لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۳

نشست آپک در توکيو ادامه دارد


نشست آپک در توکيو ادامه دارد
نشست آپک در توکيو ادامه دارد

وزرای دارايی آسيا و اقيانوسيه تصميم گرفتند همگام با رهبران اقتصادی جهان برای از ميان برداشتن فاصله تجاری ميان کشورهای منطقه گام هايی بردارند. اين تصميم در دومين روز نشست سازمان همکاری اقتصادی کشورهای آسيا و اقيانوسيه اعلام شد.

دومين روز از ميزگرد وزيران اقتصاد و دارايی بيست و يک کشور عضو سازمان همکاری اقتصادی کشورهای آسيا و اقيانوسيه - موسوم به آپک - در توکيو، با چند توافق ميان اعضا و شرکت کنندگانی از ديگر کشورها همراه بود.

موافقت اعضا بر سر عدم توسل به کاهش رقابتی نرخ ارز به عنوان سلاحی در تجارت بين المللی، برداشتن گام هايی در جهت رفع شکاف تجاری در جهان، و همصدايی با رهبران قدرت های بزرگ اقتصادي در درخواست همکاری چندجانبه و کمک به رشد جهانی، از جمله توافق هايی بود که در نشست روز يکشنبه آپٍک حاصل شد. تيموتی گايتنر وزير خزانه داری آمريکا که در نشست توکيو حضور داشت در تشريح نظر خود چنين گفت: «پيشنهاد من، که پيشتر به گروه بيست نيز ارائه کرده ام، برقراری چارچوبی برای همکاری است که در آن، همزمان با ادامه رشد جهانی در آينده، خطر نابرابری و بی ثباتی مالی را از سر راه کشورها برداريم.»

ميزگرد دوروزهء توکيو زمينه ساز نشست پيش روی بيست قدرت اقتصادی بزرگ جهان موسوم به گروه بيست است؛ که قرار است روزهای پنجشنبه و جمعه اين هفته در پاتيخت کره جنوبی برگزار شود. روسای جمهوری ايالات متحده و چين و نخست وزير ژاپن از شرکت کنندگان سرشناس اجلاس گروه بيست خواهند بود.

معاون وزير دارايی چين در جلسه روز يکشنبه اعلام کرد که کشورمتبوع وی پيشاپيش نشستِ گروه بيست، با ثابت نگهداشتن نرخ پول کشور خود توافق کرده است.

نشست های رهبران اقتصادی در حالی برگزار می شود که رشد اقتصادی در بيشتر نقاط جهان، آهنگی کندتر به خود گرفته است.

XS
SM
MD
LG