لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۱

اجرای قانون نانوشته ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی توسط نیروی انتظامی


اجرای قانون نانوشته ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی توسط نیروی انتظامی
اجرای قانون نانوشته ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی توسط نیروی انتظامی

مدافعان حقوق حیوانات می گویند موج تازه ای از مبارزه با حیوانات خانگی توسط نیروی انتظامی آغاز شده است. رسانه های هوادار محیط زیست نیز گزارش کرده اند نیروی انتظامی با دارندگان حیوانات خانگی برخورد شدید کرده، و حتا با کشتن این حیوانات در برابر چشم صاحبانشان که بیشتر هم نوجوان یا کودک هستند، به آسایش و امنیت روانی شهروندان آسیب های جدی وارد می کنند.

به گزارش رسانه ها و سایتهای دوستداران حیوانات خانگی، ماموران نیروی انتظامی مبنای اقدام خود را «تصویب قانون ممنوعیت گرداندن حیوانات خانگی نجس العین» توسط مجلس شورای اسلامی می دانند. دوستداران حیوانات خانگی می گویند چنین قانونی هنوز در مجلس تصویب نشده و ماموران انتظامی به دلیل اجرای قانون نانوشته «ممنوعیت نگهداری حیوانات خانگی» مرتکب جرم شده و باید تحت تعقیب قضایی قرار گیرند.

در تازه ترین واکنش به اقدام نیروهای انتظامی علیه حیوانات خانگی، رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران در نامه سرگشاده ای به محمد نجار وزیر کشور، اقدام ماموران نیروی انتظامی در زمینه برخورد با حیوانات خانگی را «عجولانه» و «فاقد مبنای قانونی» خوانده و خواستار توقف این برخوردها شده است.

دکتر پیام محبی رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران در نامه خود با تاکید بر احادیث و روایات اسلامی مبنی بر برخورد «شایسته» با حیوانات از مشاهده «ضرب و شتم شدید و سوختگی با مواد شیمیایی» در برخی موارد ارجاع شده به بیمارستان دامپزشکی خبر داده و نوشته است: «همان طور که در بازداشتگاهها و زندانهای انسانی رعایت حداقلی از استاندارد های بهداشتی الزامی است، قطعاً در رابطه با حیوانات نیز چنین است، چنانکه در نظر نگرفتن مسائل بهداشتی ممکن است علاوه بر آلودگی محیط سبب بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز شود و مخاطراتی برای پرسنل زحمتکش نیروی انتظامی ایجادکند.»

این مدافع حقوق حیوانات در نامه خود به وزیر کشور افزوده است: «فرمانده نیروی انتظامی چندی قبل اعلام کرده بود که مبنای برخورد با سگها" نجس" بودن آن است این در حالی است که در شرع مقدس نیز نوع مواجهه با حیوان " نجس" کاملا مشخص شده و هیچ کجا ضرب وشتم و بازداشت و ریختن خون حیوانات به صرف "نجس" بودن آن مجاز ومباح دانسته نشده است.»

رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران سپس در پایان نامه خود به وزیر کشور جمهوری اسلامی آورده است: «اگر همچنان نیروی انتظامی تحت فرمان شما به بازداشت این حیوانات بیگناه اصرا دارد، بیمارستان دامپزشکی تهران اعلام می دارد که آماده هرگونه همکاری با آن نیروی محترم و ارائه خدمات درمانی بهداشتی در جهت جلوگیری از مخاطرات پیش بینی نشده بعدی به صورت داوطلبانه و رایگان در بازداشتگاه حیوانات برای کاستن از آلام موجوداتی است که ما انسانها مکان زندگیشان را از آنها گرفته ایم. امیدواریم این نامه نیز همانند نامه های پیشین به بایگانی سپرده نشود که ما فقط قدمی در راه انجام وظیفه برداشته ایم.»

چندی پیش تعدادی از نمایندگان در کمیسیون اجتماعی مجلس، پیش نویس طرحی را تهیه کردند که براساس آن نگهداری حیوانات «مضر» و «نجس العین» ممنوع دانسته شده و براساس آن دارندگان این حیوانات مجاز به رفت و آمد در خیابان ها نیستند و در صورت انجام چنین اقدامی علاوه بر جریمه نقدی حیوان خانگی آنان مصادره و کشته خواهد شد.

این طرح با مخالفت جدی هواداران حفظ محیط زیست و دوستداران حیوانات و کارشناسان آموزشی کودکان و نوجوانان روبرو شده و آن را غیرکارشناسانه خوانده می گویند چنین اقداماتی به افزایش دامنه خشونت و جنایت در جامعه منجر خواهد شد.

پس از آن رسانه ها گزارش کردند مجلس شورای اسلامی این طرح را به دلیل غیرکارشناسی بودن بایگانی کرده است. با این همه نیروهای انتظامی تهران بزرگ همچنان در سطح شهر تهران اقدام به بازداشت حیوانات و جریمه کردن صاحبان آن می کنند.

در این میان سایت های هوادار محیط زیست خواهان برگزاری اعتراضات مدنی شهروندان علیه اقدامات خشونت آمیز ماموران انتظامی علیه حیوانات خانگی و صاحبان آنان شده و می گویند کودکان نباید شاهد خشونت و خونریزی حیوانات در خیابان های باشند.

XS
SM
MD
LG