لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۱

کشف سلاح های سنگی باستانی در آفريقای جنوبی


غاری که در سواحل آفریقای جنوبی کاوش باستان شناسان در آن صورت گرفت. ورودی غار در وسط تصویر نمایان است.
غاری که در سواحل آفریقای جنوبی کاوش باستان شناسان در آن صورت گرفت. ورودی غار در وسط تصویر نمایان است.
باستان شناسان هنگام حفاری در قسمتی از سواحل جنوبی کشور آفريقای جنوبی، گنجينه ای از ابزارهای پيچيده سنگی را پيدا کرده اند. آنها بر اين باورند که اين ابزار ۵۰ هزار سال قبل از آن که دانش ساخت آنها در اروپا و ديگر مناطق آفريقا در دسترس قرار بگیرد، ساخته شده اند.

يافته ها که در مجله «نيچر – Nature» منتشر شده است، می تواند به اين معنا باشد که اولين انسان های مدرن در منطقه ای که اقيانوس هند و اقيانوس اطلس به يکديگر متصل می شوند، تکامل يافته اند.

پره های کوچک سنگی به قدمت ۷۱ هزار سال در منطقه «پيناکل پوينت»، حدود ۵۰۰ کیلومتری غرب شهر کیپ تاون کشف شده اند.

پره های کوچک و تيز به طول ۳ سانتی متر به گونه ای بادقت طراحی شده اند که بتوانند در شکافهای سرنيزه چسبانده شوند. اين سلاح با قابليت پرتاب به اين گروه از انسان های اوليه مزيتی قابل توجه هنگام شکار حیوانات و رقابت با انسانهای ديگر می داد.

به گفته کورتيس مارين، استاد دانشگاه ایالتی آریزونا و مدير حفاری «پيناکل پوينت»، اين فناوری مرگبار «احتمالا بنیاد توسعه انسان مدرن در آفریقا و انقراض گونه هايی از انسان ها مانند نئاندرتال ها که چنین سلاح مهلکی را در دست نداشتند، به وجود آورد.»

حفاری های قبلی، نشانه هايی از استفاده سلاح های سنگی مشابهی طی عصر يخ – ۶۰ تا ۶۵ هزار سال پيش – را کشف کرده بودند. اما گمان می رفت که اين فناوری به گونه ای که باستان شناسان مدلی «لغزشی» می نامند، وجود داشته است. بطوری که فرهنگ های نيازمند مهارت های ساختن سلاح ها را کسب کرده ولی نتوانسته بودند اين مهارت را به نسل های بعدی منتقل کنند و دانش ساخت این سلاح های سنگی بنظر می رسيد که ناپديد شده است.

يافته های جديد به اين معنی است که روش ساخت سلاح، نسل به نسل منتقل شده است و پايداری ۱۰ هزار ساله داشته است. پروفسور مارين معتقد است که تحقيقات در آفریقا تاريخ شواهد رفتار منحصر به انسان را عقب تر خواهد برد.
XS
SM
MD
LG