لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۴

کره شمالی و یک رهبری جدید نا آشنا


یکی از موشک های قاره پیمای کره شمالی
یکی از موشک های قاره پیمای کره شمالی

نگرانی غرب به ویژه آمریکا در باره برنامه اتمی کره شمالی که می تواند بی ثباتی منطقه اقیانوس آرام را در پی داشته باشد، همچنان ادامه دارد با این همه همسایگان کره شمالی و همچنین آمریکا در روزهای پس از مرگ کیم جونگ ایل رهبر پیشین کره شمالی، حالتی بی تفاوت از خود نشان داده اند.

حدود ۶۱ سال پیش نیروهای کره شمالی به خاک کره جنوبی تجاوز کردند و جنگی را پایه گزاردند که حدود ۳ سال طول کشید.

در آن روزها ایالات متحده آمریکا با توجه به در خواست سازمان ملل متحد از اعضای خود برای کمک به کره جنوبی به منطقه رفت و سئول پایتخت کره جنوبی را باز پس گرفت.

چند سال پس از پایان جنگ جهانی دوم بود که شبه جزیره کره به ۲ بخش تقسیم شد. اتحاد جماهیر شوروی سابق از کره شمالی و ایالات متحده از کره جنوبی حمایت می کردند. پس از آن روابط بین آمریکا و کره شمالی بیش و کم دچار تنش بود هر چند که در بسیاری از موارد ۲ کشور تلاش می کردند تا روابط خود را بهبود بخشند.

با این همه حدود ۱۸ سال پیش با توجه به تصویرهائی که سازمان های اطلاعاتی آمریکا از کره شمالی گرفته بودند، نگرانی آمریکا و غرب از مسئله دنبال کردن تسلیحات اتمی کره شمالی جدی تر شد.

سر انجام در ۲۴ بهمن ۱۳۸۶ موافقت نامه مذاکرات گروه ۶ که در جهت غیر اتمی کردن شبه جزیره کره بود؛ آمریکا را بسوی عادی کردن روابط خود با کره شمالی هدایت کرد و این کشور کره شمالی را حدود ۳ سال پیش از فهرست ۵ کشوری که دولت آن در عملیات تروریستی شرکت داشتند؛ حذف کرد. اقدامی که حتی در داخل دولت جورج دابلیو. بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز با انتقادهائی روبرو شد.

آمریکا همچنان کشور های جمهوری اسلامی ایران، سودان، کوبا و سوریه را در فهرست کشورهای حامی تروریسم خود نگاه داشته است.

از سوی دیگر، روابط کره شمالی با ایران نیز در چارچوب مبادلات غیر قانونی مواد اتمی در سال های اخیر بر نگرانی های غرب افزوده است.

پس از مرگ کیم جونگ ایل و رهبری جدید آن کشور، نگرانی از ثبات منطقه اقیانوس آرام بیشتر مورد نظر مقامات دولت اوباماست. با این همه، کاخ سفید هفته گذشته در این مورد گفت که ما از نزدیک مراقب آن چه در کره شمالی می گذرد، هستیم.

XS
SM
MD
LG