لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۳

کوفی عنان، خواهان برقراری فوری آتش بس در سوریه


کوفی عنان، خواهان برقراری فوری آتش بس در سوریه
کوفی عنان، خواهان برقراری فوری آتش بس در سوریه

کوفی عنان فرستاده ویژۀ سازمان ملل متحد و اتحادیۀ عرب برای صلح سوریه می گوید دولت سوریه باید بی درنگ آتش بس را اجرا کند و حمله به گروه های اپوزیسیون را متوقف سازد.
روز جمعه در حالی که زدوخوردهای جدید در سراسر سوریه درگرفت، سخنگوی عنان در ژنو به خبرنگاران گفت اکنون برای بشار اسد در اجرای طرح صلح شش ماده ای دبیر کل سابق سازمان ملل متحد ضرب الاجلی تعیین شده است.
بشار اسد روز سه شنبه با طرح صلح پیشنهادی اتحادیۀ عرب و کوفی عنان موافقت کرد، اما خشونت در سوریه همچنان ادامه دارد. روز جمعه، یک گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه به صدای آمریکا گفت نیروهای دولتی به حمله به شهر حمص ادامه دادند و با شیلک گلوله های خمپاره دست کم دو تن را کشتند.
گزارشها همچنین حاکی از آن است که در ادلیب و در حومه دمشق نیز ناآرامیهایی روی داده است.
در این حال، هیلاری کلینتن وزیر امور خارجه آمریکا برای بحث دربارۀ افزایش فشار بر بشار اسد- رئیس جمهوری سوریه- به پایتخت عربستان سعودی رفته است.
او در جریان سفر دو روزۀ خود به عربستان، با ملک عبدالله پادشاه و سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان سعودی ملاقات خواهد کرد و در نشست دیپلماتهای منطقۀ خلیج فارس حضور خواهد یافت.
خانم کلینتن روز یکشنبه برای شرکت در دومین جلسۀ موسوم به «دوستان سوریه»، که نمایندگان کشورهای حامی گروه های اپوزیسیون سوریه در آن حضور خواهند داشت، به استانبول خواهد رفت.
انتظار می رود این جلسه بر چگونگی اطمینان یافتن از اجرای طرح صلح کوفی عنان متمرکز باشد.
در این حال، سخنگوی کوفی عنان روز جمعه همچنین گفت او می کوشد اپوزیسیون سوریه را متقاعد سازد تا سلاح هایشان را زمین بگذارند.

XS
SM
MD
LG