لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

مروری بر زندگی و دستاوردهای اندی؛ نخستین ایرانی که صاحب ستاره هالیوود شد


اندی مددیان، خواننده موسیقی پاپ
اندی مددیان، خواننده موسیقی پاپ

آندرانیک مددیان مشهور به اندی نخستین ایرانی است که در بلوار مشاهیر هالیوود صاحب ستاره می شود.

او در خانواده ای ارمنی در منطقه ویلای تهران به دنیا آمد، ولی در مجیدیه بزرگ شد و خود را از بچه‌های این محله می‌داند. او موسیقی را از نوجوانی با نواختن گیتار شروع کرد و با تعدادی از گروه‌ها و هنرمندان ایرانی همکاری داشت.

اندی نیز مانند بسیاری از خواننده‌های ایرانی، پس از انقلاب اسلامی، از کشور خارج شد و به لس آنجلس رفت و پس از مدتی همکاری خود با کوروس شاهمیری را آغاز کرد.

اندی و کوروس با آهنگ‌های شاد و پرانرژی خود به شهرت زیادی رسیدند و از محبوب ترین گروه‌های تاریخ موسیقی پاپ ایران محسوب می شوند.

اندی پس از جدایی از کوروس، فعالیت‌های هنری خود را بصورت انفرادی ادامه داد و در دهه‌های اخیر آثار متنوعی در سبک‌های پاپ و راک به زبان‌های مختلف از جمله فارسی، ارمنی و انگلیسی منتشرکرده است.

او با هنرمندان غیرایرانی مانند جان بوون جوی یا لاتویا جکسون نیز همکاری داشته است، در بسیاری از برنامه‌های فرهنگی یا جشنواره‌های جهانی موسیقی به هنرنمایی پرداخته است، و از ستاره‌های بین المللی موسیقی ایران محسوب می شود.

اندی علاقه زیادی به حیوانات دارد و صاحب چند سگ است. او از بنیانگذاران یک سازمان غیرانتفاعی است که به حیوانات بی سرپرست کمک می‌کند و فعالیت‌های زیادی در این زمینه انجام داده است.

اندی در سال ۲۰۱۱ پس از سال‌ها رابطه عاشقانه با شینی ریگزبی با او ازدواج کرد، آنها فعالیت‌های هنری مشترکی نیز دارند و چندین آهنگ‌های دونفره منتشر کردند.

اندی چندی پیش به عنوان نخستین خواننده ایرانی تبار صاحب مدال افتخار جزیره الیس شد که از ارزش و اعتبار زیادی برخوردار است و به مهاجرین موفق و تأثیرگذار در آمریکا اهداء می شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG