لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

درگذشت «اندی رونی» قدیمی ترین مجری خبری تلویزیون آمریکا


درگذشت «اندی رونی» قدیمی ترین مجری خبری تلویزیون آمریکا
درگذشت «اندی رونی» قدیمی ترین مجری خبری تلویزیون آمریکا

«اندی رونی» مجری قدیمی و مشهور برنامه های خبری آمریکا که در برنامه تفسیر خبرهفتگی «شصت دقیقه» 60 Minutes در شبکه (سی بی اس) CBS یک برنامه کوتاه چند دقیقه اجرا می کرد پس از مشکلات ناشی از یک عمل جراحی به علت ایست قلبی درگذشت. او هنگام مرگ ۹۲ سال داشت.

«اندی رونی » به عنوان خبرنگار و مجری این برنامه پرتماشاگر خبری تلویزیونی،به مدت ۳۳ سال در پایان اخبار یکشنبه شب، برنامه ای کوتاه اما هیجان انگیز و طنزآمیز درباره موضوع های مختلف از صبحانه گرفته تا جغرافیای سیاسی اجرا می کرد.

بسیاری «اندی رونی» را به عنوان یک مجری بداخلاق که از همه چیز ایراد می گیرد می شناسند که اغلب از تماشاگران تلویزیونی و هواداران خود می خواست که چنانچه او را در یک مکان عمومی می بینند به هیچوجه به او نزدیک نشوند.

«اندی رونی» هرچند به خاطر گزارش های برجسته خود جوایز متعددی در رشته روزنامه نگاری دریافت کرده بود اما بیش از هر چیز خود را یک نویسنده می دانست. نویسنده ای که ترجیحا در برنامه های تلویزیونی شرکت می کند.

اندی رونی چهارهفته پیش در یک برنامه ویژه درحالی که «فرا رسیدن لحظه ای که همواره از آن وحشت داشته»است را به تماشاگرانش اعلام می کرد از آن ها برای همیشه خداحافظی کرد و کار خودرا با برنامه «شصت دقیقه» پایان داد.

با انتشار خبر درگذشت اندی رونی، جف فاگر رییس شبکه تلویزیونی «سی بی اس» و تهیه کننده برنامه «شصت دقیقه» به خبرنگاران گفت: «این روز بی نهایت غم انگیزی برای این شبکه و برنامه شصت دقیقه به شمار می رود. برای ما بسیار ناراحت کننده است که فردی مثل «اندی رونی» دیگر در حول و حوش این محل حضور نداشته باشد. او عاشق زندگی بود و مهم تر از هرچیز دیگر، او تمام لحظات این زندگی را به صورتی که خودش می پسندید زندگی کرد. خاطره او همیشه با ماست و جایش همیشه خالی خواهد ماند.»

«مارلی سیفر» یکی از قدیمی ترین همکاران «اندی رونی» به خبرنگاران گفت: «اندی تا لحظات آخر حیات به کاری که عاشقانه دوست می داشت پرداخت و زندگی بدون این کار را برنمی تابید.»

«استیو کرافت» یک روزنامه نگار از همکاران «رونی» می گوید: «اندی واقعا زندگی کرد. فکر کنید آدم نود و دو سال زندگی کند و همه این دوران را به انجام کاری بپردازد که دوست دارد و در ضمن آن، میلیون ها نفر را هر هفته سرگرم کند.»

«اندی رونی» کار روزنامه نگاری را به عنوان نویسنده ضمن خدمت در ارتش آمریکا آغاز کرد. او پس از پایان خدمت در شبکه تلویزیونی «سی بی اس» مشغول به کار شد و به مدت ۶٠ سال در این حرفه باقی ماند. نیمی از این مدت زمان پشت دوربین به عنوان نویسنده و تهیه کننده گذشت و نیمه دیگر جلوی دوربین به عنوان گوینده و مجری خبری. او در سال ١٩٧٨ به برنامه «شصت دقیقه» پیوست و به خاطر توجه خاصش به جزییات و انتقادهایی بجا از موضوع ها و مسایل روزمره مورد توجه قرار گرفت وعنوان «پادشاه بداخلاقی» را از آن خود ساخت.

او یک بار در یکی از این برنامه ها در رابطه با کاریابی گفته بود: «به نظر من ما به اشخاصی احتیاج داریم که بتوانند عملا یک کاری انجام بدهند. در حال حاضر ما رییس زیاد داریم اما مرئوس نداریم. به نظر من همه این اشخاصی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند باید بروند دنبال شغل لوله کشی و برق کشی و شب ها هم وقتی می روند خانه، کتاب های شکسپیر را بخوانند.»

XS
SM
MD
LG