک مرد ۴۶ ساله سیاهپوست آفریقایی آمریکایی است که یک مامور پلیس سفیدپوست هنگام بازداشت او به ظن کلاهبرداری، که یک جرم غیرخشن است، برای چند دقیقه با زانو روی گردن او نشست و مدتی بعد در بازداشت جان سپرد. پلیس بعدا گفت فلوید هنگام دستگیری مقاومت می‌کرد.

تیم والتس فرماندار مینیاپولیس روز شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد به دنبال اعتراضات بسیار مخرب شبانه در منطقه مینیاپولیس، برای «بسیج کامل گارد ملی» اقدام خواهد کرد.

فرماندار والتس گفت: «شب گذشته یک تظاهر مسخره مثلا برای مرگ جرج فلوید یا بی‌عدالتی بود.» او افزود در حالی که «حمله به جامعه مدنی و تزریق وحشت به آن بود.»

والتس گفت، آنچه ما برای اجرای عدالت در مورد فلوید انجام می‌دهیم هیچ بهانه‌ای نیست تا این جماعت به سمت گارد ملی شلیک کنند، کسب و کارها را به آتش بکشند و زندگی متمدنانه را مختل کنند.

درک چاوین، مامور پلیسی که بیش از هشت دقیقه با زانو روی گردن جرج فلوید نشسته بود، روز شنبه به دو فقره قتل متهم شد. وی با حکم ۲۵ سال زندان برای فقره نخست، و حداکثر ۱۰ سال برای دومی مواجه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا درباره پیامدهای پایان معافیت‌های هسته‌ای ایران گفت‌وگو می‌کنند

نماینده عالی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا روز شنبه ۱۰ خرداد در یک بیانیه مشترک که توسط سخنگویان آنها منتشر شد اعلام کردند که این هفته پیامدهای تصمیم آمریکا برای توقف معافیت‌های هسته‌ای ایران تحت برجام را بررسی می‌کنند.

این بیانیه مشترک می‌گوید: «ما با شرکایمان برای ارزیابی پیامدهای این تصمیم ایالات متحده مشورت می‌کنیم.»

طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ در بیانیه خود، ضمن ابراز «نگرانی» از تصمیم آمریکا، گفتند «با هدف اطمینان از اجرای کامل و مؤثر تعهدات مندرج در برجام، به ویژه بازگشت بی‌درنگ ایران به پیروی کامل از تعهدات هسته‌ای خود، پیوسته تلاش کرده» و تصریح کردند که اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا به حمایت از برجام ادامه می‌دهند.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه اعلام کرد که آمریکا به همه معافیت‌های تحریمی تحت برجام را، که امکان همکاری در مراکز هسته‌ای ایران را برای شرکت‌های چینی، اروپایی و روسی بدون تحریم شدن از سوی آمریکا فراهم می‌کرد، پایان داده است.

آقای پمپئو گفت، «امروز من به معافیت‌های تحریمی برای پروژه‌های مرتبط با برجام در ایران پایان می‌دهم، که موعد آن ۶۰ روزه فرا می‌رسد.»

او افزود: «ادامه تنش هسته‌ای ایران مشخص می‌کند این همکاری باید متوقف شود. تلاش‌های بیشتر برای اخاذی هسته‌ای تنها فشار بیشتر بر رژیم را به دنبال خواهد داشت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تلاش مجدد برای اعزام فضانوردان آمریکایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی در صورت مساعد بودن شرایط جوی

کپسول درگن در بالای موشک فلکن۹ اسپیس اکس در تلاش اول برای اعزام به فضا - ۲۷ مه ۲۰۲۰

ناسا و اسپیس‌اکس، روز شنبه ۱۰ خرداد، برای اعزام دو فضانورد آمریکایی، داگ هرلی و باب بنکن به فضا دوباره تلاش می کنند.

موشک فلکن ۹ اسپیس اکس، قرار است امروز کپسول درگن(به معنی اژدها) را در ساعت ۳:۲۲ بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا، از مرکز فضایی کندی در فلوریدا به ایستگاه فضایی بین‌المللی در مدار زمین ببرد.

اسپیس اکس، اولین برنامه اعزام سفینه با خدمه به فضا را برای روز چهارشنبه ۷ خرداد برنامه ریزی کرده بود که ۱۷ دقیقه مانده به ساعت پرتاب، به خاطر شرایط جوی به تعویق افتاد.

لغو فرستادن موشک به فضا در لحظه آخر در دنیای فضانوردی یک امر عادی است. ناسا و اسپیس اکس، در ماموریت «دمو-۲» که مسئولیت جان دو فضانورد را در دست دارند، بسیار محتاط هستند.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا روز شنبه در توئیتی نوشت: «ما امروز اعزام [به فضا] را به انجام خواهیم رساند.»

داگلس (داگ) هرلی و رابرت (باب) بنکن، اولین فضانوردان آمریکایی‌ای هستند که بعد از ۹ سال وقفه، از خاک آمریکا به فضا فرستاده می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

انفجار یک مین کنارجاده‌ای در پایتخت افغانستان جان دو کارمند یک تلویزیون خصوصی را گرفت

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد انفجار یک مین کنارجاده‌ای در کابل در روز شنبه ۱۰ خرداد خودرو حامل کارمندان یک تلویزیون محلی را هدف گرفت.

بنا بر اعلام این وزارتخانه، دو تن از کارمندان تلویزیون «خورشید» در این حادثه جان خود را از دست داده و چهار نفر دیگر از کارمندان آن مجروح شدند.

جاوید فرهاد مدیر بخش خبری تلویزیون خورشید به خبرگزاری فرانسه گفته است که پانزده تن از کارمندان این تلویزیون در زمان انفجار در خودرو بودند.

مسئولیت این انفجار را هنوز شخص یا گروهی بر عهده نگرفته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پنس: ما نژادپرستی در آمریکا را اصلا تحمل نمی‌کنیم

معاون رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید در آمریکا نژادپرستی اصلا تحمل نمی‌شود.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا جمعه ۹ خرداد در توئیتر خود نوشت: ما برای خانواده جرج فلوید و همچنین برای خانواده احمد آربری در جرجیا هم دعا می‌کنیم. ما نژادپرستی در آمریکا را اصلا تحمل نمی‌کنیم. ما خشونت ناشی از نژادپرستی را تحمل نمی‌کنیم. و همانطور که پرزیدنت ترامپ گفت، عدالت اجرا خواهد شد.

روز دوشنبه ۵ خرداد ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد چهار مامور پلیس شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا برای بازداشت یک مرد سیاهپوست به نام جرج فلوید حضور یافته‌اند و یکی از پلیس‌ها زانوی خود را روی گردن این مرد غیرمسلح گذاشته است. فلوید چند بار در همان حال گفت که نمی‌تواند نفس بکشد؛ اما پلیس‌ها توجهی نکردند و جرج فلوید ساعتی بعد در بیمارستان جان باخت.

بعد از مرگ فلوید و پخش ویدئوی رفتار پلیس‌ها با او، صدها نفر برای اعتراض در مینیاپولیس تجمع کردند. در این بین برخی رسانه‌ها از حمله برخی معترضان خشمگین به چند فروشگاه و غارت آنها خبر دادند.

شهردار مینیاپولیس روز سه شنبه خبر داد که آن چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس از کار اخراج شدند و از پیگرد قضایی آنها خبر داد.

همچنین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ جرج فلوید ابراز تاسف کرد و گفت که از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جرج فلوید ابراز همدردی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اقدامات جدید ایالات متحده علیه سیاست‌های چین؛ پرزیدنت ترامپ: آمریکا روابط خود را با سازمان بهداشت جهانی قطع می‌کند

پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید با خبرنگاران سخن گفت.

پرزیدنت ترامپ با انتقاد صریح از سیاست‌های چین در قبال آمریکا و جهان از اقدامات جدید آمریکا علیه چین خبر داد.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر جمعه ۹ خرداد در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید ضمن انتقاد از سیاست‌های چین در برابر آمریکا و همچنین هنگ کنگ، بار دیگر از پنهانکاری این کشور در مورد ویروس جدید کرونا انتقاد کرد و گفت که جهان از پکن می‌خواهد در مورد این پاندمی پاسخ دهد.

پرزیدنت ترامپ ضمن تکرار انتقادات خود از سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ایالات متحده ازامروز رسما روابط خود را با سازمان بهداشت جهانی قطع می‌کند.

رئیس جمهوری ایالات متحده با اشاره به توافق پیشین چین و بریتانیا هنگام تحویل اداره هنگ کنگ از لندن به پکن گفت که چین اصل مورد توافق «یک کشور، دو نظام» را با اصل «یک کشور، یک نظام» جایگزین کرده است.

وی اقدام چین برای تحمیل قوانین امنیتی جدید بر هنگ‌کنگ را نقض توافق ‌خودمختاری آن خواند و گفت: «دولت ایالات متحده تحریم هر مقام چینی یا هنگ کنگی که برای محدودکردن خودمختاری و خفه‌کردن آزادی‌های هنگ‌کنگ تلاش کند را بررسی می‌کند.»

رئیس جمهوری آمریکا تصریح کرد: «به دنبال رویکرد اخیر پکن در برابر هنگ کنگ و نقض تعهدات خود در توافق با بریتانیا، من به دولت خودم دستور داده ام کلیه استثناهای پیشین در ارتباط با هنگ‌کنگ را مورد بازبینی قرار دهد.»

پرزیدنت ترامپ افزود: «ما همچنین توصیه‌های مسافرتی وزارت خارجه آمریکا در مورد هنگ کنگ را مورد بازبینی قرار می‌دهیم تا به شهروندان آمریکایی در مورد تحت نظر قرار گرفتن یا مجازات شدن احتمالی توسط نیروهای امنیتی حکومت چین در هنگ‌کنگ هشدار دهیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لیدی گاگا با آلبوم جدید «کروماتیکا» طرفدارانش را غافلگیر کرد

پس از مدت‌ها انتظار سرانجام آلبوم جدید لیدی گاگا، خواننده مشهور آمریکایی، جمعه ۲۹ ماه مه منتشر شد.

«کروماتیکا»، که ششمین آلبوم استودیویی این هنرمند است، قرار بود ماه آوریل گذشته روانه بازار شود؛ ولی لیدی گاگا به دلیل شیوع ویروس کرونا، انتشار آن‌ را به تعویق انداخت.

این آلبوم دارای ۱۶ آهنگ در سبک هایی چون «دنس-پاپ»، «الکترونیک پاپ»، «دیسکو»، و «الکترونیکا» است.

محور اصلی این مجموعه، موسیقی الکترونیک ‌و رقصی است که با الهام از علاقه زیاد لیدی گاگا به آثار درخشان و خاطره انگیز دهه های ۸۰ و ۹۰ میلادی شکل گرفته است.

این ستاره بزرگ علاوه بر اجرا، در سرودن تمامی ترانه ها مشارکت داشته است. همچنین تعدادی از تهیه‌کنندگان مطرح موسیقی نیز در تولید این مجموعه با او همکاری کرده‌اند.

تعدادی از آهنگ‌های این آلبوم به صورت مشترک و با همراهی چهره‌هایی چون التون جان، بلک پینت، و آریانا گرانده اجرا شده است.

لیدی گاگا پبش از انتشار «کروماتیکا» به رسم معمول چند آهنگ از جمله «عشق احمقانه» و «باران روی من» را به صورت سینگل منتشر کرد و به پیشواز آلبوم جدید رفت.

موزیک ویدئوی «بر من ببار» (به انگلیسی: Rain on Me) که اجرای مشترکی با آریانا گرانده است، با استقبال زیادی در شبکه های اجتماعی همراه شد و تعداد بیننده‌های آن در عرض چند روز از ۶۰ میلیون گذشت.

«کروماتیکا» در مجموع با تحسین و تمجید کم نظیر منتقدین هنری همراه شده است و این مجموعه را یکی از بهترین آلبوم های موسیقی الکترونیک‌ در سال‌های اخیر توصیف کردند.

انتشار آلبوم جدید لیدی گاگا خبر خوشی برای صنعت موسیقی است که در شرایط بحرانی کنونی، دوران سخت و دشواری را سپری می کند.

در همین حال آهنگ‌های شاد و پرانرژی این مجموعه، هوای تازه ای برای میلیون‌ها نفری است که هفته ها در قرنطینه خانگی بودند و به رقص، شادی، و انرژی مثبت نیاز دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یکسال و نیم از اعتراض احمدرضا جلالی پزشک زندانی به حکم اعدام گذشت؛ کسی پاسخگو نیست

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی محکوم به اعدام در ایران

همسر احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی زندانی در ایران، می‌گوید که علیرغم ارائه مدارک کاملا دقیق و غیرقابل انکار مبنی بر بیگناهی همسرش، «متاسفانه کسی پاسخگوی حکم غیرعادلانه صادر شده برای او نیست و او کماکان در معرض خطر اعدام است.»

ویدا مهران‌نیا، همسر احمدرضا جلالی، روز جمعه ۹ خرداد به صدای آمریکا گفت، بیش از یک سال و نیم از اعاده دادرسی این پزشک زندانی در ایران می‌گذرد؛ اما وضعیت پرونده و حکم صادره کماکان مثل سابق است و هیچ مقام مسئولی جواب واضحی به او و وکلایش نداده است.

خانم مهران‌نیا می‌گوید که تدوام بی‌خبری از وضعیت پرونده همسرش در حالی صورت می‌گیرد که اکثریت قریب به اتفاق مقامات قضایی و حتی مراجع امنیتی کاملا از بیگناهی او و اشتباه بودن حکم اعدام صادر شده مطمئن هستند، ولی کسی حاضر نیست این اشتباه را اعلام ‌و جبران ظلم کند.

آقای جلالی در سال ۹۵ وقتی برای دیدن خانواده‌اش از سوئد به ایران رفته بود، بازداشت و توسط دادگاه انقلاب ایران به اتهام انتقال اطلاعات محرمانه به موساد در اوج فعالیت برنامه هسته‌ای ایران، به مجازات اعدام محکوم شد. دیوان عالی نیز درخواست بازبینی در حکم را ظرف کمتر از یک ساعت رد کرد.

خانم مهران‌نیا با ابراز نگرانی از وضعیت جسمی آقای جلالی به صدای آمریکا گفت، با توجه به تمام نگرانی‌هایی که در رابطه با شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ و گسترش آن در زندان‌های ایران وجود دارد و علیرغم بیماری‌های متعددی آقای جلالی، از جمله ضعف ایمنی و بیماری گوارشی، و کاهش سلول‌های خونی که خطر ابتلا به کرونا را به شدت افزایش می‌دهد، مقامات قضایی تاکنون به درخواست‌های آقای جلالی و‌ وکلای پرونده‌اش و نیز شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر فرستادن وی به مرخصی پاسخی نداده‌اند و او کماکان در زندان به‌سر می‌برد.

همسر این پزشک زندانی همچنین وضعیت بهداشتی زندان را بسیار نامطلوب اعلام کرد و گفت تنها شانس احمدرضا جلالی و هم‌بندی‌های او در شرایط شیوع ویروی کرونا این است که در وضعیت فوق‌امنیتی نگهداری می‌شوند و حتی از خدمات اولیه مانند دسترسی به کتابخانه محروم هستند که همین ایزوله بودن شاید در این شرایط به آنها کمک کند.

در حال حاضر علاوه بر احمدرضا جلالی، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی دیگر از جمله ارس امیری، سیامک و باقر نمازی که در ایران زندانی هستند تا به امروز با وجود شیوع ویروس کووید -۱۹ به مرخصی اعزام نشده‌اند و در خطر ابتلای به این ویروس قرار دارند.

ممانعت از آزادی این زندانیان و برخی دیگر از زندانیان سیاسی در حالی از سوی مقامات دولتی صورت می‌گیرد که شیوع ویروس کرونا در ایران به طور کامل کنترل نشده و به طور مداوم اخباری در رابطه با گسترش این ویروس از سوی خبرگزاری‌های حقوق بشری در زندان‌های ایران منتشر می‌شود. مقامات جمهوری اسلامی نیز تا روز جمعه ۹ خرداد ماه به طور رسمی اعلام کردند تا این تاریخ ۱۴۶ هزار و ۶۶۸ نفربه این ویروس مبتلا و ۷۶۷۷ نفر نیز بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.

هرچند آمار واقعی بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده توسط مقامات جمهوری اسلامی است و آنها در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان اطلاع‌رسانی نمی‌کنند. پیشتر یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته بود آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، چندی پیش در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند که از زندان آزاد شوند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

لیگ برتر فوتبال ایتالیا از ۲۰ ژوئن دوباره آغاز می‌شود

رقابتهای لیگ برتر فوتبال ایتالیا «سری آ» از ۲۰ ژوئن دوباره آغاز می‌شود.

به گزارش رویترز، این مسابقات که به دلیل شیوع ویروس کرونا از اوایل ماه مارس گذشته متوقف شده بود، با کاهش تعدا‌د بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این کشور، از سرگرفته می شود. وزیر ورزش ایتالیا با اعلام این خبر گفت، احتمال برگزاری دیدارهای جام حذفی نیز یک هفته پیش از این تاریخ وجود دارد. تیم‌های فوتبال لیگ دسته دوم ایتالیا «سری ب» نیز امیدوارند بازی‌های خود را از ۲۰ ژوئن شروع کنند.

بنا بر این گزارش، این بازگشایی با رعایت کامل اصول بهداشتی خواهد بود. به گفته وزیر ورزش ایتالیا، دولت آن کشور با بررسی تمامی جوانب با برگزاری مسابقات فوتبال موافقت کرده و فدراسیون فوتبال ایتالیا راهکارهای لازم برای مقابله با چالش‌های احتمالی و حتی توقف اجباری مسابقات را در نظر گرفته است.

به این ترتیب ایتالیا پس از آلمان، اسپانیا، و انگلیس، چهارمین لیگ مهم و معتبر اروپایی است که مسابقات خود را تا پایان فصل ادامه خواهد داد.

ماه گذشته، فرانسه به دلیل شرایط موجود، پایان مسابقات لیگ‌ برتر این کشور را با قهرمانی پاری سن ژرمن اعلام کرد.

آغار رقابت‌های فوتبال در ایتالیا برای باشگاه‌های مطرحی چون یوونتوس خبر خوشی محسوب می‌شود؛ چرا که آنها با مشکلات مالی بسیاری مواجه هستند ‌و‌ باید دستمزدهای نجومی ستاره‌های بزرگی مانند کریستیانو‌ رونالدو را پرداخت کنند.

این تیم‌ها در هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با بازیکنان خود داشتند تا با توجه به عدم برگزاری مسابقات و کاهش درآمدها، فرمولی برای پرداخت حقوق آنها پیدا کنند.

در حالی که ۱۲ هفته به پایان سری آ باقی مانده است، یوونتوس با ۶۳ امتیاز از ۲۶ بازی صدرنشین است و تیم‌های لاتزیو و اینترمیلان در رده های بعدی قرار دارند.

در مرحله نیمه نهایی مسابقات جام حذفی ایتالیا نیز ناپولی با اینترمیلان بازی می‌کند و یوونتوس به مصاف آث میلان خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نزدیک به ۶ میلیون نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - بیش از ۵.۸ میلیون نفر در سراسر جهان به «کووید۱۹» مبتلا شده و حدود ۳۶۰ هزار نفر در اثر این بیماری جان باخته اند.

در حالی که شمار موارد ابتلا در بعضی مناطق رو به افزایش است، بعضی کشورها کاهش محدودیت های وضع شده با هدف توقف گسترش این بیماری عفونی مرگبار را آغاز کرده‌اند.

قاره آمریکا اکنون به کانون شیوع این بیماری بدل شده است. ایالات متحده ۱.۷ میلیون نفر و برزیل بیش از ۴۳۸ هزار نفر مبتلا به ویروس کرونا دارد. این در حالی است که کارشناسان می‌گویند آمار واقعی کشورهایی مانند چین، روسیه، و ایران بسیار بیشتر از ارقام اعلام شده است و آمار رسمی این کشورها قابل راستی‌آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و از این رو نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

از سویی دیگر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در یک اجلاس مجازی با حضور نزدیک به ۶۰ رهبر جهان هشدار داد اگر دولت‌ها هم اکنون اقدامات پیشگیرانه را شروع نکنند این بیماری همه‌گیر می‌تواند باعث «مصایب و ویرانی های غیرقابل تصور در سراسر جهان» شامل قحطی و بیکاری‌های فراگیر شود.

یک پژوهش در فرانسه نشان می دهد که از هر ۱۰ نفری که دیابت داشته و به ویروس کرونا مبتلا شده یک نفر طی هفته اول پذیرش در بیمارستان جان باخته است.

متخصصان سرطان روده هم مطالعه‌ای بر روی بیش از ۹۰۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بریتانیا، کانادا، اسپانیا، و ایالات متحده انجام داده‌اند. آن‌ها در این تحقیقات خود دریافته‌اند که بیماران سرطانی مبتلا به «کووید۱۹» به احتمال بیشتر طی یک ماه می‌میرند.

بنا بر گزارش‌ها از بوستون، مسابقات ماراتن این شهر برای اولین بار طی ۱۲۴ سال به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا لغو شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کاخ سفید: توئیت ضداسرائیلی خامنه‌ای مصداق ترویج خشونت است، اما توئیتر هیچ اقدامی نمی‌کند

کاخ سفید روز جمعه ۹ خرداد ضمن بازنشر توئیت ضداسرائیلی اخیر رهبر جمهوری اسلامی، آن را مصداق «تمجید خشونت» دانست و گفت که توئیتر هیچ اقدامی در قبال آن انجام نمی‌دهد.

حساب کاربری کاخ سفید در توئیتر در ادامه نوشت: «با این حال توئیتر مصمم است که بگذارد تروریست‌ها، دیکتاتورها، و تبلیغاتچی‌های خارجی از این شبکه اجتماعی سوء‌استفاده کند.»

این توئیت کاخ سفید بعد از اقدام توئیتر برای بررسی محتوای توئیت‌های رئیس جمهوری آمریکا منعکس شده است. توئیتر بر روی پیام‌های پرزیدنت ترامپ برچسب هشدار گذاشت و این باعث شد که پرزیدنت ترامپ یک فرمان اجرایی را با هدف افزایش توانایی دولت برای نظارت بر محتوای شبکه‌های اجتماعی امضا کند.

در حالی توئیتر کاخ سفید از عدم بستن حساب‌های مقام‌های جمهوری اسلامی توسط توئیتر انتقاد کرده که مقام‌های آمریکایی پیشتر نیز خواستار مسدود کردن حساب‌‌های کاربری مسئولان رژیم جمهوری اسلامی در توئیتر شده‌ بودند.

در جدیدترین مورد، ریچارد گرنل، سفیر سابق آمریکا در آلمان، امروز در توئیتی نوشت: «من ماه‌ها است که از جَک [دورسی، مدیرعامل توئیتر] و توئیتر خواسته‌ام این اسلام‌گرای افراطی [خامنه‌ای] را از این شبکه حذف کند.»

وی افزود که رهبر جمهوری اسلامی «حق مردم خودش برای حضور در توئیتر را نادیده می‌گیرد، اما جَک می‌گذارد او دگرباش‌هراسی، یهودستیزی، جسنیت‌گرایی، و خشونت را بسط دهد.»

وزیر امور استراتژیک اسرائیل نیز در نامه‌ای به جک دورسی، مدیرعامل توئیتر، خواستار «تعلیق فوری» حساب خامنه‌ای، به دلیل نشر پیام‌های «یهودستیزانه و مروج نسل‌کشی» شده است.

هفته گذشته حساب کاربری علی خامنه‌ای، پوستری را از سایت خامنه‌ای منتشر کرده بود که درباره مناقشه اسرائیل و فلسیطینی‌ها از عبارت «راه‌حل نهایی» (به انگلیسی: final solution) استفاده کرد. این عبارتی است که در دوران هیتلر توسط نازی‌ها برای کشتار جمعی سیستماتیک یهودیان استفاده شده بود.

پس از آن مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز در پیامی در توئیتر ضمن بازنشر توئیت خامنه‌ای، آن را «اظهارات یهودستیزانه نفرت‌انگیز و انزجارآور» خواند.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته بود مردم ایران نمی‌توانند توئیت کنند اما ظریف می‌تواند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور کروز: حضور خامنه‌ای و ظریف در توئیتر مصداق نقض تحریم‌های آمریکا است

سناتور تد کروز خواستار انجام تحقیقاتی درباره نقض آشکار تحریم‌های علیه رژیم ایران توسط توئیتر شد و مصداق آن را «قرار دادن امکانات این شبکه اجتماعی در اختیار مقامات جمهوری اسلامی» دانست.

تد کروز، نماینده جمهوری‌خواه ایالت تگزاس در مجلس سنای آمریکا، روز جمعه ۹ خرداد از ویلیام بار و استیون منوشن، وزیران دادگستری و خزانه‌داری ایالات متحده، خواست که درباره نقض آشکار تحریم‌های وضع‌شده علیه رژیم ایران توسط توئیتر، که امکانات این شبکه را در اختیار علی خامنه‌ای و جواد ظریف قرار داده است، تحقیق کنند.

سناتور کروز یادآوری کرده که خامنه‌ای و ظریف، رهبر و وزیر خارجه جمهوری اسلامی، هر دو تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارند و این رژیم حامی شماره یک تروریسم در جهان است.

این عضو کمیته روابط خارجی سنا پیش از این در تاریخ ۱۸ بهمن به همراه سه سناتور جمهوریخواه دیگر - تام کاتن، مارشا بلکبرن، و مارکو روبیو - از مدیرعامل توئیتر خواسته بود ارائه خدمات این شبکه اجتماعی به مقام‌های رژیم ایران را متوقف کند، اما توئیتر در پاسخ اعلام کرد که صرف‌نظر از سیاست‌های یک حکومت، توئیتر عدم سرویس‌دهی به رهبران آن را خلاف هدف خود می‌داند.

پیش از این نیز بارها حضور مقامات جمهوری اسلامی در توئیتر و سایر شبکه‌های اجتماعی، در حالی که آن را برای مردم ایران فیلتر کرده‌اند، خبرساز شده بود. اما اکنون انتقادات پس از انتشار پیام یهودستیزانه علی خامنه‌ای در توئیتر بالا گرفته است و مقام‌های ارشد آمریکا و برخی دیگر از کشورهای دنیا به شدت به آن اعتراض کرده‌اند.

از سویی دیگر، در روزهای گذشته مناقشه‌ای میان پرزیدنت ترامپ و توئیتر درگرفته است.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه ۸ خرداد در دو توئیت با بیان این که رای دادن از طریق پست در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به «تقلب» گسترده منجر می‌شود، پیش‌بینی کرده بود که صندوق‌های پستی سرقت می‌شوند، برگه‌های رای جعل و حتی به طور غیرقانونی چاپ می‌شوند، و به طور جعلی امضا می‌شوند. توئیتر با گذاشتن یک علامت «!» زیر آن توئیت پرزیدنت ترامپ، از بینندگان آن توئیت خواست با کلیک بر روی یک لینک‌ «حقایق» را درباره رای به صورت پستی دریافت کنند اما رئیس جمهوری ایالات متحده در یک توئیت به این اقدام شرکت توئیتر انتقاد کرد و آن را دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دانست.

این اقدام نهایتا به صدور فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ درباره شبکه‌های اجتماعی منجر شد. پرزیدنت ترامپ در این باره گفت که چرا «توئیتر برای دروغ‌ها یا پروپاگاندایی که توسط چین یا حزب چپ افراطی دموکرات منتشر می‌شود، هیچ کاری نمی‌کند.»

در همین راستا کاخ سفید نیز خواستار بسته شدن حساب علی خامنه‌ای در توئیتر شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فرماندار مینه‌سوتا به خاطر بازداشت تیم خبری سی‌ان‌ان در حاشیه اعتراضات مینیاپولیس عذرخواهی کرد

عمر حیمِنِز، خبرنگار سی.ان.ان ساعاتی بازداشت بود

تیم والز، فرماندار ایالت مینه‌سوتا، روز جمعه ۹ خرداد از بازداشت تیم شبکه خبری سی‌ان‌ان در مینیاپولیس «عمیقا عذرخواهی» کرد و این بازداشت را «غیرقابل‌قبول» خواند.

پس از آن که عمر حیمِنِز، خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان، و تیم فیلمبردار او صبح روز جمعه در مینیاپولیس بازداشت شدند، فرماندار مینه سوتا از جف زاکر، رئیس سی‌ان‌ان، عذرخواهی کرد. خبرنگار سی‌ان‌ان و تیم او مشغول تهیه گزارش خبری از اعتراضات پنجشنبه شب در منطقه «تویین سیتیز» بودند. این اعتراضات پس از کشته شدن جرج فلوید به دست پلیس که این هفته روی داد، به راه افتاده است.

سی‌ان‌ان بازداشت تیم خود را «نقض روشن» متمم اول قانون اساسی آمریکا توصیف کرد.

روز دوشنبه ۵ خرداد ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد چهار مامور پلیس مینیاپولیس برای بازداشت یک مرد سیاهپوست به نام جرج فلوید حضور یافته‌اند و یکی از پلیس‌ها زانوی خود را روی گردن این مرد غیرمسلح گذاشته است. فلوید چند بار در همان حال گفت که نمی‌تواند نفس بکشد؛ اما پلیس‌ها توجهی نکردند و جرج فلوید ساعتی بعد در بیمارستان جان باخت.

بعد از مرگ فلوید و پخش ویدئوی رفتار پلیس‌ها با او، صدها نفر برای اعتراض در مینه‌سوتا تجمع کردند. در این بین برخی رسانه‌ها از حمله برخی معترضان خشمگین به چند فروشگاه و غارت آنها خبر دادند.

شهردار مینیاپولیس روز سه شنبه خبر داد که آن چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس از کار اخراج شده‌اند.

همچنین، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ جرج فلوید ابراز تاسف کرد و گفت که از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جورج فلوید ابراز همدردی کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: توئیتر در مورد دروغ‌ها و تبلیغات چینی‌ها و دموکرات‌ها هیچ کاری نمی‌کند

رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۹ خرداد در توئیتی نوشت، شبکه اجتماعی توئیتر برای مقابله با انتشار مطالب دروغ و تبلیغات چینی‌ها و یا دموکرات‌ها هیچ اقدامی انجام نمی‌دهد.

پرزیدنت ترامپ نوشت: «توئیتر برای دروغ‌ها یا پروپاگاندایی که توسط چین یا حزب چپ افراطی دموکرات منتشر می‌شود، هیچ کاری نمی‌کند. آنها جمهوریخواهان، محافظه‌کاران، و رئیس جمهوری ایالات متحده را هدف گرفته‌اند. بند ۲۳۰ باید توسط کنگره ملغی شود. تا آن زمان، [بند ۲۳۰] تنظیم خواهد شد!»

براساس بند ۲۳۰ قانون «رفتار سالم در ارتباطات»، شرکت‌های آنلاین مثل توئیتر و فیسبوک مسئول محتوایی که کاربران در این پلتفرم‌ها منتشر می‌کنند، نیستند؛ اما در عین حال برای حدف محتوای نامناسب، مثل تصاویر مستهجن، خشونت‌آمیز، یا تجاوز، از حفاظت قانونی برخوردارند.

دستور پرزیدنت ترامپ به این بند قانونی اشاره دارد و می‌گوید اگر یک شبکه اجتماعی پست کاربران را ویرایش کند، دیگر مشمول مصونیت این قانون نخواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا از دادستان کل آمریکا خواست فورا پیش‌نویسی را برای تغییر این قانون به کنگره ارایه دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دبیرکل سازمان ملل نسبت به بروز قحطی «تاریخی» هشدار داد

آرشیو

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۸ خرداد هشدار داد که به رغم پیشرفت های علمی، جهان به خاطر شیوع ویروس کرونا با بحرانی بسیار بزرگ روبرو است.

آقای گوترش در نشستی با رهبران مختلف که به صورت دیجیتال برگزار شد، گفت که اگر همین حالا اقدامی صورت نگیرد، شیوع ویروس کرونا خرابی‌ها و رنج های غیرقابل تصوری بر جای می گذارد.

دبیرکل سازمان ملل نسبت به یک گرسنگی و قحطی تاریخی هشدار داد و گفت که ۶۰ میلیون نفر دیگر دچار فقر مطلق می شوند.

تاکنون بیش از ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از مردم جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و بیش از ۳۵۰ هزار نفر نیز تاکنون جان‌شان را از دست داده‌اند. شیوع ویروس کرونا آسیب های اقتصادی زیادی به جوامع مختلف وارد کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا فروش ۸۴ فروند موشک پاتریوت به کویت را تایید کرد

عکس از آرشیو

دولت آمریکا روز پنجشنبه هشتم خرداد اعلام کرد که فروش ۸۴ فروند موشک نسل جدید پاتریوت به کویت، به علاوه تجهیزات مورد نیاز برای مدرن‌سازی برنامه ضدموشکی آن کشور، را تایید کرده است.

به گزارش رویترز، ارزش این قرارداد یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون دلار است و وزارت خارجه ایالات متحده با صدور بیانیه‌ای گفته است که اجرای آن به نفع هر دو کشور است.

بنا بر این بیانیه وزارت خارجه، این قرارداد «با کمک به ارتقای امنیت یک متحد غیرعضو ناتو که عامل مهمی برای ثبات سیاسی و پیشرفت اقتصادی منطقه است، از سیاست خارجی و امنیت ملی آمریکا حمایت می‌کند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

طالبان ۱۴ نیروی نظامی افغانستان را کشت؛ کابل: آتش‌بس ادامه دارد

آرشیو

پیکارجویان طالبان در افغانستان به یک پست ایست و بازرسی ارتش در شرق این کشور حمله کردند و ۱۴ نفر از نیروهای نظامی را کشتند.

به گزارش آسوشیتدپرس، طالبان مسئولیت حمله روز پنجشنبه (۸ خرداد) را بر عهده گرفته و آن را «اقدامی دفاعی» توصیف کرده است. طالبان در این باره توضیح بیشتری نداده است.

با این حال یک سخنگوی دفتر مشاور امنیت ملی افغانستان گفت به رغم درگیری‌های پراکنده، آتش بس سه روزه‌ای که برای عید فطر اعلام شده بود و روز سه شنبه پایان یافت، ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فاکس نیوز: آمریکا با تهدید تحریم نفتکش‌ها مانع ادامه ارسال سوخت ایران به ونزوئلا شده است

مقام های آمریکایی به شبکه خبری فاکس گفتند که دولت پرزیدنت ترامپ با تهدید روز چهارشنبه خود مبنی بر تحریم کشتی‌های حامل سوخت ایران، از ارسال برنامه‌ریزی شده سوخت از ایران به ونزوئلا ممانعت کرد.

فاکس نیوز روز جمعه نهم خرداد از قول یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا اعلام کرد، دو کشتی با پرچم لیبریا و تحت مالکیت یونان که «سوخت ایران را حمل می‌کردند و به سمت ونزوئلا در حرکت بودند، پس از تهدید آمریکا به تحریم آنها، تحویل محموله‌های خود را لغو کردند.»

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به فاکس نیوز گفت: «تانکرهای ایرانی که به ونزوئلا رسیدند چیزی غیر از منحرف کردن توجهات از مشکلات واقعی که مادورو با آنها روبرو است، نیست ... این محموله کاری برای ونزوئلایی ها نخواهد کرد، فقط رژیم سابق مادورو را مدت کوتاهی سر پا نگه خواهد داشت.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آتش‌سوزی در مناطق جنگلی جنوب غرب ایران ادامه دارد؛ انتقاد از نرسیدن تجهیزات و بالگرد

با گذشت شش روز از تلاش برای خاموش کردن آتش در مناطق جنگلی گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد، گزارش ها حاکی از شعله ور شدن دوباره آتش در این منطقه و بروز آتش سوزی در مناطق جنگلی بخش‌های دیگر این استان است.

خبرگزاری‌های ایران روز جمعه ۹ خرداد گزارش دادند که آتش، جنگل‌های منطقه دیل شهرستان گچساران را در برگرفته است و از سوی دیگر مناطق حفاظت شده خائیز در کهگیلویه و بویراحمد نیز در محاصره آتش قرار گرفته است.

آتش روز پنجشنبه آغاز شد و به ارتفاعات خائیز رسید. گفته می‌شود اگر آتش به درختان بلوط و بادام کوهی سرایت کند، خسارات سنگینی خواهد داشت.

وضعیت آتش‌سوزی در بوشهر

همزمان، ادامه آتش سوزی پس از دو روز و نرسیدن تجهیزات اطفای آتش به مراتع و مناطق جنگلی دشتستان در استان بوشهر، انتقاد مدیرکل مدیریت بحران این استان را در پی داشت.

جهانگیر دهقانی، مدیرکل بحران استانداری بوشهر، با بیان این که پس از نامه نگاری در شرایط بحرانی با استفاده از بالگرد برای خاموش کردن آتش موافقت شد، گفت که بالگرد طی دو روز دو بار با نقص فنی مواجه شد و اصلا نتوانست ماموریتی انجام دهد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی هم در روزهای اخیر ویدئوهایی از تلاش برای خاموش کردن آتش با دست خالی توسط افراد داوطلب و برخی نیروهای محلی منتشر کردند.

خاموش کردن آتش جنگل از سوی مردم گچساران، بدون امکانات و در غیاب مسئولان
خاموش کردن آتش جنگل از سوی مردم گچساران، بدون امکانات و در غیاب مسئولان
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمریکا چند مقام کره شمالی را به کسب درآمد میلیاردی از معاملات غیرقانونی هسته‌ای و موشکی متهم کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت دادگستری ایالات متحده چندین مقام کره شمالی را متهم کرده است که در پرداخت های غیرقانونی مرتبط با برنامه جنگ افزار هسته ای و موشکی آن کشور دست کم ۲.۵ میلیارد دلار به دست آورده‌اند.

این پرونده که روز پنج شنبه در دادگاه فدرال در واشنگتن ثبت شد احتمالا بزرگترین اقدام قانونی جزایی است که تا کنون علیه کره شمالی انجام گرفته است.

۳۳ متهم پرونده شامل مدیران بانک دولتی کره شمالی، موسوم به «بانک تجارت خارجی»، هستند که در سال ۲۰۱۳ به فهرست نهادهای تحریمی افزوده و دسترسی‌اش به نظام مالی آمریکا قطع شده بود.

بر مبنای این پرونده، مقام های این بانک - که یکی از آن‌ها در سازمان اصلی اطلاعات کره شمالی خدمت کرده بود - با تاسیس شعبه‌هایی در سراسر جهان از جمله در تایلند، روسیه، و کویت و راه‌اندازی بیش از ۲۵۰ شرکت صوری، برای پیشبرد برنامه هسته ای آن کشور پرداخت های دلاری انجام داده اند.

پنج تن از متهمان این پرونده شهروندان چینی هستند که شعبه‌های مخفی را در چین یا لیبی اداره می‌کردند.

ایالات متحده از سال ۲۰۱۵ حدود ۶۳ میلیون دلار از منابع این شبکه غیرقانونی را توقیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش شتاب ابتلا به ویروس کرونا در چند استان ایران؛ کردستان در وضعیت هشدار قرار گرفت

در حالی که شمار جانباختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران کاهش یافته، افزایش ابتلا در برخی از مناطق ایران نگرانی از موج جدید همه گیری این بیماری را به دنبال داشته است.

برخی رسانه‌های داخل ایران روز جمعه ۹ خرداد به نقل از معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان از افزایش ناگهانی مبتلایان به ویروس کرونا در این استان و به ویژه شهر سنندج خبر داده و گفته‌اند که روند عادی سازی شرایط در سطح شهر و بی اهمیتی از سوی مردم نسبت به کرونا، سنندج را به مرز هشدار رسانده است.

صدیق جدیدالاسلامی با بیان این که در صورت رعایت نکردن بهداشت فردی و اجتماعی باید منتظر موج‌های بعدی بیماری شد، گفت: «در صورتی که شهروندان با بی توجهی خود به روند افزایشی ابتلاء دامن بزنند، کرونا در سنندج به مرحله بحران می‌رسد.»

حسین خوش اقبال، معاون استاندار کردستان، هم ارقام مربوط به کرونا در این استان را نگران‌کننده خواند و گفت که نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی باید با حساسیت بیشتری رعایت شود.

در عین حال، روز جمعه کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، وضعیت استان خوزستان را از نظر مبتلایان به کرونا همچنان قرمز خواند و گفت که استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان های شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، مازندران، و بخش‌هایی از کرمان و سیستان و بلوچستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

از سوی دیگر، محمد حسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، هم گفت که از هر ۱۰۰ نفر ۱۸ نفر در استان آذربایجان غربی به ویروس کرونا مبتلا هستند.

آمار مبتلایان و جانباختگان ویروس کرونا در ایران از سوی بسیاری از مقام‌های داخلی و خارجی با تردید روبرو شده است و گفته می شود که بسیار بالاتر از ارقامی است که رسما از سوی دولت جمهوری اسلامی اعلام می شود. یک مقام سازمان بهداشت جهانی نیز گفته است که آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از آن نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و «من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سومین روز تجمع اعتراض به مرگ‌ «جرج فلوید» در مینیاپولیس؛ شهردار اعلام «وضعیت اضطراری» کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالیکه برای سومین شب پیاپی اعتراضات به مرگ «جرج فلوید» یک مرد سیاهپوست در حین بازداشت توسط پلیس شهر مینیاپولیس ادامه یافت، شهردار این شهر اعلام «وضعیت اضطراری» کرد.

همزمان، تیم والز فرماندار ایالت مینه‌سوتا از گارد ملی خواست که مانع خشونت‌ها در سومین شب تجمع معترضان شود.

روز دوشنبه ۵ خرداد ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد چهار مامور پلیس مینیاپولیس برای بازداشت یک سیاهپوست به نام جرج فلوید حضور میابند و یکی از پلیس‌ها زانوی خود را روی گردن این مرد غیرمسلح گذاشته بود. فلوید چند بار در همان حال می‌گوید که نمی‌تواند نفس بکشد اما پلیس‌ها توجه نمی‌کنند و ساعتی بعد این سیاهپوست در بیمارستان جان باخت.

بعد از مرگ فلوید و پخش ویدئوی رفتار پلیس‌ها با او، صدها نفر برای اعتراض در مینه‌سوتا تجمع کردند. در این بین برخی رسانه‌ها از حمله برخی معترضان خشمگین به چند فروشگاه و غارت آنها خبر دادند.

شهردار مینیاپولیس روز سه شنبه خبر داد که چهار افسر پلیس شهر مینیاپولیس از کار اخراج شدند.

همچنین، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه هفتم خرداد از مرگ جرج فلوید ابراز تاسف کرد و گفت از پلیس فدرال و وزارت دادگستری خواسته است در این مورد تحقیق کنند.

رئيس جمهوری آمریکا مرگ این فرد را غمناک و تراژدی نامید. او با خانواده جورج فلوید ابراز همدردی کرد.

شهردار مینیاپولیس علیه این پلیس‌ها اعلام جرم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بریتانیا سفارت خود در کره شمالی را بسته و دیپلمات‌هایش را از آن کشور بیرون برده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سفیر بریتانیا در کره شمالی می‌گوید بریتانیا سفارتخانه خود در پیونگ یانگ را تعطیل کرده و تمام دیپلمات‌هایش آن کشور را ترک کرده اند. کره شمالی در تلاش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ورودی‌های آن کشور را به شدت محدود کرده است.

کره شمالی مرزهایش را بسته و اصرار دارد در آن کشور حتی یک مورد ابتلا به ویروس کرونا - که سال گذشته در کشور همسایه، یعنی چین، بروز کرد و جهان را فراگرفته است - وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا گفت که تعطیلی سفارتخانه آن کشور موقتی است؛ زیرا محدودیت‌های پیونگ یانگ بر ورود به آن کشور «جابجایی پرسنل و ادامه فعالیت‌های سفارتخانه را غیرممکن کرده است.»

کالین کروکز، سفیر بریتانیا در کره شمالی، روز چهارشنبه در توییتی گفت: «سفارت بریتانیا در پیونگ یانگ موقتا در ۲۷ ماه مه ۲۰۲۰ بسته شد و تمام کارکنان دیپلماتیک فعلا جمهوری خلق کره را ترک کرده اند.»

وبسایت «ان کی نیوز» خبر داد که دیپلمات‌های بریتانیایی روز چهارشنبه از مرز کره شمالی وارد چین شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دادگاه کانادا اجازه می‌دهد بررسی استرداد مدیر مالی هواوی به آمریکا ادامه پیدا کند

منگ ونژو، مدیر امور مالی شرکت هواوی

بخش انگلیسی صدای آمریکا - یک دادگاه عالی کانادا درباره استرداد منگ ونژو، مدیر امور مالی شرکت هواوی، به آمریکا، می‌گوید که کلاهبرداری‌های آن مدیر اجرایی در صورت تائید شدن در کانادا هم جنبه مجرمانه خواهد داشت.

