لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۹

درخواست سازمان عفو بین الملل برای رسیدگی به وضعیت ٩ زندانی سیاسی در ایران


درخواست سازمان عفو بین الملل برای رسیدگی به وضعیت ٩ زندانی سیاسی در ایران
درخواست سازمان عفو بین الملل برای رسیدگی به وضعیت ٩ زندانی سیاسی در ایران

سازمان عفو بین الملل خواستار رسیدگی فوری به وضعیت سلامت و درمان ٩ زندانی سیاسی ایران و آزادی فوری آن ها شد.

عفو بین الملل در بیانیه ای که روز سه شنبه ١١ مرداد ( ٢ اوت ) منتشر کرد، از مقامات جمهوری اسلامی خواست تا با رسیدگی به درمان سازمان عفو بین الملل خواستار رسیدگی فوری به وضعیت سلامت و درمان سازمان عفو بین الملل خواستار رسیدگی فوری به وضعیت سلامت و درمان ٩ زندانی سیاسی ایران و آزادی فوری آن ها شد.

بر پایه بیانیه این سازمان مدافع حقوق بشر، حداقل ٩ زندانی سیاسی ایرانی به بیماری های جدی و مزمن مبتلا شده اند.

سازمان عفو بین الملل که دفتر آن در بریتانیا است، در بخش دیگری از این بیانیه تاکید کرده است «این زندانیان سیاسی فقط به دلیل احقاق حق طبیعی آزادی بیان و آزادی تجمعات زندانی شده اند».

عیسی سحر خیز، محمد صدیق کبود وند، آیت الله بروجردی، حشمت الله طبرزدی، سعید متین پور، احمد زید آبادی، کورش کوهکن و زهرا جباری از جمله زندانیان سیاسی بازداشتگاه های ایران هستند که بنا بر بیانیه عفو بین الملل به درمان و رسیدگی پزشکی فوری نیاز دارند.

براساس این بیانیه، محمد صدیق کبود وند در سال ٢٠١٠ دو بار سکته کرد، اما هرگز از مراقبت های پزشکی لازم برخوردار نبوده است.

تعداد زیادی از این زندانیان، به جز سعید متین پور، آیت الله بروجردی و محمد صدیق کبود وند پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٨ و پس از اعتراض های گسترده مردمی نسبت به نتایج انتخابات بازداشت شدند.

در بخش دیگر این بیانیه آمده است «حشمت الله طبرزدی، مدیر مسئول پیشین هفته نامه پیام دانشجو نیز پس از ناآرامی های عاشورای سال ١٣٨٨ ( ٢٠٠٩ ) و اعتراض های مردمی پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران زندانی شد و تاکنون بدون حتی یک روز مرخصی در بازداشت بوده است».

طی هفته های اخیر اخباری مبنی بر نگرانی نسبت به سلامت و امنیت زندانیان سیاسی در زندان های ایران منتشر شده اند.


XS
SM
MD
LG