لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

فیلم «یک آموزش» و همهمه اسکاردرحول و حوش بازیگرجوان نقش اول آن


An Education movie poster
An Education movie poster

فیلم یک آموزش An Education در مدت کوتاهی که از نمایش آن درسینماهای آمریکا می گذرد توانسته است نظرها را به بازیگر جوان و نورسیده نقش اول این فیلم، کری مولیگان جلب کند و ازهم اکنون صحبت از امکان نامزدی اسکار برای این بازیگرنوخاسته همه جا برسرزبان هاست.

فیلم درباره دخترنوجوانی است که درطول وقایع تلخ و شیرین فیلم درس مهمی اززندگی می آموزد. این فیلم از روی کتابی به همین نام به قلم نویسنده بریتانیایی نیک هورنبی ساخته شده است و کارگردان آن لون شرفیگ دانمارکی است.

وقایع فیلم «یک آموزش» درسال های دهه ١٩٦١ اتفاق می افتد. «جنی» دختر 16ساله ای است که از زندگی درحومه شهرلندن خسته شده است. جایی که زندگی روزمره او دردرس و مشق و مدرسه رفتن و رسیدن به خواست های پدری که قبولی در دانشگاه آکسفورد برایش اهمیت خاصی دارد خلاصه شده است. اما همه چیزدریک بعدازظهربارانی شکل تازه ای پیدا می کند. دریکی از همین روزهاست که «جنی» درحالی که «ویولن سل» خود را به زحمت از روی چاله های گل آلود خیابان رد می کند، «دیوید» درون اتومبیلی جلوی پای او ترمز می کند و پنجره ماشین را پایین می کشد.

«دیوید» از «جنی» چندین سال بزرگ تراست. شاید دوبرابراو سن داشته باشد اما بی اندازه جذاب و آراسته و کمک دهنده است. این ملاقات خیلی زود به یک رابطه احساسی عمیق بین جنی و دیوید می انجامد. رابطه ای که جنی وزندگی او را برای همیشه عوض می کند.

کری مولیگان، بازیگر نقش «جنی» می گوید فیلمنامه ودیالوگ های نیک هورنبی، کمک زیادی به او کرده است تا بتواند شرایط زندگی یک دخترجوان دهه شصت میلادی را بهتردرک کند:«من فکرمی کنم فیلمنامه تاثیرزیادی برنوع بازی من داشته است. نوع رابطه ای که بین جنی و آدم های اطراف او وجود دارد ازجمله نوع رفتاراو نسبت به دیگران. من واقعا از این که توانسته ام از طریق این فیلم به آن دوران بازگردم خوشحالم. یعنی برایم تجربه فوق العاده ای بوده است که بتوانم در صحنه های بازسازی شده آن زمان با لباس و فرهنگ و موسیقی آن دوران پرجذبه درطول مدت فیلم برداری زندگی کنم.»

لون شرفیگ، کارگردان فیلم می گوید بوجود آوردن فضای آن دوران برای ما خیلی مهم بوده است:«اما این کار کمی مشکل بود چون درانگلستان فیلم هایی زیادی از زمان ها و دوران های مختلف ساخته می شود و انگلیسی ها درترتیب دادن مقدمات این کار خیلی مهارت دارند. آن ها انبارهایی پراز البسه قدیمی و وسائل و اسباب و اثاثیه دارند. ناگهان متصدی کار به دستور BBC با یک کامیون لباس و وسائل دوران دهه شصت میلادی سرمی رسد اما برای من جنبه های دراماتیک فیلم خیلی اهمیت داشت و به همین خاطر هم نمی خواستم که درامای فیلم در لابلای یک موزه از اجناس دهه شصت میلادی از بین بروند.»

پیترسارسگارد، بازیگرآمریکایی فیلم، نقش «دیوید» را بازی می کند که با یک دختربه مراتب جوان تر از خود یعنی جنی یک رابطه عاشقانه بوجود آورده است. اما شخصیت او درفیلم حقیقتا به «جنی» علاقمند است:«مسئله این نیست که این دو عاشق هم هستند، مسئله این است که این دو واقعا برای همدیگراحساس شفقت و«سمپاتی» شدید می کنند. درضمن این دوشخصیت یک وجه مشترک بزرگ دارند. هردوی آن ها آدم هایی خارق العاده هستند که حاضرنیستند به هرچیزی درزندگی رضایت بدهند. هردو خیلی بیش از حد معمول از زندگی انتظاراتی دارند و می خواهند زندگی نمونه ای داشته باشند. با این حال هریک از آن ها حاضراست به خاطر دیگری از خواست های واقعی خود بگذرد. این چیزی است که در داستان فیلم برای من جذابیت مخصوصی داشته است.»

شخصیت جنی درنهایت دراین فیلم درس های بسیاری از این رابطه و از دیوید می آموزد. یکی از آن ها این است که چرا نباید دریک رابطه احساسی رازی را از دیگری مخفی نگاه داشت و چرا این مسئله می تواند اثراتی خطرناک و حتی کشنده درپی داشته باشد. مولیگان می گوید:«جنی وارد این رابطه با دیوید و این زندگی محرمانه و مرموزمی شود و امیدوار است که بتواند درکنار آن به آکسفورد هم راه پیدا کند. اما سرنوشت بازی دیگری برای او و دیوید رقم زده است.»
XS
SM
MD
LG