هِدِر هُلمز، قاضی دیوان عالی بریتیش کلمبیا، در تصمیمی ۲۳ صفحه‌ای که روز چهارشنبه منتشر شد، گفت اتهام «تعمد در بیان اظهارات دروغ» در چارچوب جرم کلاهبرداری قرار می‌گیرد. این یافته‌ها نتیجه جلسه رسیدگی دادگاه در ماه ژانویه است.

این تصمیم بر وضعیتی خاص تمرکز دارد و از این جهت مهم است که کانادا، بر مبنای دکترین حقوقی «مجرمیت دوگانه»، فردی را به کشور دیگری مسترد نخواهد کرد مگر این که اتهامات وارده در هر دو کشور غیرقانونی باشد.

حکم صادره رای به گناهکاری یا بیگناهی متهم نمی‌دهد. این تصمیم تعیین می‌کند که آیا اقدامات منگ بر مبنای قوانین کانادا جرم محسوب می شود یا نه. منگ و هواوی ادعاهای آمریکا را تکذیب کرده‌اند.

منگ امیدوار بود دادگاه چنین حکمی صادر نکند تا او از حبس خانگی آزاد شود. انتظار می رود منگ در تلاشی دیگر برای جلوگیری از استرداد به ایالات متحده ماه ژوئن در دادگاه حاضر شود.

این پرونده کانادا را در میان چالش تجاری بین چین و ایالات متحده قرار داده است. آمریکا می‌کوشد متحدانش را مجاب کند از استفاده از تجهیزات هواوی در سیستم‌های مخابراتی تلفن‌های همراه «۵ جی» پرهیز کنند. واشنگتن این تجهیزات را تهدیدی امنیتی می‌بیند و بسیاری از کشورها در همین راستا قدم برداشته‌اند.

مقام‌های کانادا به درخواست آمریکا منگ را اول دسامبر ۲۰۱۸ در توقفی طی سفر به مکزیک در فرودگاه بین‌المللی ونکوور بازداشت کردند.

وزارت دادگستری ایالات متحده منگ را متهم کرده است که به شرکت «اسکای کام تک» نماینده «غیررسمی» هواوی در ایران کمک کرده است تحریم های آمریکا را دور بزند.

منگ همچنین متهم است چهار بانک را در تراکنش هایی با هدف گریز از تحریم های آمریکا علیه ایران فریب داده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی برای «نظارت بر محتوای شبکه‌های اجتماعی» امضا کرد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه هشتم خرداد یک فرمان اجرایی را با هدف افزایش توانایی دولت برای نظارت بر شبکه‌های اجتماعی امضا کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده عصر پنجشنبه ۸ خرداد و پیش از امضای این فرمان اجرایی در کاخ سفید، همراه با ویلیام بار دادستان کل آمریکا، در یک نشست خبری شرکت کرد. پرزیدنت ترامپ در این نشست گفت: «من امروز یک فرمان اجرایی را برای محافظت و پاسداری از آزادی بیان و حقوق مردم آمریکا امضا می‌کنم.»

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه صاحبان شبکه های اجتماعی قدرت بسیار زیاد و بدون نظارتی دارند، گفت که هدف از امضای فرمان این است که محافظت قانونی که این شبکه‌های اجتماعی در قبال پذیرش مسئولیت خود در سانسور محتوا دارند، اصلاح شود.

نشریه هیل پنجشنبه شب نوشت: عمده تمرکز پرزیدنت ترامپ بر قانونی است که به شبکه‌های اجتماعی در برابر محتوای منتشر شده از سوی طرف ثالث مصونیت می‌دهد.

براساس بندی از یک قانون در آمریکا، شرکت‌های آنلاین مثل توئیتر و فیسبوک مسئول محتوایی که کاربران روی این پلتفرم‌ها منتشر می‌کنند، نیستند اما در عین حال از حفاظت قانونی برخوردارند که محتوای نامناسب مثل تصاویر مستهجن یا تجاوز را حذف کنند.

دستور پرزیدنت ترامپ به این بند قانونی اشاره دارد و می‌گوید اگر یک شبکه اجتماعی پست کاربران را ویرایش کند، دیگر مشمول مصونیت این قانون نخواهد بود. رئیس جمهوری آمریکا از دادستان کل آمریکا خواست فورا پیش نویسی برای تغییر این قانون به کنگره ارایه دهد.

صدور فرمان بعد از اقدام توئیتر

فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ درباره شبکه‌های اجتماعی تنها دو روز بعد از اقدام توئیتر و اعتراض رئیس جمهوری آمریکا صورت می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ سه شنبه ۸ خرداد در دو توئیت با بیان این که رای دادن از طریق پست در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به «تقلب» گسترده منجر می‌شود، پیش‌بینی کرده بود که صندوق‌های پستی سرقت می‌شوند، برگه‌های رای جعل و حتی به طور غیرقانونی چاپ می‌شوند، و به طور جعلی امضا می‌شوند.

توئیتر با گذاشتن یک علامت ! در پائین آن، از بینندگان توئیت پرزیدنت ترامپ خواست با کلیک بر روی یک لینک،‌ «حقایق» را درباره رای به صورت پستی دریافت کنند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در یک توئیت به این اقدام شرکت توئیتر انتقاد کرد و آن را دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دانست.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توییتی نوشت: «توئیتر اکنون در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ دخالت می‌کند. آنها می‌گویند، اظهارات من درباره این که رای دادن از طریق پست به فساد و تقلب گسترده منجر خواهد شد، براساس راستی‌آزمایی رسانه‌های جعلی سی‌ان‌ان و واشنگتن پست، [که متعلق به شرکت] آمازون است، نادرست است.»

او در ادامه نوشت: «توئیتر دارد آزادی‌بیان را کاملا خفه می‌کند و من، به عنوان رئیس‌جمهوری، اجازه نخواهم داد چنین اتفاقی رخ دهد!»

شرکت توئیتر به فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت که این رویکرد سیاسی است و بند ۲۳۰ قانون از نوآوری و آزادی بیان در آمریکا حراست می کند و متکی بر ارزش های دمکراتیک است.

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان بیانیه‌ای درباره فرمان اجرایی پرزیدنت ترامپ صادر کرد و روی توئیتر خود قرار داد. او از اقدام توئیتر برای «فکت چک» استقبال کرد و آن را نخستین قدم برای حفاظت از درستی انتخابات آمریکا دانست.

پرزیدنت دونالد ترامپ در توئیتر بیش از ۸۰ میلیون دنبال‌کننده دارد.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ در حالی قرار است برگزار شود که با توجه به شیوع کرونا، مسئولان ایالت‌های مختلف در حال بررسی رأی‌دهی پستی هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG