لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۹

ترکیه در راه گسترش روابط با کشورهای عربی


ترکیه در راه گسترش روابط با کشورهای عربی
ترکیه در راه گسترش روابط با کشورهای عربی

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه کشورهای عرب را تشویق کرده تا اختلافاتی را که موجب ایجاد تنش در مناسبات آنها با آنکارا شده را کنار بگذارند و برای تقویت همکاری های دو جانبه تلاش کنند.

اردوغان روز سه شنبه در کنفرانس بررسی مناسبات اعراب و ترک ها در کویت همچنین گفت« با وجود انتقادهای اخیر کشورهای عرب از برخی از سیاست های آنکارا و انتقاد ما از وضعیت حقوق بشر درعراق و سرزمین های فلسطینی، اعراب برادران ما هستند.» خبرگزاری نیمه رسمی آناتولی به نقل از اردوغان گزارش داده که آنکارا در باره سیاست خارجی خود بدون توجه به انتقادها تصمیم خواهد گرفت. اردوغان سرپرستی یک هیات ترکیه را که برای تقویت پیوندهای اقتصادی و سیاسی در منطقه کار می کند، بر عهده دارد. کشورهای عرب کوشش ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا را از نزدیک دنبال می کنند.

در این میان،کونا خبرگزاری کویت می گوید شرکت کنندگان در کنفرانس خواهان حمایت از کوشش های بین المللی برای شناسائی یک کشور فلسطینی، بر اساس مرزهای پیش از جنگ ۱۹۶۷ شدند. این خبرگزاری همچنین گزارش داده که کنفرانس از تلاش های ترکیه برای میانجیگری در اختلاف اتمی ایران با اعضای جامعه بین المللی استقبال کرده است.

XS
SM
MD
LG