لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

مصرف بیش از حد مکمل های آنتی اکسیدان زیانبار است


میلیون ها نفر در سراسر جهان هر روز به امید حفظ سلامت و اجتناب از ابتلای به بیماری ویتامین و قرص های گیاهی و معدنی مصرف می کنند. بخش زیادی از پولی که مردم صرف ویتامین ها می کنند صرف قرص های آنتی اکسیدانی مثل ویتامین سی و ای می شود چون گمان می کنند که یا از ابتلای به بیماری پیشگیری می کند و یا بعضی از انواع تخریب سلول ها و بیماری هایی همچون سرطان را به تاخیر می اندازند.
اما نتایج یک تحقیق جدید حاکی از آن است که مصرف دوز بالای انواع ویتامین ها در واقع این خطر را به وجود می آورند که مکانیسم دفاعی طبیعی بدن در برابر سرطان ضعیف شود.

آنتی اکسیدان ها مواد شیمیایی هستند که بدن به صورت طبیعی تولید می کند و یا از طریق میوه ها و سبزیجات تامین می شوند، آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد و مولکول های مضری را خنثی می کنند که در داخل سلول ها جمع می شوند و به «دی ان ای» آسیب می رسانند. سلول های بدن بدون وجود آنتی اکسیدان ها سرطانی می شوند.

مارتین برگو، استاد طب مولکولی دانشگاه گوتنبرگ می گوید اما با وجود ده ها پژوهش و تحقیق که در این زمینه انجام شده است، هرگز شواهدی در مورد مصرف زیاد آنتی اکسیدان موجود در قرص ها و نقش آن ها در پیشگیری از سرطان مشاهده نشده است. وی می گوید در واقع مصرف بیش از حد آنتی اکسیدان می تواند مضر هم باشد.

او می افزاید «اما به دلیل رادیکال های آزادی که در داخل سلول های بدن شکل می گیرند مردم براساس ایده هایی که در در ذهن مردم ریشه های عمیقی دارد تصور می کنند که آنتی اکسیدان ها همیشه مفید هستند.

برگو می گوید ده ها تحقیق ثابت کرده اند که مصرف قرص های آنتی اکسیدان یا هیچ فایده ای ندارد یا در حد بسیار ناچیزی مفید هستند. او می گوید پژوهشگران ناچار شدند بقیه آزمایش را متوقف کنند چون مشاهده کردند که ریسک ابتلا به سرطان افزایش یافته است.

مقاله ای که در نشریه «Science Translational Medicine» منتشر شده است، عملکرد دو گروه محقق را تشریح می کند که یکی از این گروه ها به سرپرستی برگو و تیم دیگر با نظارت پار لیندال، محقق متخصص در بیماری های سرطان دریافتند که مصرف دوز بالای دو آنتی اکسیدان ویتامین «ای» و « N-acetyl-cysteine» در موش به ابتلای به سرطان ریه کمک می کند.
XS
SM
MD
LG