لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۹

کلينتون: اقيانوسيه مرکز جاذبه اقتصاد جهان در قرن ۲١ خواهد بود


کلينتون: اقيانوسيه مرکز جاذبه اقتصاد جهان در قرن ۲١ خواهد بود
کلينتون: اقيانوسيه مرکز جاذبه اقتصاد جهان در قرن ۲١ خواهد بود

آمريکا می گويد کشورهای منطقه اقيانوسيه، نسبت به کشورهای اروپايی، صدمات کمتری از بحران مالی در جهان ديده و اين منطقه می تواند به رشد اقتصاد جهانی کمک کند.

در همايش امسال ايپک در هونولولو ۲۱ کشور، شرکت می کنند.

آمريکا ميزبان اين دوره از همايش اپيک در هاوايی است.

هو جين تائو، رييس جهموری چين، در ميان رهبران ديگر منطقه وارد هونولولو شد.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، می گويد: آمريکا سطح سرمايه گذاری در کشورهای اقيانوسيه را در چند دهه آينده افزايش خواهد داد. کاملاً روشن است که منطقه اقيانوسيه، از شبه قاره هند تا سواحل غربی آمريکا، مرکز جاذبه اقتصاد جهان در قرن بيست ويکم، خواهد بود.

تيموتی گايتنر، وزير دارايی آمريکا، به خبرنگاران گفت بحران در اروپا، چالش اصلی در پيش روی نظام جهانی است. او می گويد، وزرای خارجه کشورهای عضو ايپک از تصميم های کنفرانس کشورهای جی بيست، حمايت کرده اند. تيموتی گايتنر می گويد چين می تواند با انعطاف پذيری در ارتباط با نرخ برابری ارز خود به حل بحران مالی جهان، کمک کند.

آمريکا اميدوار است تجارت در منطقه اقيانوسيه گسترش يابد و برقراری منطقه تجاری ماورا اقيانوسيه تسهيل شود. در گفتگوهای جاری در همايش اقيانوسيه، ۹ کشور شامل آمريکا، استراليا، پرو، شيلی و ويتنام شرکت خواهند کرد.

در همين حال پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، سفر ۹ روزه خود را با هدف بهبود روابط اقتصادی با کشورهای منطقه اقيانوسيه، آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG