لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

درگذشت آن فرانسیس ستاره فیلم کلاسیک «سیاره ممنوع»


درگذشت آن فرانسیس ستاره فیلم کلاسیک «سیاره ممنوع»
درگذشت آن فرانسیس ستاره فیلم کلاسیک «سیاره ممنوع»

آن فرانسیس ستاره ای که در دهه ۵٠ میلادی با فیلم علمی تخیلی کلاسیکی به نام «سیاره ممنوع» یا Forbidden Planet به معروفیت رسید و بعدها در نقش «هانی وست Honey West» در فیلم تلویزیونی به همین نام به بازی پرداخت، در سن ٨٠ سالگی در لس آنجلس درگذشت.

«فرانسیس» که در سال ٢٠٠٧ به بیماری سرطان ریه مبتلا شده بود پس از چند جراحی و شیمی درمانی، روز یکشنبه در خانه سالمندان در شهرساحلی «سانتا باربارا» در شمال لس آنجلس درگذشت.

آن فرانسیس یکی از معروف ترین ستارگان سینما در دوران زیبارویان موطلائی هالیوود به شمار می رود که چهره اش به خاطر خالی که پشت لب او قرار داشت مورد توجه قرار گرفت. او در مقابل بازیگران معروفی چون «اسپنسر تریسی»، «پل نیومن»، «رابرت تیلور» و «گلن فورد» نقش آفرینی کرده است اما معروف ترین فیلم او «سیاره ممنوع» است که در آن در کنار «لسلی نیلسون» نقش آفرینی کرده است.

فیلم علمی تخیلی «سیاره ممنوع» که در فهرست سینمایی «لئونارد مالتین» به آن لقب «یکی از برانگیزنده ترین و هشیار ترین فیلم های ژانر علمی تخیلی» داده شده، نگاه معصومانه و گاه حتی بچه گانه هالیوود پیش از رواج اینترنت به مسائل علمی و فضانوردی و دارای صحنه هایی غیرواقعی چون تیراندازی از پنجره یک موشک به موشک دیگراست که تماشاگران امروزی به آن از دیدگاهی طنزآلود نگاه می کنند. این فیلم هنوز هم به عنوان یک فیلم کلاسیک در سینماها به نمایش درمی آید و به ویژه درمیان نسل های جوان تراز محبوبیت زیادی برخوردار است.

خط اصلی قصه فیلم درباره مأموریت یک سفینه فضایی است که از کره زمین به یک کلونی دانشمند در یک سیاره خیلی دور فرستاده می شود. مأموریت این سفینه این است که از وضعیت دانشمندان - که مدتی است ارتباط آن ها با زمین قطع شده است - با خبر شود.

گروه اعزامی در این کلونی فقط دو تن از دانشمندان را زنده پیدا می کنند آن ها دکتر موربیوس و دخترش هستند و روباتی به نام «رابی» که به آن ها کمک می کند. دکتر موربیوس موفق به کشف تکنولوژی مربوط به موجودات بیگانه فضایی شده است. تکنولوژی که باورهای علمی پیشین دکتر را به چالش می طلبد. در همین محل است که گروه اعزامی متوجه حضور یک هیولای خطرناک می شوند که در داخل سیاره برای خودش تاخت و تازه می کند.

بنا بر گفته «آن فرانسیس» در گفت و گویی که در سال ١٩٩٩ با یکی از نشریات سینمایی هالیوود داشته است، پیش از آغاز فیلمبرداری این فیلم در سال ١٩۵۶ جلسه ای تشکیل شد که در آن از بازیگران فیلم خواسته شد تا در طول بازی در این فیلم با آن خیلی جدی برخورد کنند: «خوب ما هم خیلی کوشش کردیم که فیلم را به شکل یک کمدی تحویل ندهیم و آن را جدی بگیریم.»

در فیلم تلویزیونی «هانی وست»، که از اواسط دهه پنجاه تا سال ١٩۶۶ ادامه داشت آن فرانسیس در نقش یک «جیمز باند» مونث کاراته باز، سکسی و مد روز با یک بچه پلنگ به جای حیوان های خانگی از قبیل سگ و یا گربه ظاهر می شود. او در ضمن از مهارت های زیادی در تیراندازی و راندن ماشین های تندرو برخوردار است. ایفای این نقش، نامزدی جوایز تلویزیونی امی را برای خانم فرانسیس به همراه داشت.

آن فرانسیس درباره نقش «هانی وست» گفته بود: «پیام این شخصیت برای دختران و زنان جوان آن زمان این بود که آن ها هم می توانند به هرکاری که دوست دارند دست بزنند و در آن موفق باشند.»

زندگی حرفه ای آن فرانسیس با کار در رادیو، تلویزیون و صحنه برادوی در شهر نیویورک آغاز شد. او پس از امضای قرارداری با استودیوی متروگلدوین مایر به هالیوود نقل مکان کرد و بعدها با استودیوی «فاکس قرن بیستم» به کار پرداخت و همکاری با این دو استودیوی معظم فیلمسازی توانست او را در نقش های عمده و در مقابل بازیگران معروف آن دوران هالیوود قرار دهد.

فرانسیس با گذشت دوران اوج بازیگری هم چنان در فیلم های تلویزیونی به ایفای نقش پرداخت و در سریال های تلویزیونی چون «بالاتر از خطر»، «سه پسرمن» و «فرشتگان چارلی» نقش آفرینی کرد.

آن ماروک (فرانسیس) زاده شهر «اوسینینگ» نیویورک بود و در پنج سالگی به عنوان مدل لباس به کار مشغول شد و در یازده سالگی به بازی در نقش های کودکانه در رادیو پرداخت و اسم مستعار «ملکه کوچک داستان ها» را گرفت. او هم چنین چند نقش کوچک در تئاترهای مختلف برادوی ایفا کرد.

او در دوران کار با استودیوی متروگلدوین مایر در مدرسه این استودیو به درس خواندن پرداخت و همکلاس ستارگانی چون «الیزابت تیلور» و «ناتالی وود» شد. آن فرانسیس دو بار ازدواج کرد که هر دو ازدواج به طلاق انجامید. او صاحب دو دختر از همسر دومش «رابرت آبلوف» بود.

XS
SM
MD
LG