لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۶

موفقیت بی سابقه فیزیکدانان در کنترل اتم های ضد ماده


موفقیت بی سابقه فیزیکدانان در کنترل اتم های ضد ماده
موفقیت بی سابقه فیزیکدانان در کنترل اتم های ضد ماده

برای اولین بار در تاریخ، فیزیکدانان توانسته اند اتم های ضد ماده را برای مدت زمان کافی در کنترل خود قرار دهند تا بتوانند با استفاده از ابزار علمی در مورد آن ها تحقیق کنند.

این آزمایش تحقیقاتی که زیر عنوان ابتکار علمی «آلفا» تکمیل شده است، ثمره همکاری یک گروه بین المللی ست که محققان کانادایی ریاست آن را به عهده داشته اند.

همزمان با تبدیل توده به انرژی وبه هنگام برخورد ذرات، معادل ماده، ضد ماده تولید می شود و گمان می رود به هنگام «انفجار بزرگ» (Big Bang) و در آغاز پیدایش کائنات نیز همین اتفاق روی داده است. به همین دلیل فیزیکدانان از کمبود مقدار قابل توجه ضد ماده در جهان هستی در تعجب هستند.

ماکوتو فوجیوارا، پژوهشگر کانادایی در این مورد گفته است: « ما بسیار خوشحالیم که در واقع توانسته ایم اتم های ضد ماده را در مقیاس زمانی لازم کنترل کنیم تا بتوانیم با بررسی ویژگی های آن، تفاوت های آن با ماده را دریابیم.»

بنا به گفته فوجیوارا، این کشف دانشمندان را قدمی به حل راز سرنوشت بیشتر ضد ماده در کائنات و جهان هستی نزدیک تر می کند.

علاقه و کنجکاوی دانشمندان به تحقیق در مورد ضد ماده با ماده، یافتن کلیدهایی برای راز ناپدید شدن ظاهری ضدماده است. اما مشکل این است که ماده و ضد ماده به محض برخورد نابود می شوند و انرژی تولید می کنند.

به این علت که کائنات از ماده تشکیل شده است، اتم های ضد ماده ای که به طور مصنوعی تولید می شدند، هم اکنون به اندازه فقط یک میلیونیوم ثانیه دوام می آورند و سپس با دیواره های ماده ظرف خود برخورد می کنند و نابود می شوند.

نتایج این پژوهش جدید که در آزمایشگاهی در حومه ژنو در سوئیس انجام شد، حاکی از آن است که پیشگیری از نابودی اتم های آنتی ئیدروژن برای مدت زمان تقریباً یک دهم ثانیه و دور کردن آن ها از دیواره های ظرفشان، یکی از راه های به دام انداختن آن هاست.

آنتی ئیدروژن از آمیزش آنتی پروتون ها ( ضدماده همتای ذرات اتمی که پروتون نامیده می شوند ) و پوزیترون ها ( ضدماده همتای اکترون ها ) تولید می شوند. این ذرات باردار هستند و بنابراین دانشمندان توانسته اند با استفاده از میدان های الکتریکی آن ها را تا چند روز در کنترل خود داشته باشند.

دکتر فوجیوارا، دانشمند و محقق «تریومف»، «آزمایشگاه ملی کانادا برای اجزا و فیزیک هسته ای» در ونکوور گفته است: « با وجودی که آنتی ئیدروژن ها خنثی هستند و از این راه کنترل نمی شوند، اما میزان بسیار بسیار اندکی مغناطیس دارند و دانشمندان توانستند با تولید یک میدان مغناطیسی بسیار کوچک، حدود ۳۸ اتم این آنتی ئیدورژن ها را به دام بیاندازند.»

بنا به گفته این پژوهشگران، قدم بعدی همکاری این گروه بین المللی آزمایش های تجربی روی اتم هایی خواهد کرد که به کنترل دانشمندان درآمده اند.

چهل و دو فیزیکدان از پانزده موسسه علمی سراسر جهان در این تحقیق شرکت کرده اند. سیزده دانشمند از کانادا و بقیه از کشورهای ایالات متحده، دانمارک، ژاپن، اسرائیل، سوئد، بریتانیان و برزیل بوده اند.

نتایج این تحقیق در شماره ماه نوامبر نشریه اینترنتی « نیچر » منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG