لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

فرهنگ مانع از ابتذال می شود


شامگاه سه شنبه جلسه ای با حضور هنرمندان حوزه موسیقی، نمایش، نقاشی، شعر و سینما در تالار شهر کتاب مرکزی برگزار شد تا این هنرمندان، مجموعه «فرهنگ و تمدن ایرانی» را نقد و بررسی کنند. این مجموعه را روزنامه نگاران حوزه های هنری تالیف کرده اند. با این حال، نشست اخیر به جلسه ای علیه سانسور و محدودیت های دولتی تبدیل شد.

حسین علیزاده نوازنده و آهنگساز، آیدین آغداشلو نقاش و مدرس هنری، هوشنگ گلمکانی منتقد سینما و مدیر مسئول ماهنامه فیلم، حافظ موسوی شاعر و از مدیران نشر آهنگ دیگر، از جمله سخنرانان این نشست بودند.

علی‌اصغر سیدآبادی دبیر مجموعه و مولف «سرگذشت شعر فارسی در ایران»گفت نگاه تاریخی این مجموعه باعث تساهل و تسامح و عدم تعصب است.

بهمن دری، معاون پیشین فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی که ممیزی کتاب را برعهده داشت در واپسین گفتگوی خود با دفاع از سانسور گفت ممیزی بد را کنار می گذارد. در روند ممیزی کتاب «سرگذشت شعر فارسی در ایران» نام و آثار نادر نادرپور شاعر «سرمه خورشید» که تحولی در شعر معاصر بشمار می آید از کتاب حذف شده است.

حذف نام نادر نادرپور از کتاب تازه منتشر شده موضوعی بود که حافظ موسوی به آن اشاره کرده و گفت «فرهنگ جلوی ابتذال را می گیرد اما بسیاری از سیاستمدارن ما بخشی از فرهنگ ما را نادیده می گیرند یا یکجانبه آن را مطرح می کنند؛ بهرحال حقیقت پنهان نمی ماند.»

حسین علیزاده با اشاره به عملکرد مدیران حوزه فرهنگی گفت «مسئولان فرهنگی جامعه امروز ما را از درک و فهم فرهنگی دور نگه داشته اند.»

علیزاده افزود: «ما جایی به نام ارشاد داریم که باید بجای ما گوش کنند و اگر اثری را خوب بدانند، ما هم می‌توانیم گوش کنیم. احتمالا ما درک درستی نداربم و جامعه نمی‌تواند تشخیص دهد این‌ مقوله‌ ارزش هنری و کاربرد اجتماعی‌ دارد و برای همین است که شخص دیگری تصمیم می‌گیرد چه چیز خوب است و چه چیز خوب نیست.»
سانسور یا آنچه در ایران به آن ممیزی می گویند پدیده ای شناخته شده برای حوزه هنر و فرهنگ است و از دیرباز مبارزه های فردی و جمعی علیه آن صورت گرفته است.
کانون نویسندگان ایران به دلیل مبارزات پیگیرش علیه سانسور دولتی به ممنوعیت فعالیت محکوم شد و سعید سلطانپور از اعضای هیئت دبیرانش دستگیر و اعدام شد.

خانه سینما نیز به دلیل اعتراض به سانسور دولتی، به دستور مقام های ارشد نظام منحل اعلام شد هرچند پشتیبانی جدی سینماگران از این نهاد بازگشت دوباره آن را فراهم آورد. به گفته منتقدان داخلی بازگشت به کار خانه سینما در فضایی که بیش از گذشته سختگیرانه شده، صداهای ضدسانسور را رساتر از گذشته کرده است.
XS
SM
MD
LG