لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۵

بنابه مطالعات جدید خشم و ناراحتی مسری است؛ حتی از طریق شبکه‌های اجتماعی


حتی اگر خودتان متوجه نباشید احساسات و خلق و خوی شما می تواند روی افراد دور و برتان تأثیر بگذارد.

این مسئله می‌تواند از یک برخورد کوچک در مسیر رسیدن به محل کار شروع شود. به گفته نیکلاس کریستاکیس، جامعه شناس در دانشگاه «ییل» آمریکا «اگر یک نفر به شما لبخند بزند، شما هم به او لبخند می زنید. عواطف از فرد به فرد دیگر مسری است.»

به گزارش «ان پی آر»، این مسئله تنها خلاصه به ارتباطات کوتاه مدت فرد به فرد نمی شود. احساسات حتی در شبکه های اجتماعی مثل سرماخوردگی مسری است. کریستاکیس می گوید اگر شما در زندگی فردی شاد هستید احتمال این که دوستی که در نزدیکی شما زندگی می کند شادتر شود، ۲۵ درصد بالاتر است. همینطور شریک زندگی شما ممکن است حس خرسندی بیشتری پیدا کند.

خوشحالی شما حتی می تواند روی افرادی که با آنها بطور غیر مستقیم در تماس هستید نیز تأثیر بگذارد.

برای ثابت کردن این تئوری، کریستاکیس و همکارانش حالت های روحی ۵ هزار نفر که در یک شهر کوچک در طول ۳۲ سال گذشته زندگی می کردند را مورد مطالعه قرار دادند. بالا و پائین رفتن احساسات و عواطف آنها با یک نظرسنجی دوره ای مورد بررسی قرار گرفت.

آقای کریستاکیس گفت: «ما توانستیم نشان دهیم که وقتی یک نفر شاد یا غمگین می شد، حالت های روحی‌اش در کل گروه موج می افکند.»

و همین مسئله در مورد خشم و عصبانیت صادق است. خشم و ناراحتی نیز مسری است.

و حتماً نباید با فردی که ناراحت و یا خشمگین است در یک خانه و در یک شهر باشید. مدارک نشان می دهد که در عصر دیجیتال خشم یک فرد می تواند از طریق شبکه های اجتماعی نیز به دیگران سرایت کند.

برای مثال وقتی در خلق بد هستید حالت های روحی شما در پیامک هایی که برای مثال برای فرد دیگر می فرستید می تواند بارز باشد و مخاطب شما نیز همان حالت روحی را نا خود آگاه تقلید می کند.

و این در پست هایی که در شبکه های اجتماعی به چشم می خورد نیز بارز است. وقتی یک نفر پست منفی می نویسد، احتمال این که دیگران نیز منفی بنویسند بیشتر است و برعکس اگر مثبت بنویسد تعداد افرادی که مثبت می نویسند بیشتر خواهد بود.

یکی از راه های پیشگیری از سرایت خشم و عصبانیت این است که با فرد مقابل برعکس رفتار کنید. برای مثال اگر رانندگی می کنید و فردی جلویتان ناگهان سبز می شود به جای عصبی شدن به او راه دهید. و اگر در مقابل یک پست منفی و عصبی تحریک می شود که جواب پس دهید، یاد این مقاله بیفتید و از اینکار صرف‌نظر کنید.

خشم، خشم می آورد. ولی محبت می تواند از گسترش آن پیشگیری کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG