لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۶

کنفرانس سران اپک در روسیه پایان یافت


گروه همکاری های اقتصادی کشورهای آسیائی و حوزه اقیانوس آرام، موسوم به اپک، که شامل ۲۱ کشور است ، امروز یکشنبه به کنفرانس دو روزه سران این کشورها که در شهر ولادی ووستک در روسیه برگزار شده بود پایان داد.

این گروه موافقت کرد عوارض وارداتی اقلام موسوم به تکنولوژی سبز را کاهش دهد، رشد اقتصادی را بیشتر کند، و بر آزادی تجارت بیفزاید تا با مشکلات ناشی از بحران دیون در اروپا مقابله شود.

هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا روز شنبه از ژاپن و کره جنوبی خواستار کم کردن اختلافات بر سر یک جزیره مورد اختلاف با چین شد، که این دو متحد آمریکا را رو در روی هم گذاشته است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز از این کنفرانس سران برای پیشبرد هدف های روسیه در افزودن بر صادرات به شرق آسیا در شرایطی که تقاضا در اروپا سیر نزولی پیدا کرده است، و بازسازی تاسیسات زیر بنائی حمل و نقل در دوقاره ای استفاده کرد که قلمرو روسیه را در بر می گیرد.

در حاشیه کنفرانس، مقامات ژاپن و شرکت عظیم گازپروم (Gazprom) روسیه موافقتنامه ای مقدماتی را برای ساختن یک واحد بهره برداری از گاز طبیعی و ایجاد یک بندر صادراتی به ارزش ۱۳ میلیارد دلار امضا کردند.
XS
SM
MD
LG