لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۳

درگذشت «آنتونی شديد» روزنامه نگار نيويورک تايمز


درگذشت «آنتونی شديد» روزنامه نگار نيويورک تايمز
درگذشت «آنتونی شديد» روزنامه نگار نيويورک تايمز

آنتونی شدید، روزنامه نگار آمریکایی لبنانی تبار که دو بار جایزه پولیتزر را از آن خود کرده بود، بر اثر حمله شدید آسم هنگام ترک سوریه درگذشت.
آقای شدید هنگام مرگ ۴۳ سال داشت و هفته گذشته سرگرم تهیه گزارشی از نیروهای مخالف بشار اسد در سوریه برای نیویورک تایمز بود. خبرنگار عکاس تایمز که همراه وی سفر می کرد، جنازه آنتونی شدید را به ترکیه برد.

آنتونی شدید که به زبان عربی تسلط داشت، دو دهه در خاورمیانه برای آسوشیتدپرس، بوستون گلوب، واشنگتن پست و نیویورک تایمز کار کرد. وی نخستین بار در سال ۲۰۰۴ جایزه پولیتزر برای گزارشگران بین المللی را دریافت کرد و بار دیگر در سال ۲۰۱۰ همین جایزه را برای پوشش خبری اشغال عراق به رهبری نیروهای آمریکا برای واشنگتن پست دریافت کرد.

کارهایی که در خاورمیانه به آنتونی شدید ارجاع می شد، معمولا کارهای خطرناکی بود، یک بار در جریان پوشش خبری درگیریهای میان اسرائیلیان در مناطق اشغالی کرانه باختری رود اردن از شانه تیر خورد و مجروح شد، و بار دیگر در لیبی هنگام تهیه گزارش در جریان شورشها علیه معمر قذافی دیکتاتور آن کشور، به همراه دو خبرنگار دیگر تایمز دستگیر شد.

جیل آبرامسون سردبیر تایمز در ایمیلی به کارکنان نیویورک تایمز، از آنتونی شدید تجلیل کرد و او را خبرنگاری مصمم خواند که می خواست شاهد تحولات در خاورمیانه باشد.

XS
SM
MD
LG