لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۲

در کنفرانس اپک چه گذشت؟


در کنفرانس اپک چه گذشت؟
در کنفرانس اپک چه گذشت؟

نشست سالانه برنامه همکاری اقتصادی آسيا اقيانوسيه در هاوايی برگزار شد. در اين نشست رهبران کشورهای شرکت کننده بر لزوم گسترش يک منطقه آزاد تجاری به رياست آمريکا و با مشارکت چندين کشور حاشيه اقيانوس آرام تاکيد کردند.

سران کشورهای عضو اپک برنامه همکاری اقتصادی آسيا و حاشيه اقيانوس آرام در هانولولو در ايالت هاوايی آمريکا گرد هم آمدند تا در نشست سالانه اين نهاد شرکت کنند.

نشست امسال اپک بيشتر بر ارتقای اقتصاد منطقه ای به عنوان مقابله ای با روند کند اقتصادی ناشی از بحران مالی اروپا متمرکز بود.

پرزيدنت اوباما گفت: از اين که می بينم رهبران اروپايی نه تنها لزوم حل بحران يونان بلکه حل بحران بزرگتر منطقه پول مشترک يورو را جدی ميگيرند، خوشحالم. تغييرات مثبتی در هفته گذشته رخ داده و دولت های جديد و بالقوه در ايتاليا و يونان مصمم به اصلاحات ساختاری هستند که بازارها را مطمئن تر کند.

آمريکا خواستار گسترش يک بلوک آزاد تجاری به نام «مشارکت ترانس پاسيفيک» يا تی پی پی با کشورهای عضو برنامه همکاری اقتصادی آسيا و اقيانوسيه است.

هرچند به نظر می رسد که ژاپن از اين طرح استقبال کرده اما چين هنوز جواب گرمی به آن نداده است، به هر صورت آمريکا و ديگر اعضای تی پی پی قطعا چين را در افق ديد خود در گروه مشارکت ترانس پاسيفيک در نظر دارند. در اين نشست هو جين تائو، رييس جمهوری چين، خواستار تعهد کشورها به بهبود رشد و ثبات جهانی شد.

همزمان گروهی از ساکنان ايالت غربی هاوايی، زادگاه باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا، مخالفتشان را با سياست های کشورهای اپک نشان دادند. آنها روی پرچم هايشان از جمله نوشته اند: اپک برابر با فقر.

خانمی که يکی از سازماندهندگان تظاهرات است، می گويد: ما می خواهيم به اپک و جهان نشان دهيم که از اين وضع خوشحال نيستيم که اين همکاری اقتصادی آسيا اقيانوسيه برای منطقه مخرب بوده که ما می دانيم سياست های پشت درهای بسته آنان چيست.

اعضای ۲١ گانه «اپک» فعالترين و پوياترين اقتصادهای منطقه آسيا اقيانوسيه به شمار می روند.

XS
SM
MD
LG