لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

کارشناسان: اجلاس دوباره پرزیدنت ترامپ و کیم در گرو توافق خلع سلاح هسته‌‌ای است


بخش انگلیسی صدای آمریکا - کارشناسان می گویند برگزاری اجلاس دیگری میان پرزیدنت دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در گرو رسیدن واشنگتن و پیونگ یانگ به یک توافق بر سر روند خلع سلاح هسته ای در مذاکرات در سطح کاری دارد.

داگلاس پال، نایب رئیس «موقوفه کارنگی برای صلح بین المللی» می گوید: «اجلاس محتمل به نظر می رسد. امیدوارم مذاکرات در سطح کاری از سر گرفته شود.»

به نظر می رسد واشنگتن و پیونگ یانگ با انجام یک اجلاس دیگر مخالفتی ندارند، اما اشاره کرده اند پیش از هر چیز گام ها و موافقت هایی میانجیگرانه بر سر روند خلع سلاح ممکن است لازم باشد.

پرزیدنت ترامپ در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت یک اجلاس سوم با کیم «ممکن است به زودی اتفاق بیافتد. می خواهم بدانم از آن چه حاصل خواهد شد.»

کره شمالی روز جمعه در اظهاراتی که به نظر می‌رسد واکنشی به این سخنان پرزیدنت ترامپ باشد، اعلام کرد که انتظار دارد ترامپ برای حرکت به سوی خروج از بن بست کنونی در دیپلماسی دست به یک «اقدام جسورانه» بزند.

مذاکرات بین واشنگتن و پیونگ یانگ از زمان اجلاس ناکام در هانوی متوقف شده است. پرزیدنت ترامپ پیشنهاد کیم را برای جمع آوری بخشی از تاسیسات هسته ای اش در ازای لغو تحریم نپذیرفت. ترامپ از کیم خواستار اتخاذ گام هایی به سوی خلع سلاح هسته ای کامل شده است.

کیم در ملاقات دو رهبر در منطقه حائل مرزی میان دو کره در ماه ژوئن عهد کرد مذاکرات در سطح کاری با واشنگتن از سر گرفته شود.

مقام های اطلاعاتی کره جنوبی می گویند مذاکرات در سطح کاری طی چند هفته آینده دوباره آغاز می شود. اما مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، سه شنبه گفت آمریکا نتوانسته مذاکراتی با کره شمالی در سطح کاری در سپتامبر برنامه ریزی کند.

پال معتقد است آمریکا باید خواست های اولیه اش شامل «تعطیلی سامانه های آزمایشی، تعطیلی کامل تاسیسات هسته ای یونگبیون، و بستن سایت های مشکوک غنی سازی اورانیوم» را تعدیل کند.

پرزیدنت ترامپ رویکرد قبلی آمریکا در گفتگوهای بی‌ثمر با کره شمالی را به جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید، نسبت داد و گفت از پیگیری روشی جدید در مذاکرات استقبال می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG