لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

اندرو جکسون، رئیس جمهوری مورد احترام دونالد ترامپ کیست؟


در میان دوره دوم ریاست جمهوری جکسون برای نخستین بار، آمریکا بدهی خارجی نداشت.
در میان دوره دوم ریاست جمهوری جکسون برای نخستین بار، آمریکا بدهی خارجی نداشت.

کاخ سفید از قصد دونالد ترامپ برای سفر به نشویل در تنسی به منظور ادای احترام به مزار اندرو جکسون رئیس جمهوری سابق آمریکا خبر داده است.

این اولین بار نیست که آقای ترامپ ارادت خود را به جکسون اعلام می دارد. او پیشتر و هنگام ورود به کاخ سفید به عنوان رئیس جمهوری آمریکا، پرتره اندرو جکسون را به دفتر کار خود منتقل کرد.

تقدیر ترامپ و نزدیکانش از پرزیدنت جکسون در حالی است که پیشتر در جریان ریاست جمهوری باراک اوباما، وزارت خزانه داری دولت او تصمیم گرفت تصویر هریت تابمن از چهره های مبارز علیه برده داری در آمریکا را جایگزین تصویر جکسون بر اسکناس های ۲۰ دلاری آمریکا کند.

اندروجکسون بین سالهای ۱۸۲۹ تا ۱۸۳۷ میلادی ریاست جمهوری امریکا را بر عهده داشت.

اندرو جکسون، نخستین فردی بود که از تنسی به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت. او همچنین مدت کوتاهی در سنا خدمت کرد.

اندرو جکسون درجنگ سال ۱۸۱۲ حضور داشت و توانست در نیو اورلئان بریتانیایی ها را شکست دهد. پس از این بود که جکسون به یک قهرمان ملی تبدیل شد.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۲۸ و زمانیکه جمعیت ایالات متحده آمریکا ۱۲ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۲۰ نفر بود ، اندرو جکسون از حزب دموکرات-جمهوری خواه به عنوان هفتمین ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد.

از نظر سیاست داخلی موضع گیری ها تقریبا شفاف بود ، دو حزب از «حزب قدیمی جمهوری خواهان » انشعاب کرده بودند. جمهوری خواهان دموکرات یا دموکرات ها طرفدار جکسون بودند و جمهوری خواهان ملی یا ویگ با وی مخالفت می کردند.

پشت پرده اتهاماتی که به جکسون زده می شد این نکته نهفته بود که جکسون بر خلاف روسای جمهوری پیشین در زمینه سیاست گذاری به خواست کنگره گردن نمی نهاد، اما در عوض از قدرت وتو و رهبری حزبش برای فرمان دادن استفاده می کرد.

جکسون یکبار دیگر در سال ۱۸۳۲ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد و برای نخستین بار در تاریخ آمریکا در سال ۱۸۳۵، در میان دوره دوم ریاست جمهوری او، آمریکا بدهی خارجی نداشت. جکسون همچنین نخستین رئیس جمهوری آمریکاست که با قطار سفر می کرد.

این دوران همزمان با ۱۲۰۷ تا ۱۲۱۵خورشیدی، سالهای پایانی سلطنت فتحعلی شاه قاجار و مرگ او است. پس از مرگ فتحعلی شاه، نوه اش محمد شاه بر تخت نشست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG